Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Elektroniczne zwolnienie lekarskie
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 15 listopada 2013 r.), który przewiduje, że docelowo lekarze będą posiadali obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego.
REKLAMA
Zgodnie z projektowaną regulacją (art. 55a ust. 2) lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie – na podstawie danych identyfikacyjnych uzyskanych od ubezpieczonego w trakcie wizyty, będzie miał na swoim profilu informacyjnym dostęp do danych ubezpieczonego, jego płatników składek, a także członków jego rodziny, jeżeli zwolnienie od wykonywania pracy związane będzie z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Takie dane zostaną zapisane automatycznie w zaświadczeniu lekarskim, zaś aktualność tych danych powinna zostać potwierdzona przez ubezpieczonego. Lekarze będą natomiast wpisywać jedynie dane wynikające z oceny stanu zdrowia ubezpieczonego tj. przede wszystkim numer statystyczny choroby oraz okres niezdolności do pracy.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
W sytuacji, gdy dane ubezpieczonego lub jego rodziny nie zostaną udostępnione w portalu informacyjnym wystawiającego (np. osoby ubezpieczone w KRUS) albo udostępnione dane będą niekompletne lub nieaktualne, lekarz będzie zobowiązany do uzyskania tych danych od ubezpieczonego. Każdy lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie będzie miał swój profil informacyjny, który będzie mógł utworzyć za pomocą systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez ZUS.
Zaświadczenie lekarskie wystawione w sposób powyższy (oraz podpisane przez lekarza) będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.
Przekazanie e-zwolnienia do ZUS
Projekt zakłada, że lekarz będzie miał obowiązek przekazać e-zwolnienie w dniu jego wystawienia na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Jeśli nie będzie to możliwe w tym dniu, wystawiający zobowiązany będzie przekazać zaświadczenie niezwłocznie po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej przekazanie zaświadczenia. Przy czym takie postępowanie będzie uzasadnione jedynie wówczas, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do internetu lub możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego za pomocą kwalifikowanego e-podpisu oraz gdy nie będzie działał profil zaufany ePUAP.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Dotychczasowa forma zwolnień
Nadal jednak możliwe będzie wystawianie również papierowych zwolnień. Lekarz zostanie do tego zobowiązany na żądanie ubezpieczonego lub w sytuacji kiedy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek. W takiej sytuacji lekarz będzie potwierdzał niezdolność do pracy, podpisując i oznaczając pieczątką papierowy wydruk zwolnienia lekarskiego. Jeśli nie będzie to możliwe, wystawiający zostanie zobowiązany do uzupełnienia wydrukowanego formularza e-zwolnienia. Mimo to takie papierowe zaświadczenie będzie musiało zostać przekazane do ZUS w formie elektronicznej. Lekarz będzie musiał dopełnić tego obowiązku w ciągu trzech dni od jego wystawienia.
Polecamy także: Zwolnienie lekarskie 2015
Cel zmian
Proponowana regulacja z całą pewnością ma na celu wyeliminowanie sytuacji, kiedy to pracownicy wykorzystują krótkoterminowe zwolnienia lekarskie nie tylko wtedy, gdy są rzeczywiście niezdolni do pracy. Mowa tu o zwolnieniach trwających nie dłużej niż 7 dni – tj. czas, w którym pracownik zobowiązany był przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie. W praktyce trudno jest skontrolować ubezpieczonego przebywającego np. na trzydniowym zwolnieniu lekarskim, jeśli dostarczy je de facto po upływie tych trzech dni, a przed upływem siedmiu dni.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż nowa regulacja przysporzy więcej pracy lekarzom, którzy będą obowiązani posiadać kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne technologie umożliwiające ich identyfikację. Ponadto lekarze obawiają się nadzorowania, i podważania decyzji leczącego, w tym zawieszania zwolnień.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA