REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia

Bożena Goliszewska-Chojdak
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia/fot.Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jak zatem krok po kroku obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownik korzysta z urlopu na początku zatrudnienia?

Zatrudnienie na 3-miesięczny okres próbny jednego z naszych pracowników trwało do 31 grudnia 2017 r. Kolejna umowa o pracę – na czas określony, w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku – trwa od 2 stycznia 2018 r. (z przerwą między umowami przypadającą w Nowy Rok). Pracownik ma prawo do zmiennych premii regulaminowych. W styczniu 2018 r. osoba ta przez 3 dni (przez 24 godziny) będzie korzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy w razie korzystania przez tego pracownika z 3-dniowego (24 godziny) urlopu wypoczynkowego w styczniu 2018 r. podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z premii regulaminowych możemy ustalić z obu umów o pracę – pyta Czytelnik z Kłodzka.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego powinni Państwo obliczyć z premii regulaminowych przysługujących z tytułu zatrudnienia na podstawie trwającej umowy na czas określony. Premii otrzymanych na podstawie zakończonej umowy o pracę na okres próbny nie wlicza się do tego wynagrodzenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że przerwa między umowami przypadła na dzień wolny od pracy dla pracownika.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Z pytania wynika, że z pracownikiem została zawarta kolejna umowa na czas określony. Pomiędzy umowami była 1-dniowa przerwa. Podczas trwania kolejnej umowy pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego. W związku z tym pracodawca ma wątpliwość, czy obliczając wynagrodzenie urlopowe, powinien uwzględnić składniki wynagrodzenia (premie regulaminowe) z poprzedniej umowy o pracę.

W opisanej sytuacji wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych (premii regulaminowych) należy obliczyć z tych składników, ale wyłącznie uzyskanych z zatrudnienia trwającego od 2 stycznia 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy (art. 172 Kodeksu pracy). Oznacza to, że obowiązuje tu zasada domniemanej ekwiwalentności. Zatem ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy uwzględnić te zmienne składniki wynagrodzenia, które są zaliczane do podstawy jego wymiaru i przysługują pracownikowi w ramach trwającego stosunku pracy, z którego korzysta on z urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo każda umowa o pracę jest odrębnym zatrudnieniem, które w zakresie jego warunków pracy i płacy może być przez strony kształtowane inaczej niż poprzednie zakończone okresy pracy. Nie ma też przy tym znaczenia, że okresy zatrudnienia np. na podstawie umów terminowych następują bezpośrednio po sobie. Tak więc składników wynagrodzenia przysługujących z umowy o pracę, która już nie obowiązuje, nie wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się z zastosowaniem następujących zasad:

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu,
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem składników stałych, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych (a w przypadku znacznego wahania tych składników w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych) poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Krok 2. Ustalenie wysokości wynagrodzenia urlopowego:

  • podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
  • tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Państwa pracownik przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego nie otrzyma premii regulaminowych w miesiącach poprzedzającym urlop (i z tytułu trwającego od 2 stycznia 2018 r. zatrudnienia). Z urlopu wypoczynkowego pracownik skorzysta bowiem w tym samym miesiącu, w którym rozpocznie pracę. Dlatego w takim przypadku przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego z tego składnika trzeba uwzględnić jego faktyczną wysokość uzyskaną przez pracownika w miesiącu korzystania z urlopu, tj. w styczniu 2018 r.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem zatrudnionym do 31 grudnia 2017 r. na podstawie umowy na 3-miesięczny okres próbny pracodawca nawiązał od 2 stycznia 2018 r. umowę o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy od poniedziałku do piątku. Z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 3100 zł i premii regulaminowej do 30% płacy zasadniczej. W styczniu 2018 r. przez 3 dni (24 godziny) pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Za ten miesiąc ma prawo do premii regulaminowej w wysokości 531,44 zł (20% płacy zasadniczej za czas faktycznie przepracowany, wyłączając urlop wypoczynkowy i inne nieobecności).

Za styczeń 2018 r. pracownik powinien otrzymać: wynagrodzenie stałe - 3100 zł, premię regulaminową - 531,44 zł i wynagrodzenie za urlop ze zmiennej premii - 88,56 zł, które zostało obliczone w następujący sposób:

  • 531,44 zł : 144 godz. (168 godz. - nominalny wymiar czasu pracy w styczniu minus 24 godz. urlopu wypoczynkowego) = 3,69 zł/godz.

  • 3,69 zł x 24 godz. = 88,56 zł (wynagrodzenie za urlop ze składników zmiennych).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA