REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
182 przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy zgłoszono w 2022 r. W 17 przypadkach inspektor pracy uznał zgłoszenia za zasadne lub częściowo zasadne. Takie informacje podało Biuro Informacji Głównego Inspektoratu Pracy.
3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Czy posypią się kary?
Praca zdalna, po wygaśnięciu możliwości świadczenia pracy na warunkach telepracy to jedyna przewidziana przepisami forma wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy. Sytuacja, w której część pracowników zatrudnionych u pracodawcy pracuje zdalnie, a część – stacjonarnie może prowadzić do podziałów wśród personelu, a nawet nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę. Kodeks pracy zawiera przepisy, które mają zapobiegać dyskryminacji ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca, który dopuści się dyskryminacji zapłaci dyskryminowanemu pracownikowi ponad 4 tys. zł!
W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.
REKLAMA
Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny.
Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.
Pracownik ma 10 dni zaległego urlopu. Chciałbym, żeby wykorzystał go w terminie określonym przepisami, czyli do 30 września 2023 r. Jednak pracownik nie zgadza się na ten termin i chce skorzystać z urlopu w grudniu. Czy przepisy pozwalają na skierowanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? - pyta Czytelnik z Krakowa.
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, stanowi poważne wyzwanie w dzisiejszym społeczeństwie. Dotyka on nie tylko życia codziennego, ale także miejsc pracy. Ageizm może prowadzić do nierównego traktowania pracowników, ograniczać ich szanse na rozwój zawodowy i wpływać negatywnie na atmosferę w firmie.
REKLAMA
Ageizm to forma dyskryminacji lub uprzedzenia oparta na wieku, która polega na traktowaniu osób lub grup ludzi inaczej ze względu na ich wiek. Jest to podobne do innych form dyskryminacji, takich jak rasizm czy seksizm, ale skupia się na wieku jako czynnikiem różnicującym.
Wynagrodzenie urlopowe ma zapewnić pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego takie same przychody, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Koniec sezonu urlopowego 2023 r. to czas, w którym wielu pracowników zastanawia się, czy dział kadr prawidłowo wyliczył wynagrodzenie za czas urlopu, z którego właśnie wrócili. Wyjaśniamy wątpliwości.
Zaległy urlop wypoczynkowy za 2022 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2023 r. Roszczenia dotyczące urlopu za ubiegły rok przedawnią się w 2026 r.
Nierówne traktowanie w pracy jest podstawą do odszkodowania dla pracownika, tak jak w przypadku dyskryminacji. Odszkodowanie nie może być niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości prawne.
Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!
Wielu zastanawia się czy zaległy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać do 30 września 2023 r.? A co jeśli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu? Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia? Czy urlop przepada przy zmianie pracy? Czy można wykorzystać zaległy urlop u nowego pracodawcy? Co z niewykorzystanym urlopem na wypowiedzeniu?
Nasza firma od 11 lat zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Jakiś czas temu podpisaliśmy z nim dodatkową umowę o pracę na 1/15 etatu na wykonywanie innych czynności. Czy pracownikowi temu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy, tzn. więcej niż 26 dni? - pyta Czytelniczka z Gdańska.
Pracodawcy, którzy nie tworzą funduszu ZFŚS, mogą wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe, jeśli pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Na innej podstawie prawnej świadczenie urlopowe mogą też otrzymać nauczyciele, do których stosuje się Kartę Nauczyciela.
Czy związkowiec zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego? Niekiedy w praktyce pracodawcy nie chcą udzielać takie urlopu twierdząc, że to przecież "etat związkowy", a nie dotychczasowy etat. Co zrobić?
Marek Z. objął po rodzicach gospdoarstwo rolne, a następnie prowadził je przez 10 lat. Po tym czasie został zatrudniony w sklepie z maszynami rolniczymi, na podstawie umowy o pracę. Zrezygnował z upraw zboża, bo aktualnie się to nie opłaca. Jest okres urlopowy, Marek Z. zastanawia się do ilu dni urlopu ma prawo i jakie są zasady wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy? Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Więcej pieniędzy dla pracowników na "wczasy pod gruszą". Pracodawcy więcej zapłacą pracownikom za urlopy. Do Prezydenta RP i Senatu w dniu 11 lipca 2023 r. trafiła ustawa okołobudżetowa na 2023 r. Jeżeli ustawa zostanie podpisana - pracownicy zyskają na dopłacie do tzw. "wczasów pod gruszą". Zmieniają się zasady w finansowaniu w ramach ZFŚS - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile więcej zyskają pracownicy?
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę?
Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje wynagrodzenie. Przy ustalaniu jego podstawy uwzględnia się różne elementy, takie jak premie czy nagrody. Jednak nie wszystkie z nich wchodzą w skład wynagrodzenia urlopowego. Ekspert tłumaczy, które dodatki należy wliczyć w pensję za urlop.
Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, gwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do urlopu, a pracodawca nie może go ograniczyć pod karą grzywny. W związku z rozpoczynającymi się wakacjami, ekspertka przypomina o podstawowych zasadach z nim związanych.
Czy pracodawca może odwołać z urlopu wypoczynkowego? W sezonie urlopowym wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca może "ściągnąć" pracownika z urlopu. Poniżej opis sytuacji, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca 2023 r. w jednym z zakładów pracy, gdzie pracownik został odwołany z zagranicznego urlopu a później żądał pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów.
Przepisy o urlopach wypoczynkowych zawierają kilka uprawnień, o których najczęściej przypominamy sobie dopiero w okresie wakacyjnym. Pierwszym z nich jest prawo pracownika do co najmniej jednej części wypoczynku trwającej nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Urlop to nie tylko prawo pracownika, ale w dłuższej perspektywie również benefity dla pracodawcy.
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.
Czas pracy i wakacje nauczycieli to kontrowersyjny temat. Wielu uważa, że w 2023 r. urlop nauczycieli rozpoczyna się 24 czerwca i trwa do 31 sierpnia 2023 r. - tak nie jest. Czy nauczyciel może pracować w wakacje? Ile dni urlopu ma nauczyciel w wakacje? Ile wynosi czas pracy nauczyciela? Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?
Czy to koniec luki płacowej i dyskryminacji między kobietami a mężczyznami w zatrudnieniu? Dzięki nowym unijnym przepisom pracodawcy będą musieli podawać informacje, które ułatwią pracownikom porównywanie wysokości wynagrodzeń i umożliwią identyfikację różnic płacowych. Ponadto oferty pracy będą musiały być neutralne płciowo a same procesy mają być niedyskryminacyjne - nie można np. pytać kobiety czy zamierza mieć potomstwo.
W zakładzie tworzymy plany urlopowe. Czy jest ustawowy termin, w którym pracodawca ma obowiązek utworzyć taki plan?
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca może nie udzielić zgody na urlop? Z czym wiąże się odwołanie pracownika z urlopu w trakcie jego trwania?
Praca zdalna wykonywana przez niektórych pracowników firmy może prowadzić do podziałów wśród personelu, różnego traktowania pracowników stacjonarnych i zdalnych, a nawet dyskryminacji. Ustawodawca przewidział takie niebezpieczeństwa i wprowadził przepisy, które mają do nich nie dopuścić.
Polka na rynku pracy. Aż 71,13 proc. kobiet zmieniłoby pracę, gdyby dowiedziało się o niesprawiedliwej luce płacowej w ich firmie – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. W Polsce od ponad 100 lat obowiązują prawa kobiet, jednak wciąż wiele aspektów na rynku pracy wymaga poprawy. W Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet wyniki raportu ADP wskazują najważniejsze kierunki zmian.
Na czym polega zakaz dyskryminacji w miejscu pracy? Czy możliwy jest ograniczony dostęp do zatrudnienia – ze względu na religię czy wyznanie? Czy w miejscy pracy mogą wisieć symbole religijne? Czy pracownik może poprzez swój strój i symbole religijne uwidaczniać swoją wiarę?
Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do jeszcze ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie wyjaśnienia kwestii zapewniania stroju służbowego dla żołnierzy i żołnierek. W sprawie wciąż cisza.
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności nakazu równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Sprawdź, jakie przesłanki mogą świadczyć o dyskryminacji w zatrudnieniu, a kiedy „faworyzowanie” pracownika jest dopuszczalne.
Kolejne zmiany w prawie pracy w 2023 r.! Oprócz uprawnień rodzicielskich, zwolnień od pracy z powodu siły wyższej, zmian w umowach na czas określony i na okres próbny – będą wprowadzone zmiany w zakresie dyskryminacji. Pracownicy zyskają dodatkową ochronę w zatrudnieniu – jaką i czy pracodawcy mają się czego obawiać?
Współczynnik urlopowy w 2023 r. oblicza się z uwzględnieniem liczby świąt, niedziel i dni wolnych w tym roku. Jaki jest współczynnik urlopowy w 2023 r.?
Prowadzę biuro podatkowo-księgowe. W związku z rozwojem działalności poszukuję pracownika na stanowisko księgowa/księgowy. Wśród kandydatów do pracy zgłosiła się osoba wytatuowana (tatuaże są mocno wyeksponowane w widocznym miejscu). Jednocześnie jest to osoba z doświadczeniem w księgowości i dużą wiedzą. Jednak zatrudniony na tym stanowisku pracownik będzie miał bezpośredni kontakt z klientami. Zastanawiam się, czy mogę nie zatrudniać takiej wytatuowanej osoby. Czy będzie to uznane za dyskryminację ze względu na wygląd?
REKLAMA