REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Rafał Krzemiński
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielom, podobnie jak pozostałym pracownikom, za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie. Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nauczycieli?

Wynagrodzenie urlopowe

Według prawa pracy wynagrodzenie należy się pracownikowi za wykonaną pracę. Jednym z wyjątków od tej zasady jest wynagrodzenie urlopowe – przysługuje ono pracownikowi za czas, w którym nie świadczy on pracy na rzecz pracodawcy, a korzysta z urlopu wypoczynkowego. Wysokość wynagrodzenia urlopowego określa artykuł 172 Kodeksu pracy, który stanowi, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Autopromocja

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli regulowane jest przez ustawę Karta Nauczyciela i przez rozporządzenie Ministra Edukacja Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.

Zgodnie z artykułem 67 ustawy za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Do wynagrodzenia urlopowego nauczycieli należy obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia. W obliczaniu podstawy trzeba wziąć pod uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • dodatek za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy,
 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw,
 • wynagrodzenie za pracę dniu wolnym od pracy, w święto, w porze nocnej,
 • dodatek za uciążliwość pracy

Zobacz też: Wczasy pod gruszą

Nie należy natomiast uwzględniać wynagrodzeń za czas:

 • gotowości do pracy oraz niezawinionego przez pracownika przestoju,
 • urlopu wypoczynkowego oraz innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną
 • świadczeń o charakterze socjalnym

Gdy nauczyciel wykonuje zadania uprawniające do pobierania dodatku funkcyjnego krócej niż przez okres roku szkolnego, wysokość dodatku należy obliczyć mnożąc otrzymaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, przez które nauczyciel wykonywał dodatkowe zajęcia. Uzyskaną kwotę należy podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Tak ustaloną kwotę dodatku uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym.

Obliczenie składników zmiennych

Wynagrodzenie nauczyciela może również zawierać pewne składniki zmienne (dodatki za zastępstwa, godziny ponadwymiarowe), które należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozliczenia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu. Należy pomnożyć przeciętną miesięczną liczbę godzin przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenie za urlop, lub w miesiącu wykorzystania urlopu, wynagrodzenie to ulega przeliczeniu według nowej stawki. 

Aby prawidłowo ustalić wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy, porze nocnej, lub w święto, sumuje się uzyskiwane przez nauczyciela wynagrodzenia z tych tytułów w trakcie roku szkolnego, a następnie dzieli przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu

W sytuacji, gdy nauczyciel wykorzystuje tylko jeden dzień urlopu, aby ustalić wynagrodzenie urlopowe za ten dzień, trzeba ustalić wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w miesiącu skorzystania z urlopu, a następnie podzielić to wynagrodzenie przez:

 • 30 – w przypadku placówek feryjnych,
 • 21 – w przypadku placówek nieferyjnych.

Placówka feryjna to taka, w której odbywają się ferie szkolne, w nieferyjnej nie są one przewidziane

PRZYKŁAD:
Nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 18 godzin tygodniowo. Otrzymuje miesięcznie 2692zł pensji zasadniczej, 15% dodatku stażowego (403,80zł) i 150 zł dodatku motywacyjnego. Przez 7 dni przebywał na urlopie wypoczynkowym.
Ponadto przydzielono mu następujące godziny ponadwymiarowe: wrzesień – 4 godziny, październik – 10 godzin, listopad – 12 godzin, grudzień – 8 godzin, styczeń – 16 godzin, luty – 5 godzin, marzec – 14 godzin, kwiecień – 7 godzin, maj – 4 godziny.
Aby obliczyć stawkę za 1 dzień urlopu ze składników zmiennych, trzeba skalkulować średnie miesięczne wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Ustalamy przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych (4 godz. + 10 godz. + 12 godz. + 8 godz. + 16 godz. + 5 godz. + 14 godz. + 7 godz. + 4 godz.) : 8 miesięcy = 10 godzin
Liczbę godzin do przepracowania należy wyliczyć przez pomnożenie tygodniowego wymiaru godzin przez 4,16.
18 godz. x 4,16 = 74,88 godz., po zaokrągleniu 75 godzin.
Obliczamy stawkę za godzinę: 3245,80zł (2692zł + 403,80zł + 150zł) : 75 godz. = 43,28zł
Wysokość wynagrodzenia za stawki ponadwymiarowe: 10 godzin x 43,28zł = 432,80zł
Stawka za jeden dzień urlopu 432,80zł : 30 dni = 14,43zł
Wynagrodzenie za 7 dni urlopu: 14,43zł x 7 dni = 101,01 zł 

Zadaj pytanie na naszym forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA