REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca może nie udzielić zgody na urlop? Z czym wiąże się odwołanie pracownika z urlopu w trakcie jego trwania? 
rozwiń >

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracownik ma prawo do wypoczynku. Odpowiednie przepisy regulują zagadnienia dot. czasu pracy, dni wolnych od pracy oraz urlopów, w tym wypoczynkowych. Cechy tego urlopu to:

Autopromocja
  • coroczność
  • nieprzerwalność
  • odpłatność
  • osobiste prawo do urlopu - brak prawa zrzeczenia się. 

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Wynika to z tego, że plan urlopów jest ustalany jednostronnie przez pracodawcę. Ustalając terminy wykorzystania urlopu, pracodawca oczywiście powinien wziąć pod uwagę:

  • wnioski pracowników
  • ale również konieczność zapewnienia normalnego toku pracy

Czy pracodawca jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego?

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego w określonym terminie. 

Powyższe potwierdza utrwalone orzecznictwo sądów. Pracodawca nie jest związany wnioskami pracowników i nie musi ich uwzględniać, jeżeli w jego ocenie spowodują one zakłócenie normalnego, nieprzerwanego toku pracy (por. wyr. SN z 16.12.2008 r., I PK 88/08).

Pracownicy często uważają, że pracodawca dopuścił się mobbingu jeśli odmówił im udzielenia urlopu w danym terminie. Nie, odmowa pracodawcy udzielenia urlopu w terminie wnioskowanym przez pracownika nie wyczerpuje znamion mobbingu w rozumieniu art. 943 § 2 KP (por. wyr. SA w Białymstoku z 17.4.2013 r., III APa 3/13). Jedną z przesłanek mobbingu jest uporczywość i długotrwałość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy pracodawca może nie udzielić zgody na urlop?

Pracodawca może nie udzielić zgody na urlop, jeżeli wymagają tego potrzeby związane z organizacją pracy. Pracownik zobowiązany jest podporządkować do organizacji pracy ustalonej przez pracodawcę i dbać o dobro zakładu pracy.

Co ważne, samowolne udanie się przez pracownika na urlop może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Taki sam skutek może wywrzeć samowolne udanie się pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia.

Brak zgody na urlop - co oznacza dla pracownika?

Brak zgody na urlop w danym terminie, oznacza, że pracownik może wnioskować o urlop w innym terminie, albo też podporządkować się planowi ustalonemu przez przez pracodawcę. 

Odmawiając uwzględnienia wniosku lub dwóch kolejnych wniosków o udzielenie urlopu, pracodawca nie narusza ciężko swoich obowiązków wobec pracownika (por. wyr. SN z 24.2.2015 r., II PK 84/14).

Z żadnych przepisów prawa pracy nie wynika też, że "sytuacja, w której pracodawca odmawia pracownikowi urlopu wypoczynkowego, wymaga szczególnego uzasadnienia", a ponadto "pracodawca obowiązany jest podać pracownikowi inny niż wnioskowany termin udzielenia urlopu wypoczynkowego oraz poinformować o przyczynach tego stanu rzeczy". 

Z samego faktu, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego nie wynika, że pracodawca odmawiając zgody na udzielenie urlopu wypoczynkowego ciężko narusza swoje obowiązki wobec pracownika.

Jaka jest podstawa prawna do nie udzielenia urlopu w terminie wnioskowanym przez pracownika? Podstawy te są różne, ale jest to m.in. art. 163 Kodeksu Pracy dot. udzielania urlopów, art. 22 § 1 Kodeksu Pracy dot. charakteru stosunku pracy (podporządkowania pracownika i kierownictwa pracodawcy).  

Polecamy: „Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023"

Z czym wiąże się odwołanie pracownika z urlopu w trakcie jego trwania?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Takiego odwołania można dokonać, jeżeli nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia w procesie pracy.

Czym są takie okoliczności? To np. konieczność usunięcia awarii urządzeń, niespodziewana kontrola dotycząca stanowiska pracy danego pracownika (np. głównego księgowego), niezapowiedziany przyjazd delegacji zagranicznej, przesunięcie się terminu rozprawy sądowej sprawy, w której pracownik reprezentuje pracodawcę.

Odwołanie pracownika z urlopu wiąże się oczywiście z koniecznością przesunięcia urlopu na inny termin niż określony w planie urlopów lub ustalony po porozumieniu z pracownikiem. W przypadku niewykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się on urlopem zaległym, który powinien zostać wykorzystany do końca września następnego roku kalendarzowego – w terminie ustalonym w planie urlopów lub indywidualnie po porozumieniu z pracownikiem. Oczywiście należy też zwrócić koszty poniesione przez pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu.

Zwrot kosztów w przypadku odwołania z urlopu

Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Czym jednak są bezpośrednie koszty? Dotyczy to kosztów, których pracownik nie poniósłby, gdyby nie został odwołany z urlopu, np:

  1. dodatkowe koszty podróży powrotnej pracownika i co ważne członków jego rodziny;
  2. opłaty poniesione na część wypoczynku niewykorzystaną przez pracownika i członków jego rodziny (jeżeli nie podlegały zwrotowi przez organizatora wyjazdu). 

Oczywiście obowiązek udokumentowania poniesionych kosztów spoczywa na pracowniku.

Do kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu nie można wliczyć utraconych przez pracownika korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do odwołania.

Czy pracownik musi podporządkować się decyzji o odwołaniu z urlopu?

Tak, pracownik zobowiązany jest podporządkować się decyzji pracodawcy o odwołaniu go z urlopu. Nie istotna jest opinia pracownika co do takiego odwołania i przerwania urlopu. Wynika to z tego, że pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych oraz dbania o dobro zakładu pracy i chronienia jego mienia. Za niepodporządkowanie się poleceniu można otrzymać karę porządkową grzywny, jak  i nawet rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, ze względu ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu.

Odwołanie z urlopu dla pozoru - celem złożenia wypowiedzenia

Za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego należy uznać odwołanie pracownika z urlopu, gdy nie zaistniały niezbędne warunki dopuszczalności odwołania, a rzeczywistym celem takiego działania jest dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę (por. uchw. SN z 9.2.1967 r., II PZP 22/66, OSNC 1967, Nr 6, poz. 100).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA