Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu z powodu koronawirusa? Tarcza antykryzysowa. / fot. Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu z powodu koronawirusa? Tarcza antykryzysowa. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock
Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

PROBLEM

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

RADA

Pracownikom, którym obniżono wymiar czasu pracy, zmienne składniki wynagrodzenia należy odpowiednio przeliczyć. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

UZASADNIENIE

Od 1 maja 2020 r. Państwa pracownikom obniżono wymiar czasu pracy. Pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że ustalone wynagrodzenie nie będzie niższe od minimalnego wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem etatu (art. 15g ust. 8 ustawy o COVID-19).

Takie zmiany wpływają na wysokość wynagrodzenia za pracę i, co jest z tym związane, na wysokość wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Ogólne zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy, mimo że stanowi przerwę od wykonywania pracy, jest okresem, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Za czas urlopu pracownik ma bowiem prawo do wynagrodzenia, jakie uzyskałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy). Obliczając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy:

 • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu;
 • zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W razie zmiany w zmiennych miesięcznych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru należy ustalić ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Wynagrodzenie za urlop przy obniżeniu wymiaru czasu pracy. Jeżeli pracownikowi z obniżonym wymiarem czasu pracy po 1 maja 2020 r. udzielono urlopu wypoczynkowego, należy ustalić wynagrodzenie urlopowe z odpowiednio niższego wynagrodzenia. Zmienne składniki, takie jak premie regulaminowe czy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, trzeba przeliczyć tak, jakby we wszystkich 3 miesiącach poprzedzających rozpoczęcie urlopu pracownik otrzymywał pensję dla obniżonego wymiaru etatu. Nie należy przeliczać dodatków za pracę w nocy, gdyż ich podstawą jest wynagrodzenie minimalne, które od 1 stycznia 2020 r. wynosi 2600 zł dla pełnego etatu, a nie faktyczne wynagrodzenie pracownika (chyba że przepisy zakładowe są w tym zakresie korzystniejsze).

Od 1 maja 2020 r. pracownikowi dotychczas zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy obniżono etat do 4/5. Wynagrodzenie miesięczne, które otrzymywał, będąc zatrudnionym na pełny etat, wynosiło 5700 zł, a po obniżeniu o 20% - 4560 zł. W czerwcu 2020 r. pracownik skorzystał z 3 dni (24 godzin) urlopu wypoczynkowego. W okresie od marca do maja 2020 r. otrzymał dwie premie regulaminowe w wysokości po 855 zł (15% podstawy), premię w kwocie 456 zł (8% podstawy) i 31 zł za pracę w porze nocnej. Premie zostały wypłacone w miesiącach, za które przysługują. Pracownik przepracował w tym czasie 504 godziny. Za czerwiec 2020 r. pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie zasadnicze 4560 zł oraz wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych premii, ale po ich przeliczeniu od kwoty obecnego wynagrodzenia.

Krok 1. Przeliczenie premii

 • 684 zł (4560 zł x 15%) x 2 miesiące + 364,80 zł (4560 zł x 8%) = 1732,80 zł.

Wynagrodzenie za godziny nocne w wysokości 31 zł nie podlega przeliczeniu (zostało ustalone od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia). Składniki zmienne wynoszą łącznie 1763,80 zł.

Krok 2. Obliczenie stawki za 1 godzinę urlopu ze składników zmiennych

Podstawę wynagrodzenia urlopowego ze zmiennej premii należy podzielić przez liczbę godzin, przez jaką praca była wykonywana w okresie 3 miesięcy, za który przysługuje premia, poprzedzających czerwiec 2020 r. Wymiar godzin należy przeliczyć do obniżonego etatu, czyli: 504 godz. x 4/5 etatu = 403,20 godz.

Stawka za jedną godzinę urlopu wynosi 4,37 zł (1763,80 zł : 403,20 godz. = 4,37 zł).

Krok 3. Obliczenie wynagrodzenia za urlop

Wynagrodzenie za 24 godziny urlopu wypoczynkowego ze składników zmiennych wynosi 103,20 zł (4,37 zł x 24 godz. = 104,88 zł).

Za urlop wypoczynkowy w czerwcu 2020 r. pracownik powinien otrzymać łącznie 4664,88 zł (4560 zł + 104,88 zł).

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.