reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Dlatego ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego nauczyciela, należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia (art. 67 Karty Nauczyciela).

Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli określa rozporządzenie MEN z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Rozporządzenie w sposób jednoznaczny określa również, których świadczeń nie uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym.

Podstawa wymiaru

Obliczając wynagrodzenie urlopowe, składniki wynagrodzenia, które są określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, jak również składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek, uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Dotyczy to zwłaszcza wynagrodzenia zasadniczego, a także dodatków, np. dodatku stażowego, motywacyjnego czy dodatku za uciążliwe warunki pracy. Nauczyciele otrzymują również dodatki do wynagrodzenia ustalane kwotowo, np. dodatek funkcyjny czy dodatek za wychowawstwo.

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy >>

Jeżeli nauczyciel otrzymuje taki dodatek przez okres wykonywania zadań lub zajęć, który jest krótszy niż okres roku szkolnego, to do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego wliczamy dodatek funkcyjny w wysokości przeciętnej. Aby obliczyć przeciętną wysokość dodatku, należy otrzymywaną stawkę dodatku funkcyjnego pomnożyć przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Przykład

Natalia K. nauczycielka języka polskiego będzie opiekunem stażu przez 8 miesięcy. Przez ten okres będzie więc otrzymywała dodatek funkcyjny. Od września do końca lutego w wysokości 90 zł, a od marca do końca kwietnia w wysokości 110 zł. W celu obliczenia przeciętnej wysokości dodatku należy:

•  pomnożyć stawkę otrzymywanego dodatku przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania opiekuna stażu: 6 x 90 zł + 2 x 110 zł = 540 zł + 220 zł = 760 zł,

•  następnie podzielić otrzymaną sumę przez liczbę miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu: 760 zł : 9 miesięcy (w czerwcu nauczyciel rozpoczyna już urlop wypoczynkowy) = 84,44 zł – w takiej wysokości będzie wypłacany dodatek funkcyjny w okresie urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także: Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama