Kategorie

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

Paweł Skoczniak
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
ShutterStock
W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.
Reklama

Wskazówki w tym zakresie można znaleźć w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-222/12-4/ASZ). Interpretacja dotyczyła problemów podatkowych stowarzyszenia, które przekazało pracownikom i osobom niepozostającym w stosunku pracy odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki. Stowarzyszenie prowadziło działalność statutową w zakresie sportu samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali uroczyste obchody jego istnienia, podczas których została omówiona działalność statutowa od początku istnienia stowarzyszenia.

Podczas uroczystości przedstawiciele stowarzyszenia wręczyli honorowe odznaczenia z logo klubu (o wartości około 20 zł), dyplomy, plakietki okolicznościowe (o wartości około 70 zł) zasłużonym członkom, zawodnikom, pracownikom i przedstawicielom publicznych instytucji – w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Tak zorganizowane obchody jubileuszowe są organizowane co 5 lat. Dla stowarzyszenia są prezentacją działalności statutowej nie tylko z perspektywy przeszłości, ale także działań bieżących. Na uroczystości te są zapraszani pracownicy, członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących (innych klubów, Policji, Kuratorium Oświaty, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego).

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Reklama

Z okazji jubileuszu, na podstawie umowy o dzieło, opracowano książkę zawierającą historię działalności statutowej stowarzyszenia. Jej nakład to 1000 sztuk, a wartość jednej książki to około 28 zł. Książkę rozdano podczas uroczystości członkom stowarzyszenia i instytucji współpracujących w ramach prowadzonej działalności statutowej na rzecz sportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. To działanie stowarzyszenie także traktowało jako służące pogłębianiu wiedzy na temat praktyki prowadzenia działalności statutowej. Część książek wręczono nowym członkom stowarzyszenia (w momencie zapisu). Książki otrzymali także dotychczasowi członkowie stowarzyszenia, nieuczestniczący w uroczystościach jubileuszowych (przy okazji opłacania przez nich składek). W intencji stowarzyszenia wręczenie książki miało charakter przekazania informacji o działalności stowarzyszenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że przyznawane odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki nie mają na celu dokonania przysporzenia majątkowego po stronie pracownika lub osoby niepozostającej w stosunku pracy. Są jedynie formą honorowego wyróżnienia za zasługi na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Dla tych osób nie przedstawiają przy tym żadnej wartości materialnej (np. nie można ich w praktyce sprzedać). Mają jedynie wymiar symboliczny. Dlatego organ skarbowy uznał, że osoby wymienione przez stowarzyszenie we wniosku ORD-IN, otrzymując upominki, nie osiągnęły z tego tytułu żadnego wymiernego przychodu.

Zobacz także: Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Ważne!

Otrzymanie odznaczeń, plakietek okolicznościowych, dyplomów czy książek o znikomej wartości materialnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego.

Podsumowując – w tym przypadku nie przekazano towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że powstał przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stowarzyszenie nie powinno zatem z tego tytułu wykonywać obowiązków płatnika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?