REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Rafał Krzemiński
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielom, podobnie jak pozostałym pracownikom, za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie. Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nauczycieli?

Wynagrodzenie urlopowe

Według prawa pracy wynagrodzenie należy się pracownikowi za wykonaną pracę. Jednym z wyjątków od tej zasady jest wynagrodzenie urlopowe – przysługuje ono pracownikowi za czas, w którym nie świadczy on pracy na rzecz pracodawcy, a korzysta z urlopu wypoczynkowego. Wysokość wynagrodzenia urlopowego określa artykuł 172 Kodeksu pracy, który stanowi, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Autopromocja

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli regulowane jest przez ustawę Karta Nauczyciela i przez rozporządzenie Ministra Edukacja Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.

Zgodnie z artykułem 67 ustawy za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Do wynagrodzenia urlopowego nauczycieli należy obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia. W obliczaniu podstawy trzeba wziąć pod uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • dodatek za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy,
 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw,
 • wynagrodzenie za pracę dniu wolnym od pracy, w święto, w porze nocnej,
 • dodatek za uciążliwość pracy

Zobacz też: Wczasy pod gruszą

Nie należy natomiast uwzględniać wynagrodzeń za czas:

 • gotowości do pracy oraz niezawinionego przez pracownika przestoju,
 • urlopu wypoczynkowego oraz innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną
 • świadczeń o charakterze socjalnym

Gdy nauczyciel wykonuje zadania uprawniające do pobierania dodatku funkcyjnego krócej niż przez okres roku szkolnego, wysokość dodatku należy obliczyć mnożąc otrzymaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, przez które nauczyciel wykonywał dodatkowe zajęcia. Uzyskaną kwotę należy podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Tak ustaloną kwotę dodatku uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym.

Obliczenie składników zmiennych

Wynagrodzenie nauczyciela może również zawierać pewne składniki zmienne (dodatki za zastępstwa, godziny ponadwymiarowe), które należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozliczenia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu. Należy pomnożyć przeciętną miesięczną liczbę godzin przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenie za urlop, lub w miesiącu wykorzystania urlopu, wynagrodzenie to ulega przeliczeniu według nowej stawki. 

Aby prawidłowo ustalić wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy, porze nocnej, lub w święto, sumuje się uzyskiwane przez nauczyciela wynagrodzenia z tych tytułów w trakcie roku szkolnego, a następnie dzieli przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu

W sytuacji, gdy nauczyciel wykorzystuje tylko jeden dzień urlopu, aby ustalić wynagrodzenie urlopowe za ten dzień, trzeba ustalić wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w miesiącu skorzystania z urlopu, a następnie podzielić to wynagrodzenie przez:

 • 30 – w przypadku placówek feryjnych,
 • 21 – w przypadku placówek nieferyjnych.

Placówka feryjna to taka, w której odbywają się ferie szkolne, w nieferyjnej nie są one przewidziane

PRZYKŁAD:
Nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 18 godzin tygodniowo. Otrzymuje miesięcznie 2692zł pensji zasadniczej, 15% dodatku stażowego (403,80zł) i 150 zł dodatku motywacyjnego. Przez 7 dni przebywał na urlopie wypoczynkowym.
Ponadto przydzielono mu następujące godziny ponadwymiarowe: wrzesień – 4 godziny, październik – 10 godzin, listopad – 12 godzin, grudzień – 8 godzin, styczeń – 16 godzin, luty – 5 godzin, marzec – 14 godzin, kwiecień – 7 godzin, maj – 4 godziny.
Aby obliczyć stawkę za 1 dzień urlopu ze składników zmiennych, trzeba skalkulować średnie miesięczne wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Ustalamy przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych (4 godz. + 10 godz. + 12 godz. + 8 godz. + 16 godz. + 5 godz. + 14 godz. + 7 godz. + 4 godz.) : 8 miesięcy = 10 godzin
Liczbę godzin do przepracowania należy wyliczyć przez pomnożenie tygodniowego wymiaru godzin przez 4,16.
18 godz. x 4,16 = 74,88 godz., po zaokrągleniu 75 godzin.
Obliczamy stawkę za godzinę: 3245,80zł (2692zł + 403,80zł + 150zł) : 75 godz. = 43,28zł
Wysokość wynagrodzenia za stawki ponadwymiarowe: 10 godzin x 43,28zł = 432,80zł
Stawka za jeden dzień urlopu 432,80zł : 30 dni = 14,43zł
Wynagrodzenie za 7 dni urlopu: 14,43zł x 7 dni = 101,01 zł 

Zadaj pytanie na naszym forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  REKLAMA

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA