REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w wakacje nauczyciele mają wolne? Zasady czasu pracy w szkole

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy w wakacje nauczyciele mają wolne? Zasady czasu pracy w szkole
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy i wakacje nauczycieli to kontrowersyjny temat. Wielu uważa, że w 2023 r. urlop nauczycieli rozpoczyna się 24 czerwca i trwa do 31 sierpnia 2023 r. - tak nie jest. Czy nauczyciel może pracować w wakacje? Ile dni urlopu ma nauczyciel w wakacje? Ile wynosi czas pracy nauczyciela? Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela?
rozwiń >

Czas pracy nauczyciela

Zagadnienia związane z zatrudnieniem nauczycieli jest uregulowany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984, dalej: ustawa). 

W roku szkolnym 2022-2023, tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Niemniej jednak, czas pracy nauczyciela zależy od posiadanych kwalifikacji i charakteru pracy.

Pensum nauczyciela może być niższe niż 40 godzin tygodniowo, czyli sumarycznie miesięcznie niższe niż przeciętne 160 godzin (oczywiście zależy od miesiąca), które przepracowuje pracownik pełnoetatowy. 

Tygodniowa praca nauczyciela

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych jest bardzo zróżnicowana, zależy od rodzaju pracy nauczyciela, stanowiska pracy i typu (rodzaju) szkoły. Wymiary godzin są różne. Przykładowo jest to: 18, 20, 22, 25 czy 30 godzin .

Do powyższych wymiarów godzin nie są jednak wliczone inne zajęcia i czynności, które wykonuje nauczyciel a wynikają one z zadań statutowych szkoły. Nie jest też doliczony czas potrzebny na przygotowanie się do zajęć czy na doskonalenie zawodowe. Te czynności też zajmują tygodniowo wiele godzin pracy nauczycieli.

Ile dni w tygodniu pracuje nauczyciel?

Co do zasady, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (zajęć) pracuje 5 dni w tygodniu. Co ważne, nauczyciel pracujący w takim systemie korzysta co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych dni wolnych od pracy, z których jeden musi przypadać w niedzielę. Nie dotyczy to jednak nauczyciela pracującego w systemie kształcenia zaocznego (praca w weekendy).

Może być jednak tak, że dyrektor szkoły może ustalić nauczycielowi czterodniowy tydzień pracy. Kiedy? Jeżeli nauczyciel dokształca się, odbywa szkolenie branżowe czy też wykonuje inne ważne społecznie zadania lub jeżeli po prostu wynika to z organizacji pracy w szkole.

 Ile dni urlopu wypoczynkowego ma nauczyciel w wakacje?

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (chodzi tu o ferie zimowe i letnie). Jest to jednak teoretyczne, ponieważ np. w czasie wakacji nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie wakacji konkretnych czynności.

Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie"

Czy nauczyciel może pracować w wakacje?

Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

  1. przeprowadzania egzaminów;
  2. prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
  3. opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Wszystkie te czynności nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni w czasie ferii letnich i zimowych łącznie. Nie ma tu znaczenia, w jakim wymiarze czasu nauczyciel wykonywał powyższe czynności w poszczególne dni, ponieważ czasu tego nie rozlicza się godzinowo, lecz w wymiarze dnia.

Przykład
Nauczyciel w szkole licealnej został zobowiązany przez dyrektora do przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego w sierpniu. Egzamin trwał 50 minut. W związku z tym dyrektor szkoły uznał, że nauczycielka może być zobowiązana do wykonania w czasie ferii letnich innych czynności w późniejszym czasie w wymiarze 6 dni i 10 minut. Stanowisko dyrektora jest nieprawidłowe. Wykonywanie pracy w jakimkolwiek wymiarze w danym dniu powoduje, że „pula” dni zmniejsza się o 1 dzień, a nie o czas rzeczywiście przepracowany.

4-tygodniowy nieprzerwany urlop

Zgodnie z art. 64 ust. 4 ustawy wyżej wymienione czynności wykonywane w czasie ferii (jeżeli w ogóle będą) nie mogą naruszać prawa nauczyciela do nieprzerwanego co najmniej 4-tygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Dotyczy to wakacji, ponieważ urlop w czasie ferii zimowych trwa 2 tygodnie. Co ważne 4-tygodniowy urlop nie może być przerwany żadnymi czynnościami wynikającymi ze stosunku pracy.

Kto nie ma prawa do urlopu w czasie całych wakacji?

Od 1 stycznia 2018 r. pewna kategoria nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie, nie przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Kto nie ma prawa do urlopu w czasie wakacji?

Regulacja nie dotyczy:

  • dyrektora
  • wicedyrektora szkoły
  • nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole
  • nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.

Wyżej wymienionym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA

Resort pracy: podpisano ważny dokument dot. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Coroczne darmowe badania krwi [wartość ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla?

Coroczne darmowe badania krwi [o wartości ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla? To ciekawe jak wiele oferuje Biedronka i Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków.

Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

REKLAMA

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

REKLAMA