REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia

Bożena Goliszewska-Chojdak
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia/fot.Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jak zatem krok po kroku obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownik korzysta z urlopu na początku zatrudnienia?

Zatrudnienie na 3-miesięczny okres próbny jednego z naszych pracowników trwało do 31 grudnia 2017 r. Kolejna umowa o pracę – na czas określony, w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku – trwa od 2 stycznia 2018 r. (z przerwą między umowami przypadającą w Nowy Rok). Pracownik ma prawo do zmiennych premii regulaminowych. W styczniu 2018 r. osoba ta przez 3 dni (przez 24 godziny) będzie korzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy w razie korzystania przez tego pracownika z 3-dniowego (24 godziny) urlopu wypoczynkowego w styczniu 2018 r. podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z premii regulaminowych możemy ustalić z obu umów o pracę – pyta Czytelnik z Kłodzka.

Autopromocja

Podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego powinni Państwo obliczyć z premii regulaminowych przysługujących z tytułu zatrudnienia na podstawie trwającej umowy na czas określony. Premii otrzymanych na podstawie zakończonej umowy o pracę na okres próbny nie wlicza się do tego wynagrodzenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że przerwa między umowami przypadła na dzień wolny od pracy dla pracownika.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Z pytania wynika, że z pracownikiem została zawarta kolejna umowa na czas określony. Pomiędzy umowami była 1-dniowa przerwa. Podczas trwania kolejnej umowy pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego. W związku z tym pracodawca ma wątpliwość, czy obliczając wynagrodzenie urlopowe, powinien uwzględnić składniki wynagrodzenia (premie regulaminowe) z poprzedniej umowy o pracę.

W opisanej sytuacji wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych (premii regulaminowych) należy obliczyć z tych składników, ale wyłącznie uzyskanych z zatrudnienia trwającego od 2 stycznia 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy (art. 172 Kodeksu pracy). Oznacza to, że obowiązuje tu zasada domniemanej ekwiwalentności. Zatem ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy uwzględnić te zmienne składniki wynagrodzenia, które są zaliczane do podstawy jego wymiaru i przysługują pracownikowi w ramach trwającego stosunku pracy, z którego korzysta on z urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo każda umowa o pracę jest odrębnym zatrudnieniem, które w zakresie jego warunków pracy i płacy może być przez strony kształtowane inaczej niż poprzednie zakończone okresy pracy. Nie ma też przy tym znaczenia, że okresy zatrudnienia np. na podstawie umów terminowych następują bezpośrednio po sobie. Tak więc składników wynagrodzenia przysługujących z umowy o pracę, która już nie obowiązuje, nie wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się z zastosowaniem następujących zasad:

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego:

 • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem składników stałych, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych (a w przypadku znacznego wahania tych składników w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych) poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Krok 2. Ustalenie wysokości wynagrodzenia urlopowego:

 • podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
 • tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Państwa pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego nie otrzyma premii regulaminowych w miesiącach poprzedzającym urlop (i z tytułu trwającego od 2 stycznia 2018 r. zatrudnienia). Z urlopu wypoczynkowego pracownik skorzysta bowiem w tym samym miesiącu, w którym rozpocznie pracę. Dlatego w takim przypadku przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego z tego składnika trzeba uwzględnić jego faktyczną wysokość uzyskaną przez pracownika w miesiącu korzystania z urlopu, tj. w styczniu 2018 r.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem zatrudnionym do 31 grudnia 2017 r. na podstawie umowy na 3-miesięczny okres próbny pracodawca nawiązał od 2 stycznia 2018 r. umowę o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 3100 zł i premii regulaminowej do 30% płacy zasadniczej. W styczniu 2018 r. przez 3 dni (24 godziny) pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Za ten miesiąc ma prawo do premii regulaminowej w wysokości 531,44 zł (20% płacy zasadniczej za czas faktycznie przepracowany, wyłączając urlop wypoczynkowy i inne nieobecności).

Za styczeń 2018 r. pracownik powinien otrzymać: wynagrodzenie stałe - 3100 zł, premię regulaminową - 531,44 zł i wynagrodzenie za urlop ze zmiennej premii - 88,56 zł, które zostało obliczone w następujący sposób:

 • 531,44 zł : 144 godz. (168 godz. - nominalny wymiar czasu pracy w styczniu minus 24 godz. urlopu wypoczynkowego) = 3,69 zł/godz.

 • 3,69 zł x 24 godz. = 88,56 zł (wynagrodzenie za urlop ze składników zmiennych).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  Uczenie maszynowe: Rewolucja w analizie danych dla profesjonalistów biznesowych

  Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która rewolucjonizuje sposób, w jaki analizujemy i wykorzystujemy dane w biznesie. Dla profesjonalistów z obszarów prawa, zarządzania zasobami ludzkimi i finansów, zrozumienie podstaw uczenia maszynowego staje się kluczowym elementem skutecznego działania w dynamicznym środowisku biznesowym.

  REKLAMA

  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

  Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  REKLAMA