reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Premia regulaminowa - dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę

Premia regulaminowa - dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę

Z premią regulaminową mamy do czynienia wtedy, gdy przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi prawo do premii po spełnieniu przez niego określonych wymogów. Stanowi ona dodatkowy (obok wynagrodzenia zasadniczego) składnik wynagrodzenia za pracę.

Z premią regulaminową mamy do czynienia wtedy, gdy przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi prawo do premii po spełnieniu przez niego określonych wymogów. W takiej sytuacji, jeśli pracownik spełni odpowiednie warunki uzyskania premii, pracodawca jest zobowiązany do jej wypłacenia. Kryteria przyznawania premii powinny być jasno i czytelnie określone w przepisach płacowych obowiązujących u danego pracodawcy. Ułatwia to ocenę co do tego, czy pracownik spełnił wszystkie warunki czy też nie.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne >>

Premie regulaminowe mogą mieć charakter stały, regularny, ale też mogą być przyznawane pracownikom sporadycznie. Wysokość premii może być określona przez przepisy płacowe w sposób ścisły, tj. przez wskazanie konkretnej kwoty lub jako procent od wynagrodzenia za pracę. Wreszcie wysokość premii może zostać określona przez oznaczenie minimalnej i maksymalnej kwoty w formie tzw. widełek. W tej ostatniej sytuacji, jeżeli pracownik spełni określone warunki uzyskania premii, pracodawca jest zobowiązany mu ją wypłacić, jednak wysokość tej premii zostaje pozostawiona swobodnej decyzji pracodawcy.

Komu pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie? >>

Premia regulaminowa ma charakter roszczeniowy, czyli pracownik w momencie spełnienia warunków do nabycia prawa do premii ma roszczenie do pracodawcy o jej wypłatę. Premia regulaminowa stanowi dodatkowy (obok wynagrodzenia zasadniczego) składnik wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że do tego świadczenia stosuje się przepisy działu III k.p. "Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia", a wśród nich w szczególności te dotyczące ochrony wynagrodzenia za pracę. Premia regulaminowa nigdy nie występuje samodzielnie, nie może więc stanowić wynagrodzenia podstawowego. O charakterze premii jako regulaminowej czy też uznaniowej nie decyduje nazwa, lecz sposób uregulowania wskazanego świadczenia w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych.

Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy >>

reklama

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama