REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu z powodu koronawirusa? Tarcza antykryzysowa. / fot. Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu z powodu koronawirusa? Tarcza antykryzysowa. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

PROBLEM

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

Autopromocja

RADA

Pracownikom, którym obniżono wymiar czasu pracy, zmienne składniki wynagrodzenia należy odpowiednio przeliczyć. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

UZASADNIENIE

Od 1 maja 2020 r. Państwa pracownikom obniżono wymiar czasu pracy. Pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że ustalone wynagrodzenie nie będzie niższe od minimalnego wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem etatu (art. 15g ust. 8 ustawy o COVID-19).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie zmiany wpływają na wysokość wynagrodzenia za pracę i, co jest z tym związane, na wysokość wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Ogólne zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy, mimo że stanowi przerwę od wykonywania pracy, jest okresem, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Za czas urlopu pracownik ma bowiem prawo do wynagrodzenia, jakie uzyskałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy). Obliczając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy:

 • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu;
 • zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W razie zmiany w zmiennych miesięcznych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru należy ustalić ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Wynagrodzenie za urlop przy obniżeniu wymiaru czasu pracy. Jeżeli pracownikowi z obniżonym wymiarem czasu pracy po 1 maja 2020 r. udzielono urlopu wypoczynkowego, należy ustalić wynagrodzenie urlopowe z odpowiednio niższego wynagrodzenia. Zmienne składniki, takie jak premie regulaminowe czy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, trzeba przeliczyć tak, jakby we wszystkich 3 miesiącach poprzedzających rozpoczęcie urlopu pracownik otrzymywał pensję dla obniżonego wymiaru etatu. Nie należy przeliczać dodatków za pracę w nocy, gdyż ich podstawą jest wynagrodzenie minimalne, które od 1 stycznia 2020 r. wynosi 2600 zł dla pełnego etatu, a nie faktyczne wynagrodzenie pracownika (chyba że przepisy zakładowe są w tym zakresie korzystniejsze).

Od 1 maja 2020 r. pracownikowi dotychczas zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy obniżono etat do 4/5. Wynagrodzenie miesięczne, które otrzymywał, będąc zatrudnionym na pełny etat, wynosiło 5700 zł, a po obniżeniu o 20% - 4560 zł. W czerwcu 2020 r. pracownik skorzystał z 3 dni (24 godzin) urlopu wypoczynkowego. W okresie od marca do maja 2020 r. otrzymał dwie premie regulaminowe w wysokości po 855 zł (15% podstawy), premię w kwocie 456 zł (8% podstawy) i 31 zł za pracę w porze nocnej. Premie zostały wypłacone w miesiącach, za które przysługują. Pracownik przepracował w tym czasie 504 godziny. Za czerwiec 2020 r. pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie zasadnicze 4560 zł oraz wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych premii, ale po ich przeliczeniu od kwoty obecnego wynagrodzenia.

Krok 1. Przeliczenie premii

 • 684 zł (4560 zł x 15%) x 2 miesiące + 364,80 zł (4560 zł x 8%) = 1732,80 zł.

Wynagrodzenie za godziny nocne w wysokości 31 zł nie podlega przeliczeniu (zostało ustalone od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia). Składniki zmienne wynoszą łącznie 1763,80 zł.

Krok 2. Obliczenie stawki za 1 godzinę urlopu ze składników zmiennych

Podstawę wynagrodzenia urlopowego ze zmiennej premii należy podzielić przez liczbę godzin, przez jaką praca była wykonywana w okresie 3 miesięcy, za który przysługuje premia, poprzedzających czerwiec 2020 r. Wymiar godzin należy przeliczyć do obniżonego etatu, czyli: 504 godz. x 4/5 etatu = 403,20 godz.

Stawka za jedną godzinę urlopu wynosi 4,37 zł (1763,80 zł : 403,20 godz. = 4,37 zł).

Krok 3. Obliczenie wynagrodzenia za urlop

Wynagrodzenie za 24 godziny urlopu wypoczynkowego ze składników zmiennych wynosi 103,20 zł (4,37 zł x 24 godz. = 104,88 zł).

Za urlop wypoczynkowy w czerwcu 2020 r. pracownik powinien otrzymać łącznie 4664,88 zł (4560 zł + 104,88 zł).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA