REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
urlop 2023 jak go zaplanować
urlop 2023 jak go zaplanować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaplanować urlop w 2023 roku? Kiedy wypadają święta i długie weekendy? Kiedy najlepiej zaplanować urlop? Sprawdź.

Urlop 2023 – ile dni?

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika jest uzależniony od jego stażu pracy i wynosi odpowiednio 20 lub 26 dni urlopu. Co istotne, zgodnie z art. 155 § 1 kp do okresu pracy, od którego zależy liczba dni urlopu,  wlicza się również okres nauki. Warto pamiętać, że o wymiar urlopu zawsze można zapytać dział kadr lub pracodawcę.

REKLAMA

Autopromocja

Poniżej znajduje się kalendarz długich weekendów w 2023 roku, a także propozycje terminów urlopów wypoczynkowych. Kiedy najlepiej zaplanować urlop? Sprawdź.

Długie weekendy 2023 - kalendarz

Kalendarz na 2023 rok przewiduje  4 długie weekendy w następujących miesiącach:

  1. styczeń (6-8 stycznia)
  2. kwiecień (8-10 kwietnia)
  3. kwiecień/maj (29 kwietnia- 1 maja, 3 maja)
  4. grudzień (23-26 grudnia)

Ponadto, w niektórych miesiącach można przedłużyć sobie weekend, biorąc dodatkowy dzień (lub dwa) urlopu.

Urlop w styczniu 2023 roku

Już na początku roku jest pierwsza okazja do skorzystania z dłuższego urlopu. Długi weekend, trwający 3 dni, rozpoczyna się 6 stycznia (piątek). Tego dnia obchodzimy Święto Trzech Króli, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielkanoc 2023

 Wielkanoc w 2023 wypada 9 i 10 kwietnia. Weekend wielkanocny jest zawsze dłuższy o jeden dzień - Poniedziałek Wielkanocny. Zatem weekend potrwa trzy dni - od 8 do 10 kwietnia.

Majówka 2023 

Majówka w 2023 roku zaczyna się już w kwietniu, bo 29 kwietnia to sobota. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę. Jak w takim razie zaplanować urlop? Warto złożyć wniosek o urlop 2 maja, czyli we wtorek. Wówczas uzyskuje się 5-dniowy długi weekend.

Czerwcówka 2023

Kolejny wolny dzień  przypadnie w czerwcu, w związku ze świętem Bożego Ciała, które przypadnie w czwartek, 8 czerwca. Aby skorzystać z 4-dniowego wypoczynku, wystarczy wziąć urlop 9 czerwca.

Długi weekend w sierpniu

Kolejny długi weekend w 2023 roku można zorganizować sobie w sierpniu. 15 sierpnia wypada  święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2023 roku 15 sierpnia to wtorek. Zatem można wziąć wolne w poniedziałek, 14 sierpnia, by cieszyć się  4-dniowym weekendem - od soboty, 12 sierpnia.

Jesienny długi weekend

Wszystkich Świętych (1 listopada) w 2023 roku wypada w środę. Można więc wziąć dwa dni urlopu (w czwartek i piątek, 2-3 listopada) i cieszyć się z 5-dniowego urlopu.

Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, w 2023 roku wypada w sobotę. 

Boże Narodzenie 2023

Boże Narodzenie w 2023 r. czyli 25 i 26 grudnia wypadają w poniedziałek i wtorek. W celu przedłużenia okresu świątecznego można wziąć trzy dni urlopu (od środy do piątku, 27-29 grudnia) i cieszyć się 10-dniowym wypoczynkiem, który zakończy się w poniedziałek, 1 stycznia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA