reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Już od 2015 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpią papierowe zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 15 listopada 2013 r.), który przewiduje, że docelowo lekarze będą posiadali obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego.

Zgodnie z projektowaną regulacją (art. 55a ust. 2) lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie – na podstawie danych identyfikacyjnych uzyskanych od ubezpieczonego w trakcie wizyty, będzie miał na swoim profilu informacyjnym dostęp do danych ubezpieczonego, jego płatników składek, a także członków jego rodziny, jeżeli zwolnienie od wykonywania pracy związane będzie z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Takie dane zostaną zapisane automatycznie w zaświadczeniu lekarskim, zaś aktualność tych danych powinna zostać potwierdzona przez ubezpieczonego. Lekarze będą natomiast wpisywać jedynie dane wynikające z oceny stanu zdrowia ubezpieczonego tj. przede wszystkim numer statystyczny choroby oraz okres niezdolności do pracy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

W sytuacji, gdy dane ubezpieczonego lub jego rodziny nie zostaną udostępnione w portalu informacyjnym wystawiającego (np. osoby ubezpieczone w KRUS) albo udostępnione dane będą niekompletne lub nieaktualne, lekarz będzie zobowiązany do uzyskania tych danych od ubezpieczonego. Każdy lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie będzie miał swój profil informacyjny, który będzie mógł utworzyć za pomocą systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez ZUS.

Zaświadczenie lekarskie wystawione w sposób powyższy (oraz podpisane przez lekarza) będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Przekazanie e-zwolnienia do ZUS

Projekt zakłada, że lekarz będzie miał obowiązek przekazać e-zwolnienie w dniu jego wystawienia na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Jeśli nie będzie to możliwe w tym dniu, wystawiający zobowiązany będzie przekazać zaświadczenie niezwłocznie po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej przekazanie zaświadczenia. Przy czym takie postępowanie będzie uzasadnione jedynie wówczas, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do internetu lub możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego za pomocą kwalifikowanego e-podpisu oraz gdy nie będzie działał profil zaufany ePUAP.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

Aplikant Radcowski w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r. /Fot. Fotolia
Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama