Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop nauczyciela - zmiany w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Od 22 marca 2018 r. obowiązują nowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz za ekwiwalent pieniężny. Zmiany te podyktowane są zmianą regulacji ustawy Karta Nauczyciela w tym zakresie. Wobec powyższego niezbędne było dostosowanie dotychczasowych przepisów do tych zmian. Objęły one (w zakresie urlopu wypoczynkowego) następujące stanowiska: dyrektora i wicedyrektora szkoły, nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.
REKLAMA
Na powyższych stanowiskach prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Dlatego też w rozporządzeniu dookreślono, że wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela pełniącego jedno z wyżej wymienionych stanowisk ustala się dzieląc miesięczne wynagrodzenie (obliczone według dotychczas stosowanych zasad z tą tylko różnicą, że do wynagrodzenia za urlop nie należy wliczać dodatku za uciążliwość) przez liczbę 21. A zatem przez taką liczbę jak w przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne.
Takie zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 588)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat