REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu z powodu koronawirusa? Tarcza antykryzysowa. / fot. Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu z powodu koronawirusa? Tarcza antykryzysowa. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

PROBLEM

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Pracownikom, którym obniżono wymiar czasu pracy, zmienne składniki wynagrodzenia należy odpowiednio przeliczyć. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

UZASADNIENIE

Od 1 maja 2020 r. Państwa pracownikom obniżono wymiar czasu pracy. Pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że ustalone wynagrodzenie nie będzie niższe od minimalnego wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem etatu (art. 15g ust. 8 ustawy o COVID-19).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie zmiany wpływają na wysokość wynagrodzenia za pracę i, co jest z tym związane, na wysokość wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Ogólne zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy, mimo że stanowi przerwę od wykonywania pracy, jest okresem, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Za czas urlopu pracownik ma bowiem prawo do wynagrodzenia, jakie uzyskałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy). Obliczając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu;
  • zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W razie zmiany w zmiennych miesięcznych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru należy ustalić ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Wynagrodzenie za urlop przy obniżeniu wymiaru czasu pracy. Jeżeli pracownikowi z obniżonym wymiarem czasu pracy po 1 maja 2020 r. udzielono urlopu wypoczynkowego, należy ustalić wynagrodzenie urlopowe z odpowiednio niższego wynagrodzenia. Zmienne składniki, takie jak premie regulaminowe czy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, trzeba przeliczyć tak, jakby we wszystkich 3 miesiącach poprzedzających rozpoczęcie urlopu pracownik otrzymywał pensję dla obniżonego wymiaru etatu. Nie należy przeliczać dodatków za pracę w nocy, gdyż ich podstawą jest wynagrodzenie minimalne, które od 1 stycznia 2020 r. wynosi 2600 zł dla pełnego etatu, a nie faktyczne wynagrodzenie pracownika (chyba że przepisy zakładowe są w tym zakresie korzystniejsze).

Od 1 maja 2020 r. pracownikowi dotychczas zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy obniżono etat do 4/5. Wynagrodzenie miesięczne, które otrzymywał, będąc zatrudnionym na pełny etat, wynosiło 5700 zł, a po obniżeniu o 20% - 4560 zł. W czerwcu 2020 r. pracownik skorzystał z 3 dni (24 godzin) urlopu wypoczynkowego. W okresie od marca do maja 2020 r. otrzymał dwie premie regulaminowe w wysokości po 855 zł (15% podstawy), premię w kwocie 456 zł (8% podstawy) i 31 zł za pracę w porze nocnej. Premie zostały wypłacone w miesiącach, za które przysługują. Pracownik przepracował w tym czasie 504 godziny. Za czerwiec 2020 r. pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie zasadnicze 4560 zł oraz wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych premii, ale po ich przeliczeniu od kwoty obecnego wynagrodzenia.

Krok 1. Przeliczenie premii

  • 684 zł (4560 zł x 15%) x 2 miesiące + 364,80 zł (4560 zł x 8%) = 1732,80 zł.

Wynagrodzenie za godziny nocne w wysokości 31 zł nie podlega przeliczeniu (zostało ustalone od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia). Składniki zmienne wynoszą łącznie 1763,80 zł.

Krok 2. Obliczenie stawki za 1 godzinę urlopu ze składników zmiennych

Podstawę wynagrodzenia urlopowego ze zmiennej premii należy podzielić przez liczbę godzin, przez jaką praca była wykonywana w okresie 3 miesięcy, za który przysługuje premia, poprzedzających czerwiec 2020 r. Wymiar godzin należy przeliczyć do obniżonego etatu, czyli: 504 godz. x 4/5 etatu = 403,20 godz.

Stawka za jedną godzinę urlopu wynosi 4,37 zł (1763,80 zł : 403,20 godz. = 4,37 zł).

Krok 3. Obliczenie wynagrodzenia za urlop

Wynagrodzenie za 24 godziny urlopu wypoczynkowego ze składników zmiennych wynosi 103,20 zł (4,37 zł x 24 godz. = 104,88 zł).

Za urlop wypoczynkowy w czerwcu 2020 r. pracownik powinien otrzymać łącznie 4664,88 zł (4560 zł + 104,88 zł).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA