Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie urlopowe
Według prawa pracy wynagrodzenie należy się pracownikowi za wykonaną pracę. Jednym z wyjątków od tej zasady jest wynagrodzenie urlopowe – przysługuje ono pracownikowi za czas, w którym nie świadczy on pracy na rzecz pracodawcy, a korzysta z urlopu wypoczynkowego. Wysokość wynagrodzenia urlopowego określa artykuł 172 Kodeksu pracy, który stanowi, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
REKLAMA
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli regulowane jest przez ustawę Karta Nauczyciela i przez rozporządzenie Ministra Edukacja Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
Zgodnie z artykułem 67 ustawy za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Do wynagrodzenia urlopowego nauczycieli należy obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia. W obliczaniu podstawy trzeba wziąć pod uwagę:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatek za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy,
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw,
- wynagrodzenie za pracę dniu wolnym od pracy, w święto, w porze nocnej,
- dodatek za uciążliwość pracy
Nie należy natomiast uwzględniać wynagrodzeń za czas:
- gotowości do pracy oraz niezawinionego przez pracownika przestoju,
- urlopu wypoczynkowego oraz innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną
- świadczeń o charakterze socjalnym
Gdy nauczyciel wykonuje zadania uprawniające do pobierania dodatku funkcyjnego krócej niż przez okres roku szkolnego, wysokość dodatku należy obliczyć mnożąc otrzymaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, przez które nauczyciel wykonywał dodatkowe zajęcia. Uzyskaną kwotę należy podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Tak ustaloną kwotę dodatku uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym.
Obliczenie składników zmiennych
Wynagrodzenie nauczyciela może również zawierać pewne składniki zmienne (dodatki za zastępstwa, godziny ponadwymiarowe), które należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozliczenia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu. Należy pomnożyć przeciętną miesięczną liczbę godzin przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenie za urlop, lub w miesiącu wykorzystania urlopu, wynagrodzenie to ulega przeliczeniu według nowej stawki.
Aby prawidłowo ustalić wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy, porze nocnej, lub w święto, sumuje się uzyskiwane przez nauczyciela wynagrodzenia z tych tytułów w trakcie roku szkolnego, a następnie dzieli przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu
W sytuacji, gdy nauczyciel wykorzystuje tylko jeden dzień urlopu, aby ustalić wynagrodzenie urlopowe za ten dzień, trzeba ustalić wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w miesiącu skorzystania z urlopu, a następnie podzielić to wynagrodzenie przez:
- 30 – w przypadku placówek feryjnych,
- 21 – w przypadku placówek nieferyjnych.
Placówka feryjna to taka, w której odbywają się ferie szkolne, w nieferyjnej nie są one przewidziane
PRZYKŁAD:
Nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 18 godzin tygodniowo. Otrzymuje miesięcznie 2692zł pensji zasadniczej, 15% dodatku stażowego (403,80zł) i 150 zł dodatku motywacyjnego. Przez 7 dni przebywał na urlopie wypoczynkowym.
Ponadto przydzielono mu następujące godziny ponadwymiarowe: wrzesień – 4 godziny, październik – 10 godzin, listopad – 12 godzin, grudzień – 8 godzin, styczeń – 16 godzin, luty – 5 godzin, marzec – 14 godzin, kwiecień – 7 godzin, maj – 4 godziny.
Aby obliczyć stawkę za 1 dzień urlopu ze składników zmiennych, trzeba skalkulować średnie miesięczne wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Ustalamy przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych (4 godz. + 10 godz. + 12 godz. + 8 godz. + 16 godz. + 5 godz. + 14 godz. + 7 godz. + 4 godz.) : 8 miesięcy = 10 godzin
Liczbę godzin do przepracowania należy wyliczyć przez pomnożenie tygodniowego wymiaru godzin przez 4,16.
18 godz. x 4,16 = 74,88 godz., po zaokrągleniu 75 godzin.
Obliczamy stawkę za godzinę: 3245,80zł (2692zł + 403,80zł + 150zł) : 75 godz. = 43,28zł
Wysokość wynagrodzenia za stawki ponadwymiarowe: 10 godzin x 43,28zł = 432,80zł
Stawka za jeden dzień urlopu 432,80zł : 30 dni = 14,43zł
Wynagrodzenie za 7 dni urlopu: 14,43zł x 7 dni = 101,01 zł
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat