REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Potwierdzenie wynagrodzenia byłej pracownicy

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

Niedawno zgłosiła się do mnie była pracownica, która pracowała u nas od 1 lipca 1971 r. do 31 grudnia 1976 r. Potrzebuje ona zaświadczenia na druku ZUS Rp-7 za ww. okres. Niestety, okazało się, że dokumentacja płacowa do 1979 r. nie została zachowana. Czy możliwe jest wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 na podstawie zachowanej dokumentacji osobowej pracownicy?

Jeśli zachowała się u Państwa dokumentacja osobowa pracownicy przechodzącej na emeryturę, zaświadczenie ZUS Rp-7 może być wystawione na podstawie tej dokumentacji, z uwzględnieniem pewnych ograniczeń we wliczaniu „ruchomych” składników wynagrodzenia (o czym w uzasadnieniu). Pracownica może też udowodnić swoje wynagrodzenia na podstawie wpisów w legitymacji ubezpieczeniowej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

ZUS ustala podstawę wymiaru (i tym samym wysokość) emerytury uwzględniając zarobki uzyskane przez pracownika w określonych latach kariery zawodowej (w 10 kolejnych latach wybranych z ostatniego 20-lecia lub w 20 dowolnie wybranych latach z całego okresu ubezpieczenia). Wysokość tych wynagrodzeń wymaga odpowiedniego potwierdzenia, gdyż ZUS – poza pewnymi wyjątkami – nie ma informacji w tym zakresie. W związku z tym, osoba ubiegająca się o emeryturę powinna dołączyć do wniosku o przyznanie tego świadczenia dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia uzyskanego w poszczególnych latach wskazanych do ustalenia podstawy wymiaru emerytury.

Podstawowym dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych przez pracownika zarobków jest zaświadczenie zakładu pracy wystawione według wzoru ustalonego przez ZUS, tj. na formularzu ZUS Rp-7. W dokumencie tym pracodawca potwierdza przede wszystkim dane dotyczące okresu, za jaki został wypłacony przychód, a także wysokość tego przychodu w rozbiciu na poszczególne lata oraz składniki wynagrodzenia.

Pracodawca powinien sporządzić zaświadczenie ZUS Rp-7 na podstawie dokumentacji płacowej pracownika (np. list płac, kart zbiorczych płac). Może się jednak zdarzyć, że nie ma takiej dokumentacji, gdyż np. pracodawca zniszczył ją w czasie, gdy nie miał ustawowego obowiązku długoletniego jej przechowywania. W takim przypadku może wystawić zaświadczenie ZUS Rp-7 na podstawie dokumentacji osobowej pracownika (np. umowy o pracę, pism o powołaniu, mianowaniu lub innych pism określających wynagrodzenie danej osoby). Jednak zazwyczaj takie dokumenty wskazują jedynie, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w określonej wysokości (bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków) oraz ewentualnie stałe dodatki w odpowiednich kwotach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzając wysokość zarobków na podstawie dokumentacji osobowej pracodawca powinien więc uwzględnić tylko takie składniki wynagrodzenia, które przysługiwały bezwarunkowo w czasie trwania stosunku pracy. Inne składniki wynagrodzenia (premie, nagrody, dodatki) wymienione w tego rodzaju dokumentacji są na ogół składnikami ruchomymi i nie ma pewności, czy zostały pracownikowi wypłacone. Pracodawca powinien uwzględnić te składniki w wystawianym zaświadczeniu jedynie wówczas, gdy na podstawie zachowanej dokumentacji można jednoznacznie stwierdzić, że:

 • zostały faktycznie wypłacone w określonej wysokości oraz
 • została od nich odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne.

Jeśli posiadana dokumentacja osobowa nie wskazuje jednoznacznie, że pracodawca wypłacił określony „ruchomy” składnik wynagrodzenia, nie powinien uwzględniać go w wystawianym zaświadczeniu.


Pracownik może również potwierdzić przed ZUS wysokość swoich wynagrodzeń przedstawiając legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy informujące o dacie rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy, o rodzaju wykonywanej pracy, kwocie wynagrodzenia oraz roku, w którym zostało ono osiągnięte. Legitymacja powinna zawierać pieczątkę zakładu pracy lub pieczątkę imienną upoważnionego pracownika oraz podpis i imienną pieczątkę służbową kierownika komórki finansowej lub upoważnionego pracownika.

Wymóg zamieszczania w legitymacjach ubezpieczeniowych imiennej pieczątki osoby dokonującej wpisu lub odpowiedzialnej za taki wpis wprowadziło dopiero rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 1991 r. w sprawie wzorów i trybu wystawiania legitymacji ubezpieczeniowych; wymagany wzór legitymacji ubezpieczeniowej stanowił załącznik nr 1 do tego rozporządzenia. Jednak ZUS uznaje również wpisy w legitymacjach bez tej pieczątki, jeśli zostały dokonane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów (do 16 czerwca 1991 r.) i nie budzą wątpliwości co do tego, czy są prawdziwe.

Jeśli wnioskodawca nie może przedłożyć oryginału legitymacji ubezpieczeniowej, powinien dostarczyć sporządzony notarialnie wypis, odpis lub wyciąg z tego dokumentu. ZUS uzna również poświadczoną przez notariusza kopię legitymacji.

Może się zdarzyć, że osoba ubiegająca się o emeryturę nie może w żaden sposób udowodnić wysokości swoich zarobków za okres pozostawania w stosunku pracy, gdyż nie zachowała się żadna dokumentacja, na podstawie której można potwierdzić wynagrodzenia, a nie posiada ona legitymacji ubezpieczeniowej zawierającej odpowiednie wpisy. W takim przypadku, jeśli ubiega się o emeryturę obliczaną choćby w części na tzw. dotychczasowych zasadach i jest w stanie udowodnić fakt pozostawania w zatrudnieniu (np. na podstawie świadectwa pracy), ZUS przyjmie za ten okres wynagrodzenie minimalne pracowników, które obowiązywało w tym czasie, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu oraz do wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

Jeżeli dokumentacja płacowa i osobowa osoby ubiegającej się o emeryturę nie została zachowana, a jest ona w stanie udowodnić fakt pozostawania w tym okresie w zatrudnieniu, ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie pracowników, które obowiązywało w tych okresach.

Jeśli firma nie posiada dokumentacji pozwalającej na sporządzenie dla pracownika formularza ZUS Rp-7, powinna mu wystawić zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Dzięki temu pracownik będzie mógł udowodnić przed ZUS brak możliwości wskazania zarobków za okres pozostawania w stosunku pracy, co z kolei pozwoli na przyjęcie za ten okres minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

 • art. 15, art. 125a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
 • § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. Nr 10, poz. 49 ze zm.),
 • załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 16 maja 1991 r. w sprawie wzorów i trybu wystawiania legitymacji ubezpieczeniowych (Dz.U. Nr 51, poz. 223).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA