REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja kobiet - IKZE

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dyskryminacja kobiet - IKZE
Dyskryminacja kobiet - IKZE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy doszło do dyskryminacji kobiet ze względu na wiek w ramach III filaru dobrowolnych ubezpieczeń społecznych w zakresie tzw. dodatkowego oszczędzania na starość. Okazuje się, że w przepisach regulujących IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) znajdują się niekorzystne uregulowania dla kobiet.
rozwiń >

Co to jest IKZE?

IKZE to dodatkowe i dobrowolne oszczędzanie środków pieniężnych z przeznaczeniem ich wypłaty dla osób, które przejdą na emerytury. Jak wiadomo wysokość emerytur w Polsce nie kształtuje się dobrze, bo statystycznie jest to około 1/3 tego co zarabia się aktualnie. Ustawodawca w ramach III filaru – dobrowolnych ubezpieczeń, obok popularnych w ostatnim czasie PPE – Pracowniczych Planów Kapitałowych, IKE – Indywidualnych Kont Emerytalnych, PPE – Pracowniczych Programów Emerytalnych uregulował również zagadnienie IKZE. Przy długofalowym oszczędzaniu można zgromadzić spory kapitał. Ważne jest też to w jaki sposób instytucja zarządzająca inwestuje gromadzone środki. IKZE może założyć każdy, kto ukończył 16 lat. Jedna osoba może założyć tylko jedno IKZE.

Autopromocja

Projekt zmian IKZE

Prawdopodobnie w 2023 r. będzie procedowany w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. W dniu 2 grudnia 2022 r. projekt został skierowany do biura legislacyjnego i biura analiz sejmowych z prośbą o opinię. Z kolei w dniu 7 grudnia 2022 r. projekt trafił do konsultacji do takich organów i instytucji jak: Sąd Najwyższy, KNF, NRA, KRRP, NBP, KRBR, FZZ, OPZZ, NSZZ"S", FPP, Lewiatan, BCC-ZP, ZRP, PRP, ZPiP, KIG, IGTE, PIU, ZBP.

Co trzeba zmienić?

Zmiana ma nastąpić w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 904, dalej jako: ustawa) w zakresie art. 34a ust. 1 pkt 1.

Dotychczasowe brzmienie przepisu wskazuje, że:

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych.

Powyższe oznacza, że niezależnie od tego kto był członkiem IKZE, czyli czy kobieta czy mężczyzna, warunki wypłaty były dla nich takie same, ponieważ ustawa wskazała ogólnie na oszczędzającego.

Owy oszczędzający może dokonać wypłaty środków zgromadzonych w IKZE, ale dopiero po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego 65 lat. Czyżby ustawodawca nie wiedział, że wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce jest inny? Rzeczywiście dla mężczyzn wynosi 65 lat ale już dla kobiet 60. Ustawa jest więc niezgodna z systemem ubezpieczeń społecznych.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej proponują w projekcie następujące brzmienie pkt 1) ustawy w przepisie art. 34a ust. 1:

"l) na wniosek oszczędzającego , po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych;".

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Jaki jest cel zmiany przepisów?

Celem projektowanej nowelizacji jest dostosowanie jej przepisów w zakresie wieku kobiet uprawniającego do wypłaty środków zgromadzonych na IKZE do rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504).

Otóż zgodnie z art. 24 ust. l lub art. 27 ww. ustawy ubezpieczonym kobietom: urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. lub przed dniem l stycznia 1949 r., przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat.

Nowelizacja ustawy zrównuje w tym zakresie uprawnienia kobiet w zakresie dostępu do środków zgromadzonych w IKZE i możliwości ich wypłaty z prawem mężczyzn po osiągnięciu wieku emerytalnego do dysponowania oszczędnościami.

Co się dzieje z pieniędzmi po śmierci?

Co ważne, pieniądze należą do posiadacza IKZE i po jego śmierci podlegają dziedziczeniu. Środki otrzymuje osoba czy osoby wskazane w umowie, a jeżeli nikt nie był wskazany to oczywiście środki wchodzą do masy spadkowej i otrzymają je spadkobiercy.

Czy można wcześniej wypłacić środki?

Warto pamiętać, że wypłata zgromadzonych środków może być w zależności od wniosku oszczędzającego albo osoby uprawnionej, dokonywana jednorazowo albo w ratach.

Oszczędności z IKZE można wypłacić wcześniej i wykorzystać jako wkład własny do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu.

Limit IKZE w 2022 r.?

W przypadku IKZE roczny limit wpłat nie może przekroczyć 1,2– krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto.

Wyższy limit wpłat na IKZE jest dla samozatrudnionych i wynosi 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

Za 2022 r. limity wynosiły:

IKZE 7 106,40 zł

IKZE dla przedsiębiorców 10 659,60 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 904)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA