REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

Paweł Skoczniak
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Wskazówki w tym zakresie można znaleźć w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2012 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-222/12-4/ASZ). Interpretacja dotyczyła problemów podatkowych stowarzyszenia, które przekazało pracownikom i osobom niepozostającym w stosunku pracy odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki. Stowarzyszenie prowadziło działalność statutową w zakresie sportu samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali uroczyste obchody jego istnienia, podczas których została omówiona działalność statutowa od początku istnienia stowarzyszenia.

Autopromocja

Podczas uroczystości przedstawiciele stowarzyszenia wręczyli honorowe odznaczenia z logo klubu (o wartości około 20 zł), dyplomy, plakietki okolicznościowe (o wartości około 70 zł) zasłużonym członkom, zawodnikom, pracownikom i przedstawicielom publicznych instytucji – w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Tak zorganizowane obchody jubileuszowe są organizowane co 5 lat. Dla stowarzyszenia są prezentacją działalności statutowej nie tylko z perspektywy przeszłości, ale także działań bieżących. Na uroczystości te są zapraszani pracownicy, członkowie stowarzyszenia, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących (innych klubów, Policji, Kuratorium Oświaty, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego).

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Z okazji jubileuszu, na podstawie umowy o dzieło, opracowano książkę zawierającą historię działalności statutowej stowarzyszenia. Jej nakład to 1000 sztuk, a wartość jednej książki to około 28 zł. Książkę rozdano podczas uroczystości członkom stowarzyszenia i instytucji współpracujących w ramach prowadzonej działalności statutowej na rzecz sportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. To działanie stowarzyszenie także traktowało jako służące pogłębianiu wiedzy na temat praktyki prowadzenia działalności statutowej. Część książek wręczono nowym członkom stowarzyszenia (w momencie zapisu). Książki otrzymali także dotychczasowi członkowie stowarzyszenia, nieuczestniczący w uroczystościach jubileuszowych (przy okazji opłacania przez nich składek). W intencji stowarzyszenia wręczenie książki miało charakter przekazania informacji o działalności stowarzyszenia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że przyznawane odznaczenia, plakietki okolicznościowe, dyplomy i książki nie mają na celu dokonania przysporzenia majątkowego po stronie pracownika lub osoby niepozostającej w stosunku pracy. Są jedynie formą honorowego wyróżnienia za zasługi na rzecz działalności statutowej stowarzyszenia. Dla tych osób nie przedstawiają przy tym żadnej wartości materialnej (np. nie można ich w praktyce sprzedać). Mają jedynie wymiar symboliczny. Dlatego organ skarbowy uznał, że osoby wymienione przez stowarzyszenie we wniosku ORD-IN, otrzymując upominki, nie osiągnęły z tego tytułu żadnego wymiernego przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Ważne!

Otrzymanie odznaczeń, plakietek okolicznościowych, dyplomów czy książek o znikomej wartości materialnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego.

Podsumowując – w tym przypadku nie przekazano towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że powstał przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stowarzyszenie nie powinno zatem z tego tytułu wykonywać obowiązków płatnika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  REKLAMA

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  REKLAMA

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Strategie efektywnej rekrutacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi stało się kluczowym elementem sukcesu organizacji. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorstwa, jest przyciąganie i zatrzymywanie najwyższej klasy talentów. 

  REKLAMA