| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno z tytułu podstawowego zatrudnienia, jak i z tytułu pracy na zastępstwo. Za październik br. powinni Państwo złożyć za nią raport ZUS RCA, w którym należy rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłaconego z obydwu tytułów. Dodatkowo należy za nią złożyć za październik br. raporty ubezpieczeniowe (ZUS RCA i ZUS RSA) z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 xx – wykazując w nich okres przebywania na urlopie wychowawczym, wypłacony zasiłek macierzyński, a także składki od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zatrudnienia na zastępstwo.

UZASADNIENIE

Pracownica, która w czasie zatrudnienia urodzi dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę. Zatem pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, która w czasie trwania tej umowy urodzi dziecko, nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego na ogólnych zasadach.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi dziecko w czasie urlopu wychowawczego, mimo że nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Ponieważ Państwa pracownica w dniu urodzenia dziecka pozostawała w dwóch stosunkach pracy, to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno z tytułu zatrudnienia na pełny etat, jak i z tytułu zatrudnienia na zastępstwo na 1/2 etatu.

Do dnia urodzenia dziecka pracownica miała dwa tytuły do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego – przebywanie na urlopie wychowawczym oraz pracę na zastępstwo. Jakakolwiek praca zarobkowa, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, wyklucza opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. W związku z tym pracownica podlegała tym ubezpieczeniom jedynie z tytułu zatrudnienia na zastępstwo.

WAŻNE!

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu, jeśli ma inny tytuł do tych ubezpieczeń bądź posiada uprawnienia do emerytury lub renty.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »