REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać składki za osobę pobierającą zasiłek macierzyński

Za osoby pobierające zasiłek macierzyński budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozlicza je podmiot wypłacający zasiłek – czyli albo płatnik składek, albo ZUS. Od tego, kto wypłaca świadczenie, zależy rodzaj dokumentów rozliczeniowych i sposób wypełnienia dokumentów, jakie płatnik musi przekazać do ZUS za osobę na zasiłku.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Przebywam na urlopie wychowawczym. Za kilka dni urodzę drugie dziecko i przejdę na urlop macierzyński. W umowie o pracę mam wpisaną wysokość wynagrodzenia, które jest niższe od obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W jakiej wysokości będę miała wypłacany zasiłek macierzyński?

Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek

Wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne mogą składać w ZUS kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Termin mija 1 września br. Wnioski złożone po tym dniu pozostaną bez rozpatrzenia.

Kończy się termin składania wniosków o umorzenie należności z tytułu składek

Do 1 września br. kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka bądź wszczęcia procedury o przysposobienie dziecka. Warunkiem uzyskania prawa do tego zasiłku jest przedstawienie płatnikowi zasiłku niezbędnej dokumentacji. Rodzaj wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, w jakiej sytuacji powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczej matki

ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą systemową.

Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Zatrudnialiśmy pracownicę na umowę o pracę na czas określony. Pracownica dostarczyła zaświadczenie od lekarza, że jest w 7. miesiącu ciąży, dlatego przedłużyliśmy z nią umowę o pracę do dnia porodu. Czy pracownica ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, jeżeli po porodzie ustanie jej zatrudnienie i nie będzie już naszym pracownikiem? Jeżeli tak, to jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o ten zasiłek?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Czy pracownicy, która przyjmie dziecko na wychowanie, należy się zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Kobiecie w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czy można przerwać zasiłek macierzyński na czas pobytu starszego dziecka w szpitalu

Pracownica od 10 grudnia 2009 r. przebywa na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem 23 grudnia 2009 r. trzeciego dziecka. 7-letnia córka pracownicy 10 lutego 2010 r. miała wypadek i jest w szpitalu. Czy w związku z wykorzystaniem przez pracownicę 56 dni zasiłku macierzyńskiego i pobytem starszego dziecka w szpitalu może ona wystąpić o przerwanie zasiłku macierzyńskiego i wznowić wypłatę tego zasiłku po wyjściu dziecka ze szpitala?

Zasiłek macierzyński osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

W przypadku rozwiązania z pracownicą w ciąży umowy o pracę z naruszeniem prawa po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnej wysokości, pod warunkiem stwierdzenia tego naruszenia prawomocnym wyrokiem sądu.

Tacierzyński – kto może skorzystać?

Kodeks pracy wprowadza od początku 2010 r. urlopy ojcowskie. Każdy tata będzie miał szansę spędzenia dodatkowych chwil z dzieckiem. Za ten czas ubezpieczony ojciec otrzyma zasiłek.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i niedawno podjęłam pracę na czas określony. Wcześniej byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu muszę przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli na podstawie aneksu pracodawca przedłużył jej umowę o pracę do dnia porodu

Z powodów organizacyjnych zlikwidowaliśmy jeden z działów firmy. Wszystkim pracownikom tego działu wypowiedzieliśmy umowy o pracę albo zawarliśmy porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. W każdym przypadku umowy zostaną rozwiązane 31 lipca 2009 r., również za porozumieniem stron. W lipcu okazało się, że jedna z pracownic, z którą porozumienie o rozwiązaniu umowy podpisaliśmy w czerwcu 2009 r., jest w ciąży. Chcemy przesunąć termin rozwiązania umowy o pracę do dnia porodu. Czy taki zapis w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę jest dopuszczalny? Czy jeżeli podpiszemy z pracownicą aneks do porozumienia, będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Od czerwca do lipca 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest na zasiłku macierzyńskim z umowy o pracę zawartej z innym zakładem. Umowa będzie wykonywana w naszej siedzibie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacimy po zakończeniu umowy – w sierpniu 2009 r., gdy ta osoba nie będzie już na zasiłku macierzyńskim. Chce ona wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Jakie składki powinniśmy naliczyć za tę osobę z umowy zlecenia? Czy zgłosić ją do ubezpieczeń z umowy zlecenia?

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Świadczenia przysługujące kobiecie w ciąży po likwidacji zakładu pracy

Od 1 sierpnia 2009 r. likwidujemy firmę. Poinformowaliśmy o tym pracowników już na początku roku. Jedna z naszych pracownic jest w 3. miesiącu ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy po 31 lipca 2009 r. pracownicy przysługują świadczenia? Jeżeli tak, to czy mimo likwidacji firmy będziemy zobowiązani do ich wypłaty?

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego?

Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy pracownica, która prowadzi pozarolniczą działalność, ma prawo do dwóch zasiłków macierzyńskich

Przy zatrudnieniu na umowę o pracę i jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest umowa o pracę. Z działalności można opłacać składki wyłącznie na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. To oznacza, że z działalności nie można przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę

Jestem na urlopie macierzyńskim w zakładzie pracy. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. Zgłosiłam się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy na starszego syna z działalności, jeżeli mam równocześnie prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

Czy pracownica ma obowiązek wykorzystać przed porodem dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy na czas nieokreślony. Na 25 kwietnia 2009 r. ma wyznaczoną datę porodu. Ostatnio dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 26 marca do 25 kwietnia 2009 r. Czy pracownica ma obowiązek rozpocząć urlop macierzyński na dwa tygodnie przed porodem i w związku z tym powinniśmy jej w tym czasie wypłacić zasiłek macierzyński, czy za cały okres zwolnienia powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie za czas choroby? Jest to pierwsze zwolnienie lekarskie pracownicy.

Wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia

W określonych sytuacjach pomimo ustania ubezpieczenia chorobowego, można pobierać zasiłek macierzyński.

Czy poród przerywa staż finansowany z urzędu pracy

Mamy stażystkę w ciąży, która ma urodzić 18 kwietnia 2009 r. Natomiast staż ma do 30 czerwca 2009 r. Czy w tej sytuacji z powodu urodzenia dziecka staż zostanie przerwany, czy nadal będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, na którym jest obecnie od kilku tygodni? Co w listę obecności mam jej wpisać po porodzie - czy nadal zwolnienie lekarskie, czy może urlop macierzyński?

Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną

Prowadzę własną działalność. W 2007 r. przez 6 miesięcy pobierałam zasiłek chorobowy z działalności, a potem urodziłam dziecko i otrzymałam zasiłek macierzyński. Przez cały ten okres opłacałam składki i składałam do ZUS dokumenty RSA i RCA tylko za swoich 2 pracowników. ZUS przesłał mi informację, że za cały okres zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego mam obowiązek zapłacić składkę zdrowotną z odsetkami. Czy to prawda, że powinnam za siebie opłacać również składkę zdrowotną, nawet jeśli faktycznie nie wykonywałam żadnej pracy w firmie? Jeśli tak, to co muszę teraz zrobić?

Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Udzieliliśmy pracownicy na jej wniosek urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. Urlop ten był związany z zatrudnieniem w innym zakładzie, z którym pracownica zawarła umowę na czas określony do 30 kwietnia br. Pracownica jest w ciąży i na marzec br. ma wyznaczony termin porodu. Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego przerywa ten urlop i czy możemy ustalić pracownicy uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu?

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 2)

Nie ma prawa do zasiłku chorobowego za cały okres choroby przedsiębiorca, który wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosi dopiero po powstaniu niezdolności do pracy.

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 1)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Poniżej przedstawiamy zasady dotyczące ustalania prawa do zasiłku chorobowego dla tych osób.

Czy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron

Ogłosiliśmy upadłość 31 grudnia 2008 r. Z większością pracowników doszliśmy do porozumienia i wypłaciliśmy odprawy w wysokości 5-miesięcznych poborów. Rozwiązanie umów o pracę nastąpiło za porozumieniem stron. Czy pracownicy, która jest w 6. miesiącu ciąży i przebywa cały czas na zwolnieniu lekarskim, przysługuje prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Porozumienie zostało z nią zawarte w związku z ogłoszeniem upadłości.

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?

Zgodnie z przepisami prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywają osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jednocześnie, osoby te podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu, a niektóre z nich również są objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Czy studentka w trakcie urlopu dziekańskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studentkę, która nie ukończyła 26 lat. Dlatego nie opłacamy za nią składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obecnie jest ona w ciąży i wystąpiła o urlop dziekański na uniwersytecie. Czy zostanie objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i czy może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego w trakcie urlopu dziekańskiego? Czy osoba ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy wysokość zasiłku macierzyńskiego za poszczególne miesiące może się różnić

Pracownica nieprzerwanie od 1 grudnia 2007 r. jest na zwolnieniu lekarskim, a od 12 lutego 2008 r. na zasiłku macierzyńskim. Wypłacając zasiłek chorobowy za grudzień ub.r. i styczeń br. kwotę stawki dziennej zasiłku chorobowego mnożyliśmy przez 31 dni zwolnienia lekarskiego. Natomiast za luty br. wypłaciliśmy zasiłek chorobowy i macierzyński łącznie za 29 dni. Pracownica twierdzi, że zaniżyliśmy przysługujący jej zasiłek macierzyński, ponieważ w lutym br. kwota świadczeń, którą otrzymała, była niższa niż w grudniu i w styczniu. Czy ma rację?

Wymiar zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownica urodziła drugie dziecko 2 marca 2008 r. Jest na urlopie wychowawczym do końca czerwca 2008 r. na pierwsze dziecko. Gdyby pracownica nie była na urlopie wychowawczym, to miałaby prawo do 140 dni zasiłku macierzyńskiego (20 tygodni). Natomiast okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego skrócony o 2 tygodnie (126 dni) upłynąłby 5 lipca 2008 r., czyli po zakończeniu urlopu wychowawczego. Czy w takiej sytuacji należy wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński przez 18 tygodni, czy przez 20 tygodni? Czy będzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego od 1 do 19 lipca br.?

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownica przysposobiła 1,5-roczne dziecko i wystąpiła o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński. Matka dziecka przed jego oddaniem do adopcji wykorzystała 83 dni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Czy urlop, który przysługuje pracownicy, należy zsumować z urlopem macierzyńskim, który wykorzystała wcześniej matka dziecka? Czy pracownicy przysługuje całe 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA