Współczynnik urlopowy w 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Ile wynosi współczynnik urlopowy w 2023 r.
- Święta i dni wolne od pracy w 2023 r.
- Do jakich celów jeszcze służy współczynnik urlopowy
Współczynnik urlopowy służy do ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego i wyraża średniomiesięczną liczbę dni pracy w roku kalendarzowym.
REKLAMA
Ile wynosi współczynnik urlopowy w 2023 r.
Współczynnik urlopowy w 2023 r. wynosi 20,83.
W celu obliczenia współczynnika urlopowego na 2023 r. należy: odjąć od liczby dni w tym roku (365) łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel (53), świąt (10) oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (52), a otrzymany wynik należy podzielić przez 12.
Zatem:
- 365 – (53 + 10 + 52) = 250
- 250 : 12 = 20,83
W przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika, obliczoną zgodnie z powyższymi zasadami, obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Wymiar czasu pracy | Współczynnik urlopowy w 2023 r. |
1/3 | 6,94 |
1/2 | 10,42 |
3/4 | 15,62 |
Współczynnik urlopowy jest obliczany dla danego roku i stosowany przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, do którego prawo powstało w tym roku.
Nie ma przy tym znaczenia, za jaki rok czy lata przysługuje niewykorzystany urlop, za który nastąpi wypłata ekwiwalentu. Przy wypłacie ekwiwalentu stosuje się współczynnik z tego roku, w którym ekwiwalent jest wypłacany.
Święta i dni wolne od pracy w 2023 r.
Dni ustawowo wolne od pracy to niedziele oraz święta, które określa ustawa o dniach wolnych od pracy. W 2023 r. przypadają one na następujące dni:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- 9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (przypada w niedzielę),
- 10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- 28 maja – pierwszy dzień Zielonych Świątek (przypada w niedzielę),
- 8 czerwca – dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy może być każdy dzień tygodnia z wyjątkiem niedzieli, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzień taki nie może również przypadać w święto. Na ogół takim dniem jest sobota (tzw. wolna sobota), ale dni wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy mogą przypadać w różnych dniach tygodnia, zgodnie z decyzją pracodawcy.
Do jakich celów jeszcze służy współczynnik urlopowy
Oprócz obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy współczynnik urlopowy stosowany jest także do obliczania wynagrodzenia, odszkodowania i innych należności ustalanych w wysokości wynagrodzenia za jeden dzień lub wielokrotności wynagrodzenia za jeden dzień, a także kwoty, o którą dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia zmniejsza się za każdy dzień pracy, za który pracownikowi po powierzeniu innej pracy nie przysługuje wynagrodzenie za pracę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat