REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odwołać z urlopu?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy pracodawca może odwołać z urlopu?
Czy pracodawca może odwołać z urlopu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracodawca może odwołać z urlopu wypoczynkowego? W sezonie urlopowym wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca może "ściągnąć" pracownika z urlopu. Poniżej opis sytuacji, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca 2023 r. w jednym z zakładów pracy, gdzie pracownik został odwołany z zagranicznego urlopu a później żądał pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów.
rozwiń >

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego

W dniu 27 czerwca 2023 r., podczas urlopu wypoczynkowego i wyjazdu wakacyjnego, który Tomasz Z. spędzał wraz z żoną i synem we Włoszech, otrzymał od pracodawcy wiadomość e-mail informującą o konieczności jego wcześniejszego powrotu z urlopu, najpóźniej w dniu 1 lipca 2023 r., z uwagi na nieplanowaną w dniu rozpoczęcia urlopu przez Tomasza Z. kontrolę Urzędu Skarbowego i Państwowej Inspekcji Pracy, w toku których niezbędna jest obecność Tomasza Z., jako kierownika działu HR.

Autopromocja

Jeszcze tego samego dnia Tomasz Z. wystosował do pracodawcy stanowczą odpowiedź, w której poinformował, że powrót w takim terminie jest dla niego nie do zaakceptowania i może zgodzić się co najwyżej na powrót 4 lipca 2023 r. Pracodawca kontaktował się z pracownikiem, jednak ten nie odpowiadał na maile i nie odbierał telefonów od pracodawcy.

Żądanie zwrotu poniesionych kosztów w związku z odwołaniem z urlopu

Tomasz Z. wrócił do pracy w dniu 4 lipca 2023 r., wraz z nim do kraju wróciła rodzina. Tomasz Z. zażądał od pracodawcy zwrotu kosztów niewykorzystanych usług turystycznych oraz wcześniejszej podróży powrotnej, poniesionych przez całą rodzinę. Tomasz Z. domagał się również od pracodawcy także zwrotu kosztów zakupu biletów dla całej rodziny na wycieczkę u wzgórz wulkanu Etna, a także zwrotu kosztów zakupu sprzętu do nurkowania, z którego pracownik nie
zdążył skorzystać w związku z niespodziewanym powrotem do Polski.

Pracodawca nie chce zwrócić pracownikowi dodatkowych kosztów w związku z odwołaniem z urlopu

Pracodawca stwierdził, że może pokryć jedynie koszty podróży związane z wcześniejszym powrotem z urlopu przez Tomasza Z., ale już nie jego żony i syna. Stanowczo podkreślił, że nie zwróci środków za wycieczkę ani za sprzęt do nurkowania. Czy miał rację… Okazuje się, że nie całkowicie.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Tak, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Przepis art. 167 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej jako: KP) przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
Decyzja pracodawcy nie może jednak zostać podjęta całkowicie arbitralnie, gdyż spełnione muszą zostać łącznie dwa warunki:
 1. powstanie okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu;
 2. konieczność zapewnienia w tych okolicznościach obecności pracownika w zakładzie pracy. 

Ocena potrzeby przerwania urlopu wypoczynkowego pracownika należy wyłącznie do pracodawcy, zaś odwołanie z urlopu odnosi skutek bez względu na akceptację lub brak akceptacji tego stanu rzeczy przez pracownika. 

Regulacja ta stanowi wyjątek od zasady nieprzerwanego urlopu wyrażonej w art. 152 § 1 KP. Potrzebę odwołania pracownika z urlopu ocenia więc pracodawca, zaś pracownik zobowiązany jest podporządkować się poleceniu, bez względu na własną ocenę zasadności odwołania.

Przykład PRACODAWCA MOŻE ODWOŁAĆ Z URLOPU A PRACOWNIK MA SIĘ TEMU PODPORZĄDKOWAĆ

Tak więc, w wyżej opisanej sprawie, pracownik zobowiązany był stawić się w pracy najpóźniej w dniu 1 lipca 2023 r., tak jak nakazał pracodawca, a nie 4 lipca 2023 r. tak jak jednostronnie i bezzasadnie zdecydował pracownik.

Odmowa powrotu z urlopu

Odmowa wcześniejszego stawienia się w pracy bądź stawienie w terminie późniejszym niż wskazany przez pracodawcę może w konkretnych okolicznościach zostać zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zwrot kosztów przez pracodawcę w związku z odwołaniem z urlopu

Stosownie do art. 167 § 2 KP w przypadku odwołania pracownika z urlopu, pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika będące w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. 

Obowiązek udokumentowania poniesionych kosztów spoczywa na pracowniku.

Do kosztów tego rodzaju zaliczyć można między innymi:

 • koszty podróży powrotnej;
 • wartość utraconego pobytu w hotelu;
 • wartość zakupionych przez pracownika biletów na wydarzenia kulturalne, imprezy kulturalne, wydarzenia i wycieczki turystyczne czy rozrywkowe.

W uzasadnionych przypadkach obowiązek ten dotyczy nie tylko kosztów poniesionych w związku z osobą pracownika, ale także towarzyszących mu w urlopie wypoczynkowym członków jego rodziny. 

Przykład UTRACONE KORZYŚCI NIE PODLEGAJĄ ZWROTOWI PRZEZ PRACODAWCĘ

Do kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu nie zalicza się jednak utraconych przez pracownika korzyści, takich jak przykładowo zysk z planowanej przez pracownika na czas urlopu aktywności zarobkowej.

Kto miał rację w sprawie - czy pracodawca musi zwracać dodatkowe koszty?

Zgodnie ze stanowiskiem dominującym w doktrynie prawa pracy pracodawcę obciążają nie tylko koszty związane z osobą pracownika, ale także jego najbliższych, jeżeli odwołanie pracownika z urlopu wywołało konieczność wcześniejszego powrotu członków jego rodziny. Tomasz Z. zasadnie zatem zażądał zatem zwrotu kosztów niewykorzystanych usług turystycznych oraz wcześniejszej podróży powrotnej poniesionych przez całą rodzinę. 

Przyjmuje się, że zwrócone powinny być również poniesione koszty w których pracownik odwołany z urlopu zamierzał uczestniczyć, czyli koszty za wycieczkę na Etnę.

Nie uznaje się natomiast za koszty bezpośrednio związane z odwołaniem kosztów zakupu przykładowo sprzętu turystycznego, a zatem pracodawca miał prawo uchylić się od zwrócenia pracownikowi ceny nabytego przez niego przed wyjazdem, a niewykorzystanego sprzętu do nurkowania.

Przykład ZWROT KOSZTÓW A PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU

Przesunięcie terminu urlopu powoduje zmianę planów urlopowych pracowników. Jeżeli pracownicy podjęli już konkretne wydatki dotyczące organizacji urlopu, tj. dokonali przedpłat, lub ponieśli inne koszty bezpośrednio związane z zaplanowanym wypoczynkiem, zaś przesunięcie urlopu nastąpiło z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, to pracodawca jest obowiązany do zwrotu pracownikowi poczynionych wydatków. Jeżeli odszkodowanie jest przewidziane w sytuacji odwołania z urlopu, to tym bardziej dotyczy zaplanowanego urlopu i poniesionych w związku z tym konkretnych wydatków (zob. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Go 56/10).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA