REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja kobiet - IKZE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dyskryminacja kobiet - IKZE
Dyskryminacja kobiet - IKZE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy doszło do dyskryminacji kobiet ze względu na wiek w ramach III filaru dobrowolnych ubezpieczeń społecznych w zakresie tzw. dodatkowego oszczędzania na starość. Okazuje się, że w przepisach regulujących IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) znajdują się niekorzystne uregulowania dla kobiet.
rozwiń >

Co to jest IKZE?

IKZE to dodatkowe i dobrowolne oszczędzanie środków pieniężnych z przeznaczeniem ich wypłaty dla osób, które przejdą na emerytury. Jak wiadomo wysokość emerytur w Polsce nie kształtuje się dobrze, bo statystycznie jest to około 1/3 tego co zarabia się aktualnie. Ustawodawca w ramach III filaru – dobrowolnych ubezpieczeń, obok popularnych w ostatnim czasie PPE – Pracowniczych Planów Kapitałowych, IKE – Indywidualnych Kont Emerytalnych, PPE – Pracowniczych Programów Emerytalnych uregulował również zagadnienie IKZE. Przy długofalowym oszczędzaniu można zgromadzić spory kapitał. Ważne jest też to w jaki sposób instytucja zarządzająca inwestuje gromadzone środki. IKZE może założyć każdy, kto ukończył 16 lat. Jedna osoba może założyć tylko jedno IKZE.

REKLAMA

Autopromocja

Projekt zmian IKZE

Prawdopodobnie w 2023 r. będzie procedowany w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. W dniu 2 grudnia 2022 r. projekt został skierowany do biura legislacyjnego i biura analiz sejmowych z prośbą o opinię. Z kolei w dniu 7 grudnia 2022 r. projekt trafił do konsultacji do takich organów i instytucji jak: Sąd Najwyższy, KNF, NRA, KRRP, NBP, KRBR, FZZ, OPZZ, NSZZ"S", FPP, Lewiatan, BCC-ZP, ZRP, PRP, ZPiP, KIG, IGTE, PIU, ZBP.

Co trzeba zmienić?

Zmiana ma nastąpić w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 904, dalej jako: ustawa) w zakresie art. 34a ust. 1 pkt 1.

Dotychczasowe brzmienie przepisu wskazuje, że:

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych.

Powyższe oznacza, że niezależnie od tego kto był członkiem IKZE, czyli czy kobieta czy mężczyzna, warunki wypłaty były dla nich takie same, ponieważ ustawa wskazała ogólnie na oszczędzającego.

Owy oszczędzający może dokonać wypłaty środków zgromadzonych w IKZE, ale dopiero po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego 65 lat. Czyżby ustawodawca nie wiedział, że wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce jest inny? Rzeczywiście dla mężczyzn wynosi 65 lat ale już dla kobiet 60. Ustawa jest więc niezgodna z systemem ubezpieczeń społecznych.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej proponują w projekcie następujące brzmienie pkt 1) ustawy w przepisie art. 34a ust. 1:

"l) na wniosek oszczędzającego , po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych;".

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Jaki jest cel zmiany przepisów?

Celem projektowanej nowelizacji jest dostosowanie jej przepisów w zakresie wieku kobiet uprawniającego do wypłaty środków zgromadzonych na IKZE do rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504).

Otóż zgodnie z art. 24 ust. l lub art. 27 ww. ustawy ubezpieczonym kobietom: urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. lub przed dniem l stycznia 1949 r., przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat.

Nowelizacja ustawy zrównuje w tym zakresie uprawnienia kobiet w zakresie dostępu do środków zgromadzonych w IKZE i możliwości ich wypłaty z prawem mężczyzn po osiągnięciu wieku emerytalnego do dysponowania oszczędnościami.

Co się dzieje z pieniędzmi po śmierci?

Co ważne, pieniądze należą do posiadacza IKZE i po jego śmierci podlegają dziedziczeniu. Środki otrzymuje osoba czy osoby wskazane w umowie, a jeżeli nikt nie był wskazany to oczywiście środki wchodzą do masy spadkowej i otrzymają je spadkobiercy.

Czy można wcześniej wypłacić środki?

Warto pamiętać, że wypłata zgromadzonych środków może być w zależności od wniosku oszczędzającego albo osoby uprawnionej, dokonywana jednorazowo albo w ratach.

Oszczędności z IKZE można wypłacić wcześniej i wykorzystać jako wkład własny do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu.

Limit IKZE w 2022 r.?

W przypadku IKZE roczny limit wpłat nie może przekroczyć 1,2– krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto.

Wyższy limit wpłat na IKZE jest dla samozatrudnionych i wynosi 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

Za 2022 r. limity wynosiły:

IKZE 7 106,40 zł

IKZE dla przedsiębiorców 10 659,60 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 904)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA