Więcej pieniędzy dla pracowników na "wczasy pod gruszą"
REKLAMA
REKLAMA
- Nowa ustawa okołobudżetowa na 2023 r. i nowelizacja ustawy budżetowej - trwają prace
- Zmiany w ZFŚS od 1 lipca 2023 r.
- Na co ma wpływ przeciętne wynagrodzenie?
- Dofinansowanie do wypoczynku („wczasy pod gruszą”)
- Kto może korzystać z ZFŚS?
- Rząd zachęca do korzystania z ZFŚS i podaje korzyści dla pracodawcy i pracowników
Nowa ustawa okołobudżetowa na 2023 r. i nowelizacja ustawy budżetowej - trwają prace
Sejm przyjął ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). W dniu 11 lipca 2023 ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Ustawa zakłada m.in. zwiększenie środków dla JST na realizację zadań, dodatkowe środki dla pracowników budżetówki na jednorazowe wypłaty wynagrodzeń w 2023 r. oraz dodatkowe środki dla nauczycieli.
REKLAMA
Zmiany w ZFŚS od 1 lipca 2023 r.
Zgodnie z ustawą, ma dojść do zmian w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 998) art. 51 ma otrzymać brzmienie:
„Art. 51 ust. 1 W okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, o którym mowa w art. 5 ust. 2, należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 5 ust. 7.
ust. 2. W okresie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, o którym mowa w art. 5 ust. 2, należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 5 ust. 7.".
Na co ma wpływ przeciętne wynagrodzenie?
Celem zmienianego przepisu jest propozycja odmrożenia podstawy naliczania odpisu na fundusz, poczynając od 1 lipca 2023 r. Podstawą naliczania odpisu na ZFŚS będzie wyższa kwota niż dotychczas, ponieważ w okresie od dnia:
1 stycznia 2023 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. – przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., w wysokości 4 434,58 zł;
1 lipca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., w wysokości 5 104,90 zł (czyli o 15,12% wyższe) - przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r.
O tym, komu i w jakiej wysokości przyznać świadczenie socjalne, powinny decydować kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Oznacza to, że kwoty wypłacane pracownikom mogą się od siebie różnić.
Dofinansowanie do wypoczynku („wczasy pod gruszą”)
Poza wynagrodzeniem za czas urlopu, pracownicy mogą otrzymywać od pracodawcy dodatkowe dofinansowanie ich wypoczynku z ZFŚS. Zasady, na jakich przyznaje się w urzędzie ten rodzaj dofinansowania, powinny zostać określone w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Powinny one określać m.in.:
- kto jest uprawniony do tego świadczenia,
- jaka jest jego wysokość,
- jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia,
- ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać dofinansowanie do wypoczynku.
Kto może korzystać z ZFŚS?
Z ZFŚS mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.
Rząd zachęca do korzystania z ZFŚS i podaje korzyści dla pracodawcy i pracowników
- Kształtuje swój pozytywny wizerunek jako pracodawca, który dba o zdrowie i wypoczynek pracowników.
- Może skuteczniej zarządzać i lepiej zaplanować pracę, bo pracownicy planują i wykorzystują dłuższy urlop.
- Przeciwdziała pracoholizmowi i wypaleniu zawodowemu.
- Zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników.
- Urlop kosztuje go mniej.
- Może zaplanować większy budżet, np. na wyjazd.
- Może zaplanować dłuższy urlop, dlatego dłużej wypoczywa (mniejsze ryzyko wystąpienia pracoholizmu czy wypalenia zawodowego).
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (jeszcze nie podpisana przez Prezydenta RP i nie opublikowana)
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 998)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat