REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Ilona Węgłowska-Hajnus
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
fot. Fotolia

REKLAMA

Wyliczenie wynagrodzenia za czas urlopu i wyjaśnienie pracownikowi, dlaczego otrzymane w tym miesiącu wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia otrzymywanego dotychczas, potrafi przyprawić o ból głowy niejednego pracodawcę i/lub osoby odpowiedzialne u pracodawcy za naliczanie wynagrodzeń. Przyczyną są głównie nieprecyzyjne i nieadekwatne do zmieniającego się rynku pracy, przepisy prawa pracy w tym zakresie. Pojawia się bowiem dużo wątpliwości odnośnie składników, które powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia.

Kodeks Pracy art. 172 -173 przewiduje, że:

 • pracownikowi za czas nieświadczenia pracy, który został spowodowany wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego, przysługuje takie wynagrodzenie urlopowe, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował;
 • zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy;
 • zasady ustalania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu za urlop są zawarte w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

W praktyce, aby prawidłowo móc ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego musimy udzielić odpowiedzi na kilka pytań:

 1. Co oznacza sformułowanie „wynagrodzenie urlopowe, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował”?
 2. Jak w praktyce intepretować wskazane w przywołanym powyżej rozporządzeniu wyłączenia – składniki wynagrodzenia i świadczenia, niewliczane do wynagrodzenia za czas urlopu?
 3. Kiedy i o ile pracodawca powinien wydłużyć okres wliczania do podstawy wynagrodzenia urlopowego zmiennych składników wynagrodzenia powyżej 3 miesięcy?

Celem prawidłowego obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego należy wykonać następujące czynności:

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Określić zasady ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego w taki sposób, aby w jak największym stopniu mogły odzwierciedlać hipotetyczną wysokość świadczenia, które pracownik otrzymałby, gdyby wykonywał pracę.

Trudność w ustaleniu tych zasad wynika z niejednolitego charakteru poszczególnych składników wynagrodzenia oraz ich zróżnicowanej wysokości, jednak jest to jedno z kluczowych kryteriów przy interpretacji czy dany składnik powinien zostać uwzględniony przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego czy też nie.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r. 

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 1. Przyporządkować dany rodzaj wypłaty do źródła, jakim jest stosunek pracy.

Zgodnie z wyrokiem SN „do wynagrodzenia urlopowego wlicza się tylko wynagrodzenie ze stosunku pracy” (wyrok SN z dnia 4 marca 2008 r., II PK 183/07, LEX nr 459310), co oznacza, że tylko takie składniki mogą tworzyć podstawę wynagrodzenia urlopowego, które mają charakter roszczeniowy (przysługują pracownikowi na podstawie przepisów prawa lub na podstawie wewnętrznego regulaminu) oraz cechuje je powtarzalność (wypłaty są dokonywane co pewien czas, przy czym nie muszą mieć charakteru regularnego, a okresy za które są wypłacane, mogą być zróżnicowane).

 1. Ustalić rodzaj składników wynagrodzenia wliczanych do podstawy oraz składników pomijanych zgodnie z ww. rozporządzeniem.

Składnikami wynagrodzenia wpływającymi na wysokość wynagrodzenia urlopowego są składniki określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości (np. miesięczne wynagrodzenie zasadnicze określone stawką osobistego zaszeregowania, dodatki o stałej wysokości, np. dodatek stażowy czy też dodatek funkcyjny) oraz składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc np.: premia wypłacana za okresy różnej długości, która jest jednak świadczeniem periodycznym i roszczeniowym (wyrok SN z dnia 22 września 2000 r., I PKN 33/00, OSNAPiUS 2002, nr 8, poz. 182), wynagrodzenie za czas dyżuru medycznego oraz wynagrodzenie za czas przerwy w systemie przerywanego czasu pracy.

Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się natomiast tych świadczeń, które nie mają charakteru stricte wynagrodzeniowego, tj. wymienionych w rozporządzeniu:

- jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy,

- za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
- wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

- ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

- dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

- nagród z zakładowego funduszu nagród,

- dodatkowego wynagrodzenia rocznego,

- należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

- odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

- wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

 1. Stałość bądź zmienność wysokości poszczególnych elementów wynagrodzenia.

Składniki zmienne bierze się pod uwagę, jeżeli przysługują za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc. Ich wysokość nie jest z góry znana i w poszczególnych miesiącach może się różnić. W podstawie wynagrodzenia urlopowego należy wówczas uwzględnić: wynagrodzenie zmienne uzależnione od ilości i wartości wykonanej pracy czy godzin do przepracowania w danym miesiącu (wynagrodzenie określone stawką godzinową, akordową, prowizyjną) oraz dodatki np.: za pracę w godzinach nadliczbowych, za pracę w porze nocnej, premie regulaminowe (inne dodatki stosowane u danego pracodawcy.

W wynagrodzeniu urlopowym nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które są wypłacane za okresy dłuższe niż miesiąc, mają charakter nieperiodyczny, nie będąc normalnymi składnikami wynagrodzenia za pracę.

 1. Długość okresów, za które przysługuje dany składnik wynagrodzenia.

Zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc wlicza się do podstawy wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej zatrudnionemu w okresie trzech miesięcy przed miesiącem rozpoczęcia urlopu oraz za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu - gdy składniki te znacznie się wahają.

Przepisy nie określają, kto powinien dokonać oceny wahań wynagrodzenia oraz ustalenia okresu, z którego wysokość świadczenia będzie ustalana, jednakże biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie urlopowe jest obliczane przez pracodawcę, śmiało można przyjąć, że zarówno decyzje dotyczące zaliczania czy niezaliczania określonych składników i okresów uwzględnianych do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, jak i odpowiedzialność za nie, należą do pracodawcy.

Autor: Ilona Węgłowska-Hajnus

Źródło: Accace Poland

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA