REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stare i nowe zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje okres przejściowy dotyczący wprowadzania e-zwolnień lekarskich. W latach 2016-2017 będą obowiązywały jednocześnie stare i nowe zwolnienia lekarskie.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców. W jakich sytuacjach i komu zostanie przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego?

Umowa na okres próbny - zmiany 2015

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS wprowadza określenie celu zawarcia umowy o pracę na okres próbny oraz reguluje problem ponownego zawarcia z tym samym pracownikiem tego rodzaju umowy. Zmiany te mogą wejść w życie już w 2015 r.

Umowa na okres próbny – zmiany w Kodeksie pracy 2015

Przedstawiony przez MPiPS projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zmiany w regulacji umów o pracę na okres próbny. Propozycje modyfikacji przepisów dotyczących umowy próbnej mogą wejść w życie już w 2015 r.

Najdłuższa umowa na czas określony - 33 miesiące

Najdłuższa umowa na czas określony będzie trwała 33 miesiące. Limit umów terminowych wyniesie trzy, których łączna długość także nie może przekroczyć 33 miesięcy. Nowa regulacja kodeksowa może zostać wprowadzona już w 2015 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości refundacji z PFRON i rozszerzenia kręgu osób, w związku z zatrudnieniem których przysługiwać będzie pomoc. Zmiany mają wejść w życie już w 2015 r.

Oskładkowanie umów zleceń od stycznia 2016 r.

W Sejmie nadal trwają prace nad projektem dotyczącym oskładkowania umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych. Wprowadzono dwa terminy wejścia w życie ustawy. Część przepisów dotycząca oskładkowania rad nadzorczych wejdzie w życie już od stycznia 2015 r., a oskładkowania umów zleceń od stycznia 2016 r.

Projekt obniżający wiek emerytalny

Projekt obniżający wiek emerytalny to propozycja PiS. Ma on przywrócić dotychczasowe zasady dotyczące wieku emerytalnego. Kobiety przechodziłyby na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65.

Praca w dzień wolny za dodatkowym wynagrodzeniem - ocena pracodawców

Projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje pracę w sobotę lub inny dzień wolny za dodatkowym wynagrodzeniem. Dotychczas przysługiwał za taką pracę inny dzień wolny od pracy. Jak nowe rozwiązanie oceniają pracodawcy?

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych odrzucone

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych zaproponowane przez Twój Ruch zostały odrzucone przez sejm.

Zakaz mobbingu - zmiany w kodeksie pracy

Pierwsze czytanie tego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, zaproponowanej przez Twój Ruch zaplanowano w tym tygodniu w Sejmie. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie wprost do Kodeksu pracy zakazu mobbingu w miejscu pracy.

Umowy o pracę - zmiany 2015

Przepisy dotyczące umów o pracę mają zostać znowelizowane w 2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy. O tym, co dokładnie zostanie zmienione, dowiemy się na przełomie sierpnia i września tego roku.

Wynagrodzenie minimalne 2015 - propozycja wysokości

Rząd przedstawił już komisji trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2015 roku?

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracowników niepełnoetatowych

W przypadku zatrudniania osób w niepełnym wymiarze czasy pracy odróżnia się pracę ponadwymiarową od pracy w godzinach nadliczbowych. Jak oblicza się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych?

Korzystanie z telefonu służbowego a przychód pracownika

Czy w konsekwencji używania przez pracownika telefonu służbowego, powstaje po jego stronie przychód, który podlega opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Zgodnie z regulacjami kodeksowymi praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych?

Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zmianie ulegną przepisy Kodeksu pracy, które różnicują okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony i na czas nieokreślony. Trybunał uznał tę regulację za niezgodną z prawem Unii Europejskiej ze względu na jej dyskryminujący charakter. W konsekwencji wyroku Trybunału osoby zatrudnione na czas określony zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia.

Podwyżka według polskiego pracownika

Zadowolenie z pracownika, większe kompetencje i staż pracy - oto trzy najważniejsze powody według pracowników, za które powinna należeć się podwyżka. Jednak tylko 38% zatrudnionych w Polsce, zgłasza się po wyższe wynagrodzenie do pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Już od 2015 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpią papierowe zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

Pracodawcom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych, wpisanych do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tychże pracowników. W związku z uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2014 rok, sposób ustalania wysokości dopłaty do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych ulegnie zmianie. Ile będzie wynosić wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku?

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku

Pracownikowi, który wykonuje prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w danym roku i wynosi 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Czas pracy w organizacjach pozarządowych po zmianach

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące czasu pracy. Aktualnie istnieje m.in. możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zastosowania przerywanego i elastycznego czasu pracy. Jakie nowe zasady czasu pracy można stosować w organizacjach pozarządowych?

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Dynamika płac w sektorze prywatnym i publicznym – Raport płacowy. Polska i Świat – cz. 3

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią część Raportu, która to przedstawia dynamikę płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża pracodawców na kary.

Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Dodatek wyrównawczy jest ściśle związany z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko pracy. Stanowi on różnicę pomiędzy wysokością wynagrodzenia sprzed przeniesienia, a wysokością wynagrodzenia po przeniesieniu.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym dla nauczycieli, czekają pewne zmiany. Rada ministrów przyjęła bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela z dnia 12 lipca 2013 roku. Zmiany te skutkują doprecyzowaniem celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia, zmianą kryteriów jego przyznawania, jego wymiaru oraz zmianą w zakresie orzekania. Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2014 roku.

Których pracowników można rozliczyć w PIT-40?

Organizacja non profit, jako płatnik, może dokonać za pracownika rozliczenia podatkowego w PIT-40 tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Pracodawca musi bowiem posiadać oświadczenie PIT-12 od pracownika. Ponadto trzeba pamiętać, że PIT-40 dotyczy osób, które nie zamierzają rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Praca w niedziele i święta – usługi transgraniczne

Praca w niedziele i święta będzie dozwolona także w przypadku usług transgranicznych? Zmianę tę proponuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który został rozpatrzony dnia 28 sierpnia 2013 r. w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Planowanie czasu pracy po zmianach

Planowanie czasu pracy po zmianach przepisów może przynosić korzyści. Od dziś pracodawcy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Nowe przepisy pozwolą im lepiej spożytkować czas, za który płacą zatrudnionym, oraz uniknąć redukcji etatów w razie dekoniunktury.

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Dziedziczenie wynagrodzenia po zmarłym pracowniku organizacji

Wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy, które jako zobowiązanie prawne wynikające ze stosunku pracy, nie wygasa w przypadku śmierci pracownika, mimo iż jego śmierć powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy. Świadczenia ze stosunku pracy zaś, w tym prawo do wynagrodzenia, może podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów kodeksu pracy, jak również kodeksu cywilnego.

Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Nowe przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy ułatwiają nie tylko organizację pracy, ale i godzenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki ostatnim zmianom w kodeksie pracy, pracodawcy mogą realizować potrzeby swoich pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka nałożenia kary przez inspektora PIP.

Przychód z tytułu pobytu w domu wypoczynkowym albo w hotelu pracodawcy w okresie urlopowym

Pracownik i zleceniobiorca, którym pracodawca w sezonie urlopowym wynajmie dom w ośrodku wczasowym albo pokój w hotelu, będącymi jego własnością, mogą otrzymać przychód z tego tytułu. Jeżeli jednak urlopowicze zapłacą za pobyt według stawek rynkowych, takie przysporzenie nie wystąpi.

Dofinansowanie wynagrodzeń personelu projektu współfinansowanego ze środków UE

Koszty pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE stanowią czasem jeden z istotnych składników kosztu całego przedsięwzięcia. Koszty te mogą stanowić wydatek kwalifikowalny – czyli podlegać dofinansowaniu ze środków UE. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów realizowanych w ramach programu Kapitał Ludzki.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny może być przyznany przez pracodawcę samorządowego pracownikom zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach, w związku z pełnioną przez nich funkcją. Dodatek ten ma stanowić rekompensatę za ich zwiększoną odpowiedzialność. Niejasne i zmieniające się przepisy sprawiają jednak, że samorządy mają problem z przyznawaniem i prawidłowym obliczaniem dodatku funkcyjnego. Warto zatem wiedzieć, komu i na jakich zasadach przysługuje ten składnik wynagrodzenia.

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia - wyrok TK

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia może wykonywać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uzależnienie wykonywania testów od uzyskania certyfikatu jest niezgodne z Konstytucją.

Urlopy w elastycznym czasie pracy

Jak będzie można wykorzystać urlopy w elastycznym czasie pracy? Już w sierpniu mogą wejść w życie nowe przepisy o czasie pracy. Urlopy wypoczynkowe będą jednak udzielane na dotychczasowych zasadach.

REKLAMA