REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Beata Skrobisz-Kaczmarek
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Dlatego ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego nauczyciela, należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia (art. 67 Karty Nauczyciela).

Autopromocja

Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli określa rozporządzenie MEN z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Rozporządzenie w sposób jednoznaczny określa również, których świadczeń nie uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym.

Podstawa wymiaru

Obliczając wynagrodzenie urlopowe, składniki wynagrodzenia, które są określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, jak również składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek, uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Dotyczy to zwłaszcza wynagrodzenia zasadniczego, a także dodatków, np. dodatku stażowego, motywacyjnego czy dodatku za uciążliwe warunki pracy. Nauczyciele otrzymują również dodatki do wynagrodzenia ustalane kwotowo, np. dodatek funkcyjny czy dodatek za wychowawstwo.

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy >>

Jeżeli nauczyciel otrzymuje taki dodatek przez okres wykonywania zadań lub zajęć, który jest krótszy niż okres roku szkolnego, to do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego wliczamy dodatek funkcyjny w wysokości przeciętnej. Aby obliczyć przeciętną wysokość dodatku, należy otrzymywaną stawkę dodatku funkcyjnego pomnożyć przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Natalia K. nauczycielka języka polskiego będzie opiekunem stażu przez 8 miesięcy. Przez ten okres będzie więc otrzymywała dodatek funkcyjny. Od września do końca lutego w wysokości 90 zł, a od marca do końca kwietnia w wysokości 110 zł. W celu obliczenia przeciętnej wysokości dodatku należy:

•  pomnożyć stawkę otrzymywanego dodatku przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania opiekuna stażu: 6 x 90 zł + 2 x 110 zł = 540 zł + 220 zł = 760 zł,

•  następnie podzielić otrzymaną sumę przez liczbę miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu: 760 zł : 9 miesięcy (w czerwcu nauczyciel rozpoczyna już urlop wypoczynkowy) = 84,44 zł – w takiej wysokości będzie wypłacany dodatek funkcyjny w okresie urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także: Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.


Nauczyciele, oprócz wymienionych wyżej składników wynagrodzenia, mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, jak też wynagrodzenie za pracę w święto. Wymienione składniki wynagrodzenia również wchodzą do podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego. Aby obliczyć wysokość tych wynagrodzeń, w jakiej uwzględnia się je w wynagrodzeniu urlopowym, należy otrzymane wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach roku szkolnego zsumować, a następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Nauczyciele oprócz tygodniowego pensum mogą także pracować w godzinach ponadwymiarowych. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego należy pamiętać, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Udzielanie urlopu nauczycielom i nauczycielom akademickim >>

Przykład

Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym w arkuszu organizacyjnym miał przydzielone godziny ponadwymiarowe:

•  w okresie od września do stycznia 2 godziny w tygodniu, co w okresie 5 miesięcy daje 40 godzin (w miesiącu: 2 x 4,16 = 8; w całym okresie: 8 x 5 = 40),

•  w okresie od lutego do maja miał przydzielone 3 godziny ponadwymiarowe w tygodniu, co w okresie 4 miesięcy daje 48 godzin (w miesiącu: 3 x 4,16 = 12; w całym okresie: 12 x 4 = 48).

W okresie od września do maja nauczyciel przepracował 88 godzin (40 + 48 = 88). Aby otrzymać przeciętną miesięczną liczbę tych godzin, należy sumę 88 godzin podzielić przez liczbę miesięcy: 88 : 9 = 9,7.

Następnie obliczamy godzinową stawkę wynagrodzenia, dlatego dzielimy stawkę wynagrodzenia zasadniczego 2100 zł przez średnią liczbę godzin w miesiącu (75 godzin) 2100 zł : 75 = 28 zł i mnożymy przez przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych – 28 zł x 9,7 = 271,60 zł – w takiej wysokości wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe uwzględnione zostanie w wynagrodzeniu urlopowym.

Wynagrodzenie nauczyciela za jeden dzień urlopu oblicza się w zależności od typu szkoły.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace


Stawka dzienna wynagrodzenia

W placówkach feryjnych wynagrodzenie nauczyciela za jeden dzień urlopu ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie obliczone według ww. zasad przez liczbę 30, natomiast w placówkach nieferyjnych przez liczbę 21.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Przykład

Paweł J. nauczyciel kontraktowy zatrudniony w szkole podstawowej ma 10-letni staż pracy, realizuje pensum w wymiarze 18 godzin tygodniowo. Do ustalenia wynagrodzenia urlopowego przyjmujemy następujące składniki:

•  wynagrodzenie zasadnicze – 2100 zł,

•  dodatek stażowy – 210 zł (10% x 2100 zł),

•  dodatek z tytułu pełnienia funkcji opiekuna stażu – 84,44 zł,

•  dodatek motywacyjny – 100 zł,

•  wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe – 308 zł,

•  wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym – 71,22 zł,

•  jednorazowy dodatek w wysokości – 13,33 zł.

Razem – 2886,99 zł.

Aby obliczyć wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego, należy otrzymaną kwotę podzielić przez 30: 2886,99 zł : 30 = 96,23 zł.

Otrzymaną stawkę za jeden dzień urlopu mnożymy przez liczbę dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA