REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Karolina Kornblit
Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r. /Fot. Fotolia
Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już od 2015 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpią papierowe zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 15 listopada 2013 r.), który przewiduje, że docelowo lekarze będą posiadali obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego.

Autopromocja

Zgodnie z projektowaną regulacją (art. 55a ust. 2) lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie – na podstawie danych identyfikacyjnych uzyskanych od ubezpieczonego w trakcie wizyty, będzie miał na swoim profilu informacyjnym dostęp do danych ubezpieczonego, jego płatników składek, a także członków jego rodziny, jeżeli zwolnienie od wykonywania pracy związane będzie z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Takie dane zostaną zapisane automatycznie w zaświadczeniu lekarskim, zaś aktualność tych danych powinna zostać potwierdzona przez ubezpieczonego. Lekarze będą natomiast wpisywać jedynie dane wynikające z oceny stanu zdrowia ubezpieczonego tj. przede wszystkim numer statystyczny choroby oraz okres niezdolności do pracy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

W sytuacji, gdy dane ubezpieczonego lub jego rodziny nie zostaną udostępnione w portalu informacyjnym wystawiającego (np. osoby ubezpieczone w KRUS) albo udostępnione dane będą niekompletne lub nieaktualne, lekarz będzie zobowiązany do uzyskania tych danych od ubezpieczonego. Każdy lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie będzie miał swój profil informacyjny, który będzie mógł utworzyć za pomocą systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenie lekarskie wystawione w sposób powyższy (oraz podpisane przez lekarza) będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Przekazanie e-zwolnienia do ZUS

Projekt zakłada, że lekarz będzie miał obowiązek przekazać e-zwolnienie w dniu jego wystawienia na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Jeśli nie będzie to możliwe w tym dniu, wystawiający zobowiązany będzie przekazać zaświadczenie niezwłocznie po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej przekazanie zaświadczenia. Przy czym takie postępowanie będzie uzasadnione jedynie wówczas, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do internetu lub możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego za pomocą kwalifikowanego e-podpisu oraz gdy nie będzie działał profil zaufany ePUAP.

Zadaj pytanie: Forum Kadry


Dotychczasowa forma zwolnień

Nadal jednak możliwe będzie wystawianie również papierowych zwolnień. Lekarz zostanie do tego zobowiązany na żądanie ubezpieczonego lub w sytuacji kiedy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek. W takiej sytuacji lekarz będzie potwierdzał niezdolność do pracy, podpisując i oznaczając pieczątką papierowy wydruk zwolnienia lekarskiego. Jeśli nie będzie to możliwe, wystawiający zostanie zobowiązany do uzupełnienia wydrukowanego formularza e-zwolnienia. Mimo to takie papierowe zaświadczenie będzie musiało zostać przekazane do ZUS w formie elektronicznej. Lekarz będzie musiał dopełnić tego obowiązku w ciągu trzech dni od jego wystawienia.

Polecamy także: Zwolnienie lekarskie 2015

Cel zmian

Proponowana regulacja z całą pewnością ma na celu wyeliminowanie sytuacji, kiedy to pracownicy wykorzystują krótkoterminowe zwolnienia lekarskie nie tylko wtedy, gdy są rzeczywiście niezdolni do pracy. Mowa tu o zwolnieniach trwających nie dłużej niż 7 dni – tj. czas, w którym pracownik zobowiązany był przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie. W praktyce trudno jest skontrolować ubezpieczonego przebywającego np. na trzydniowym zwolnieniu lekarskim, jeśli dostarczy je de facto po upływie tych trzech dni, a przed upływem siedmiu dni.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż nowa regulacja przysporzy więcej pracy lekarzom, którzy będą obowiązani posiadać kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne technologie umożliwiające ich identyfikację. Ponadto lekarze obawiają się nadzorowania, i podważania decyzji leczącego, w tym zawieszania zwolnień.

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA