REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odwołać z urlopu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy pracodawca może odwołać z urlopu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracodawca może odwołać z urlopu wypoczynkowego? W sezonie urlopowym wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca może "ściągnąć" pracownika z urlopu. Poniżej opis sytuacji, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca 2023 r. w jednym z zakładów pracy, gdzie pracownik został odwołany z zagranicznego urlopu a później żądał pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów.

rozwiń >

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego

W dniu 27 czerwca 2023 r., podczas urlopu wypoczynkowego i wyjazdu wakacyjnego, który Tomasz Z. spędzał wraz z żoną i synem we Włoszech, otrzymał od pracodawcy wiadomość e-mail informującą o konieczności jego wcześniejszego powrotu z urlopu, najpóźniej w dniu 1 lipca 2023 r., z uwagi na nieplanowaną w dniu rozpoczęcia urlopu przez Tomasza Z. kontrolę Urzędu Skarbowego i Państwowej Inspekcji Pracy, w toku których niezbędna jest obecność Tomasza Z., jako kierownika działu HR.

REKLAMA

Jeszcze tego samego dnia Tomasz Z. wystosował do pracodawcy stanowczą odpowiedź, w której poinformował, że powrót w takim terminie jest dla niego nie do zaakceptowania i może zgodzić się co najwyżej na powrót 4 lipca 2023 r. Pracodawca kontaktował się z pracownikiem, jednak ten nie odpowiadał na maile i nie odbierał telefonów od pracodawcy.

Żądanie zwrotu poniesionych kosztów w związku z odwołaniem z urlopu

Tomasz Z. wrócił do pracy w dniu 4 lipca 2023 r., wraz z nim do kraju wróciła rodzina. Tomasz Z. zażądał od pracodawcy zwrotu kosztów niewykorzystanych usług turystycznych oraz wcześniejszej podróży powrotnej, poniesionych przez całą rodzinę. Tomasz Z. domagał się również od pracodawcy także zwrotu kosztów zakupu biletów dla całej rodziny na wycieczkę u wzgórz wulkanu Etna, a także zwrotu kosztów zakupu sprzętu do nurkowania, z którego pracownik nie
zdążył skorzystać w związku z niespodziewanym powrotem do Polski.

Pracodawca nie chce zwrócić pracownikowi dodatkowych kosztów w związku z odwołaniem z urlopu

Pracodawca stwierdził, że może pokryć jedynie koszty podróży związane z wcześniejszym powrotem z urlopu przez Tomasza Z., ale już nie jego żony i syna. Stanowczo podkreślił, że nie zwróci środków za wycieczkę ani za sprzęt do nurkowania. Czy miał rację… Okazuje się, że nie całkowicie.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Tak, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Przepis art. 167 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej jako: KP) przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Decyzja pracodawcy nie może jednak zostać podjęta całkowicie arbitralnie, gdyż spełnione muszą zostać łącznie dwa warunki:
  1. powstanie okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu;
  2. konieczność zapewnienia w tych okolicznościach obecności pracownika w zakładzie pracy. 

Ocena potrzeby przerwania urlopu wypoczynkowego pracownika należy wyłącznie do pracodawcy, zaś odwołanie z urlopu odnosi skutek bez względu na akceptację lub brak akceptacji tego stanu rzeczy przez pracownika. 

Regulacja ta stanowi wyjątek od zasady nieprzerwanego urlopu wyrażonej w art. 152 § 1 KP. Potrzebę odwołania pracownika z urlopu ocenia więc pracodawca, zaś pracownik zobowiązany jest podporządkować się poleceniu, bez względu na własną ocenę zasadności odwołania.

Przykład PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ Z URLOPU A PRACOWNIK MA SIĘ TEMU PODPORZĄDKOWAĆ

Tak więc, w wyżej opisanej sprawie, pracownik zobowiązany był stawić się w pracy najpóźniej w dniu 1 lipca 2023 r., tak jak nakazał pracodawca, a nie 4 lipca 2023 r. tak jak jednostronnie i bezzasadnie zdecydował pracownik.

Odmowa powrotu z urlopu

Odmowa wcześniejszego stawienia się w pracy bądź stawienie w terminie późniejszym niż wskazany przez pracodawcę może w konkretnych okolicznościach zostać zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zwrot kosztów przez pracodawcę w związku z odwołaniem z urlopu

Stosownie do art. 167 § 2 KP w przypadku odwołania pracownika z urlopu, pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika będące w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. 

Obowiązek udokumentowania poniesionych kosztów spoczywa na pracowniku.

Do kosztów tego rodzaju zaliczyć można między innymi:

  • koszty podróży powrotnej;
  • wartość utraconego pobytu w hotelu;
  • wartość zakupionych przez pracownika biletów na wydarzenia kulturalne, imprezy kulturalne, wydarzenia i wycieczki turystyczne czy rozrywkowe.

W uzasadnionych przypadkach obowiązek ten dotyczy nie tylko kosztów poniesionych w związku z osobą pracownika, ale także towarzyszących mu w urlopie wypoczynkowym członków jego rodziny. 

Przykład UTRACONE KORZYŚCI NIE PODLEGAJĄ ZWROTOWI PRZEZ PRACODAWCĘ

Do kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu nie zalicza się jednak utraconych przez pracownika korzyści, takich jak przykładowo zysk z planowanej przez pracownika na czas urlopu aktywności zarobkowej.

Kto miał rację w sprawie - czy pracodawca musi zwracać dodatkowe koszty?

Zgodnie ze stanowiskiem dominującym w doktrynie prawa pracy pracodawcę obciążają nie tylko koszty związane z osobą pracownika, ale także jego najbliższych, jeżeli odwołanie pracownika z urlopu wywołało konieczność wcześniejszego powrotu członków jego rodziny. Tomasz Z. zasadnie zatem zażądał zatem zwrotu kosztów niewykorzystanych usług turystycznych oraz wcześniejszej podróży powrotnej poniesionych przez całą rodzinę. 

Przyjmuje się, że zwrócone powinny być również poniesione koszty w których pracownik odwołany z urlopu zamierzał uczestniczyć, czyli koszty za wycieczkę na Etnę.

Nie uznaje się natomiast za koszty bezpośrednio związane z odwołaniem kosztów zakupu przykładowo sprzętu turystycznego, a zatem pracodawca miał prawo uchylić się od zwrócenia pracownikowi ceny nabytego przez niego przed wyjazdem, a niewykorzystanego sprzętu do nurkowania.

Przykład ZWROT KOSZTÓW A PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU

Przesunięcie terminu urlopu powoduje zmianę planów urlopowych pracowników. Jeżeli pracownicy podjęli już konkretne wydatki dotyczące organizacji urlopu, tj. dokonali przedpłat, lub ponieśli inne koszty bezpośrednio związane z zaplanowanym wypoczynkiem, zaś przesunięcie urlopu nastąpiło z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, to pracodawca jest obowiązany do zwrotu pracownikowi poczynionych wydatków. Jeżeli odszkodowanie jest przewidziane w sytuacji odwołania z urlopu, to tym bardziej dotyczy zaplanowanego urlopu i poniesionych w związku z tym konkretnych wydatków (zob. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Go 56/10).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA