| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli na podstawie aneksu pracodawca przedłużył jej umowę o pracę do dnia porodu

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli na podstawie aneksu pracodawca przedłużył jej umowę o pracę do dnia porodu

Z powodów organizacyjnych zlikwidowaliśmy jeden z działów firmy. Wszystkim pracownikom tego działu wypowiedzieliśmy umowy o pracę albo zawarliśmy porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. W każdym przypadku umowy zostaną rozwiązane 31 lipca 2009 r., również za porozumieniem stron. W lipcu okazało się, że jedna z pracownic, z którą porozumienie o rozwiązaniu umowy podpisaliśmy w czerwcu 2009 r., jest w ciąży. Chcemy przesunąć termin rozwiązania umowy o pracę do dnia porodu. Czy taki zapis w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę jest dopuszczalny? Czy jeżeli podpiszemy z pracownicą aneks do porozumienia, będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Mogą Państwo zawrzeć z pracownicą aneks do porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w dniu porodu, to pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę), ale tylko wtedy, gdy ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

WAŻNE!

Tylko wówczas, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a po porodzie zasiłek macierzyński.

W żadnym innym przypadku pracownica nie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Państwo chcą przesunąć termin rozwiązania umowy o pracę wskazany w porozumieniu z pracownicą, która jest w ciąży. Nowa data rozwiązania umowy o pracę to dzień porodu. Ten dzień (dzień porodu) to dla pracownicy równocześnie ostatni dzień ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli podpiszą Państwo z pracownicą aneks do porozumienia i przesuną termin rozwiązania umowy o pracę na dzień porodu, to pracownica uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński będzie jej wypłacał ZUS przez okres równy okresowi urlopu macierzyńskiego, jaki przysługiwałby jej, gdyby nadal była zatrudniona.

WAŻNE!

Jeżeli umowa zostaje rozwiązana przed datą porodu, to pracownica nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Prawo pracy nie zabrania rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z odroczonym terminem rozwiązania takiej umowy. Jednak w analizowanym przypadku datę rozwiązania umowy o pracę chcą Państwo oznaczyć nie jako datę kalendarzową (np. 30 listopada 2009 r.) tylko jako „dzień porodu”. Takie oznaczenie końcowego terminu rozwiązania umowy o pracę jest dopuszczalne. Jest to zdarzenie przyszłe i pewne, zrozumiałe dla obu stron, dające się określić w przyszłości. Znana jest też Państwu i pracownicy przybliżona data porodu. Aby uniknąć wątpliwości przy interpretacji umowy mogą Państwo dookreślić rok rozwiązania umowy o pracę (np. „przypadający w 2009 r. dzień porodu”). Takie doprecyzowanie wskaże, że chodzi o poród związany z obecną ciążą. Taki zapis jest korzystny dla pracownicy, ponieważ dzięki niemu uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego, dlatego nie powinien być kwestionowany np. przez inspektorów pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »