REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

Paweł Skoczniak
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Wskazówki w tym zakresie można znaleźć w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-222/12-4/ASZ). Interpretacja dotyczyła problemów podatkowych stowarzyszenia, które przekazało pracownikom i osobom niepozostającym w stosunku pracy odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki. Stowarzyszenie prowadziło działalność statutową w zakresie sportu samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali uroczyste obchody jego istnienia, podczas których została omówiona działalność statutowa od początku istnienia stowarzyszenia.

REKLAMA

Autopromocja

Podczas uroczystości przedstawiciele stowarzyszenia wręczyli honorowe odznaczenia z logo klubu (o wartości około 20 zł), dyplomy, plakietki okolicznościowe (o wartości około 70 zł) zasłużonym członkom, zawodnikom, pracownikom i przedstawicielom publicznych instytucji – w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Tak zorganizowane obchody jubileuszowe są organizowane co 5 lat. Dla stowarzyszenia są prezentacją działalności statutowej nie tylko z perspektywy przeszłości, ale także działań bieżących. Na uroczystości te są zapraszani pracownicy, członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących (innych klubów, Policji, Kuratorium Oświaty, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego).

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Z okazji jubileuszu, na podstawie umowy o dzieło, opracowano książkę zawierającą historię działalności statutowej stowarzyszenia. Jej nakład to 1000 sztuk, a wartość jednej książki to około 28 zł. Książkę rozdano podczas uroczystości członkom stowarzyszenia i instytucji współpracujących w ramach prowadzonej działalności statutowej na rzecz sportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. To działanie stowarzyszenie także traktowało jako służące pogłębianiu wiedzy na temat praktyki prowadzenia działalności statutowej. Część książek wręczono nowym członkom stowarzyszenia (w momencie zapisu). Książki otrzymali także dotychczasowi członkowie stowarzyszenia, nieuczestniczący w uroczystościach jubileuszowych (przy okazji opłacania przez nich składek). W intencji stowarzyszenia wręczenie książki miało charakter przekazania informacji o działalności stowarzyszenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że przyznawane odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki nie mają na celu dokonania przysporzenia majątkowego po stronie pracownika lub osoby niepozostającej w stosunku pracy. Są jedynie formą honorowego wyróżnienia za zasługi na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Dla tych osób nie przedstawiają przy tym żadnej wartości materialnej (np. nie można ich w praktyce sprzedać). Mają jedynie wymiar symboliczny. Dlatego organ skarbowy uznał, że osoby wymienione przez stowarzyszenie we wniosku ORD-IN, otrzymując upominki, nie osiągnęły z tego tytułu żadnego wymiernego przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Ważne!

Otrzymanie odznaczeń, plakietek okolicznościowych, dyplomów czy książek o znikomej wartości materialnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego.

Podsumowując – w tym przypadku nie przekazano towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że powstał przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stowarzyszenie nie powinno zatem z tego tytułu wykonywać obowiązków płatnika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA