Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia

Bożena Goliszewska-Chojdak
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia/fot.Shutterstock
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jak zatem krok po kroku obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownik korzysta z urlopu na początku zatrudnienia?
Reklama

Zatrudnienie na 3-miesięczny okres próbny jednego z naszych pracowników trwało do 31 grudnia 2017 r. Kolejna umowa o pracę – na czas określony, w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku – trwa od 2 stycznia 2018 r. (z przerwą między umowami przypadającą w Nowy Rok). Pracownik ma prawo do zmiennych premii regulaminowych. W styczniu 2018 r. osoba ta przez 3 dni (przez 24 godziny) będzie korzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy w razie korzystania przez tego pracownika z 3-dniowego (24 godziny) urlopu wypoczynkowego w styczniu 2018 r. podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z premii regulaminowych możemy ustalić z obu umów o pracę – pyta Czytelnik z Kłodzka.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego powinni Państwo obliczyć z premii regulaminowych przysługujących z tytułu zatrudnienia na podstawie trwającej umowy na czas określony. Premii otrzymanych na podstawie zakończonej umowy o pracę na okres próbny nie wlicza się do tego wynagrodzenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że przerwa między umowami przypadła na dzień wolny od pracy dla pracownika.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Z pytania wynika, że z pracownikiem została zawarta kolejna umowa na czas określony. Pomiędzy umowami była 1-dniowa przerwa. Podczas trwania kolejnej umowy pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego. W związku z tym pracodawca ma wątpliwość, czy obliczając wynagrodzenie urlopowe, powinien uwzględnić składniki wynagrodzenia (premie regulaminowe) z poprzedniej umowy o pracę.

W opisanej sytuacji wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych (premii regulaminowych) należy obliczyć z tych składników, ale wyłącznie uzyskanych z zatrudnienia trwającego od 2 stycznia 2018 r.

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy (art. 172 Kodeksu pracy). Oznacza to, że obowiązuje tu zasada domniemanej ekwiwalentności. Zatem ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy uwzględnić te zmienne składniki wynagrodzenia, które są zaliczane do podstawy jego wymiaru i przysługują pracownikowi w ramach trwającego stosunku pracy, z którego korzysta on z urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo każda umowa o pracę jest odrębnym zatrudnieniem, które w zakresie jego warunków pracy i płacy może być przez strony kształtowane inaczej niż poprzednie zakończone okresy pracy. Nie ma też przy tym znaczenia, że okresy zatrudnienia np. na podstawie umów terminowych następują bezpośrednio po sobie. Tak więc składników wynagrodzenia przysługujących z umowy o pracę, która już nie obowiązuje, nie wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się z zastosowaniem następujących zasad:

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego:

 • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem składników stałych, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych (a w przypadku znacznego wahania tych składników w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych) poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Krok 2. Ustalenie wysokości wynagrodzenia urlopowego:

 • podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
 • tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Państwa pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego nie otrzyma premii regulaminowych w miesiącach poprzedzającym urlop (i z tytułu trwającego od 2 stycznia 2018 r. zatrudnienia). Z urlopu wypoczynkowego pracownik skorzysta bowiem w tym samym miesiącu, w którym rozpocznie pracę. Dlatego w takim przypadku przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego z tego składnika trzeba uwzględnić jego faktyczną wysokość uzyskaną przez pracownika w miesiącu korzystania z urlopu, tj. w styczniu 2018 r.

PRZYKŁAD

Reklama

Z pracownikiem zatrudnionym do 31 grudnia 2017 r. na podstawie umowy na 3-miesięczny okres próbny pracodawca nawiązał od 2 stycznia 2018 r. umowę o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 3100 zł i premii regulaminowej do 30% płacy zasadniczej. W styczniu 2018 r. przez 3 dni (24 godziny) pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Za ten miesiąc ma prawo do premii regulaminowej w wysokości 531,44 zł (20% płacy zasadniczej za czas faktycznie przepracowany, wyłączając urlop wypoczynkowy i inne nieobecności).

Za styczeń 2018 r. pracownik powinien otrzymać: wynagrodzenie stałe - 3100 zł, premię regulaminową - 531,44 zł i wynagrodzenie za urlop ze zmiennej premii - 88,56 zł, które zostało obliczone w następujący sposób:

 • 531,44 zł : 144 godz. (168 godz. - nominalny wymiar czasu pracy w styczniu minus 24 godz. urlopu wypoczynkowego) = 3,69 zł/godz.

 • 3,69 zł x 24 godz. = 88,56 zł (wynagrodzenie za urlop ze składników zmiennych).

Podstawa prawna:

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?