REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadectwo pracy po zmianach - przepisy przejściowe

Od początku 2017 r. pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni. Jak zatem stosować przepisy przejściowe w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy?

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski w 2017 r. - wymiar, zasady przyznawania

Ojciec dziecka może korzystać z różnego rodzaju płatnych urlopów służących opiece nad dziećmi, m.in. z urlopu ojcowskiego i tzw. tacierzyńskiego. Jaki jest ich wymiar i zasady przyznawania w 2017 roku? Czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego?

Urlop rodzicielski w 2017 r. - zasady udzielania, wzór wniosku

Obecnie obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). W sumie to 52 tygodnie. Jakie są zasady udzielania urlopu rodzicielskiego? Przedstawiamy wzór wniosku o jego udzielenie.

Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2017 roku

Po zmianach, które miały miejsce na początku 2016 roku, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony w 2017 roku?

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego a ochrona przedemerytalna od października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa zawiera przepisy przejściowe dotyczące okresu ochronnego w wieku przedemerytalnym w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 21 dni. Wniesienie odwołania po upływie tego terminu pozbawia pracownika możności obrony jego praw. Jednakże w przypadku gdy pracownik nie ponosi winy w uchybieniu terminowi na dokonanie czynności procesowej, może wnosić o jego przywrócenie.

Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zostało uchylone Rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zastąpiło je Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 roku w sprawie świadectwa pracy (poz. 2292). Bardzo istotną zmianą z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika jest sama treść świadectwa pracy, rozszerzona o katalog dodatkowych informacji, a także termin wydania świadectwa pracy.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – nowy termin od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 roku pracownik ma 21 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Przed zmianą termin ten wynosił 7 dni. Jak wygląda kwestia przepisów przejściowych?

REKLAMA

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny

W określonych ustawowo przypadkach nauczyciel, któremu dyrektor szkoły wypowiedział umowę o pracę, może przejść w stan nieczynny. W stanie nieczynnym nauczyciel nadal pozostaje w stosunku pracy i otrzymuje wynagrodzenie.

Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest dość częsty procederem stosowanym w firmach. Powstaje jednak pytanie, jak ją dobrze przeprowadzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, m.in. związane z przegranym procesem sądowym, w przypadku wniesienia odwołania przez pracownika. Jakimi zatem kryteriami powinien kierować się pracodawca dobierając pracowników do zwolnienia?

Zwolnienie z pracy a odprawa

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy nie jest jednakowa dla wszystkich zwalnianych, bowiem uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy oraz wysokości wynagrodzenia zwalnianego pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracującym emerytem - procedura

Osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego oraz nabycie prawa do emerytury nie oznacza konieczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Przedstawiamy procedurę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, który nabył prawo do emerytury.

Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia

Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę w formie elektronicznej - zmiany 2017

Pracodawca będzie mógł zawrzeć i rozwiązać umowę za pośrednictwem e-maila - wynika ze zmian, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Firma będzie mogła gromadzić dokumentację pracowniczą w wersji elektronicznej, a nie papierowej. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2017 r.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski 2017

W dniu 2 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe warunki korzystania z urlopu ojcowskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego w 2017 roku? Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?

Od kiedy liczyć wypowiedzenie?

Od której daty liczy się okres wypowiedzenia, w którym pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub w którym pracownikowi przysługują dni zwolnienia na poszukiwanie pracy? Wątpliwości wyjaśnił resort pracy.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę

Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim, dla rozwiązania umowy o pracę, skutecznego i zgodnego z prawem, należy dochować szeregu wymogów. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, zawierać wymagane przez przepisy prawa elementy, w tym – przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Dłuższy czas na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę

Dwadzieścia jeden, a nie siedem dni, miałby zwalniany pracownik na zgłoszenie do sądu pracy swojej sprawy oraz wprowadzenie wewnętrznych mediacji - to propozycja zmian w Kodeksie pracy, którą opracowała Rada Dialogu Społecznego.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika (art. 53 k.p.)

Co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (zob. art. 41 k.p.). Należy jednak pamiętać, że ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie trwa bez końca. Kiedy zatem pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który z przyczyn niezawinionych nie pojawia się w pracy?

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę

Jako moment rozpoczęcia biegu wypowiedzenia uznaje się pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Czy zwolnienie lekarskie wstrzymuje bieg okresu wypowiedzenia?

Jak zostać przywróconym do pracy?

Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej.

Kara za niepodpisywanie listy obecności

Pracodawca może zastosować karę pieniężną wyłącznie w określonych sytuacjach. Czy za niepodpisywanie listy obecności można zastosować karę pieniężną albo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę?

Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem - wzór

W przypadku choroby pracownika pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia pod pewnymi warunkami. Jak zatem prawidłowo rozwiązać umowę z chorym pracownikiem? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Urlopy dla rodziców 2016/2017 - jak i kiedy z nich skorzystać?

Przepisy Kodeksu pracy regulują szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, m.in. urlopy dla rodziców. Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy - na czym polegają i jak z nich skorzystać?

Wniosek o roczny urlop macierzyński 2016 - wzór

W nomenklaturze prawnej nie występuje pojęcie „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Począwszy od 2 stycznia 2016 r. występują dwa rodzaje urlopów – urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok. Przedstawiamy wzór wniosku o „roczny urlop macierzyński”.

Wypowiedzenie umowy na czas określony od 21 sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 22 lutego 2016 r. Pracownicy uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Praca na urlopie rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 r. istnieje możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Pracownik, który chce połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy powinien złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Kara porządkowa a wypowiedzenie umowy o pracę

W świetle art. 108 Kodeksu pracy katalog kar i przyczyn uzasadniających ich udzielenie jest zamknięty. Czy można nałożyć karę porządkową a następnie z tego samego powodu wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Powody rozstania muszą być konkretne, uzasadnione i prawdziwe.

Wysokość wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany 2016 r.

Od 22 lutego br. pracodawcy mają możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w okresie tego zwolnienia?

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wniosek o urlop ojcowski - wzór 2016

Od 2 stycznia 2016 r. z urlopu ojcowskiego można skorzystać przez 24 miesiące od narodzin dziecka. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę

Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Maksymalna przewidziana przepisami prawa wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę pokrywa się z wysokością wynagrodzenia za maksymalny ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę - 3 miesiące. Jednakże wątpliwości budzi sytuacja, w której strony przewidziały dłuższy niż 3 miesięczny okres wypowiedzenia na podstawie uzgodnienia umownego.

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Jak wypełnić wniosek o urlop rodzicielski 2016 – wzór

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka, tj. urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). W celu skorzystania z urlopu rodzicielskiego należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami. Poniżej wzór takiego wniosku.

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy po zmianach

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy pracodawca może cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy - zmiany 2016 r.

Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącym wydłużenia terminu na złożenie odwołania do sądu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Termin ten ma wynosić 30 dni, a nie jak dotychczas 7 dni.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór

Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia.

Prawa i przywileje matek w prawie pracy

Wśród przysługujących praw i przywilejów dla mam, Kodeks pracy wymienia m.in. urlop macierzyński, wychowawczy, dni lub godziny wolne na opiekę nad dzieckiem oraz daje szczególną ochronę ze względu na spodziewane macierzyństwo.

Ponowne zatrudnienie pracownika

Pomimo rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, istnieje kilka sytuacji, których wystąpienie powoduje po stronie pracodawcy konieczność ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika.

Zasady wydłużania urlopu rodzicielskiego

Pracownik może połączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z tego urlopu lub jego części.

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Obecnie nie każde urodzenie martwego dziecka upoważnia pracownicę do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu pracy o ujednolicenie przepisów w tym zakresie poprzez umożliwienie rodzicom dzieci martwo urodzonym skorzystania ze świadczeń, które im się należą.

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca

Od 2 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która rozszerzyła uprawnienia urlopowe w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla pracowników – ojców wychowujących dziecko. Jak przekazać urlop macierzyński ojcu dziecka?

Ponowne zatrudnienie byłego pracownika w przypadku zwolnień grupowych

Pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Jakie są zasady ponownego zatrudniania pracowników?

Pisemna umowa o pracę jeszcze przed rozpoczęciem pracy

4 marca 2016 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy dotyczący wprowadzenia obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nowelizacja ma na celu zlikwidowanie zjawiska nazywanego potocznie „syndromem pierwszej dniówki”.

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 roku jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że można łączyć pracę z urlopem macierzyńskim maksymalnie przez 64 lub 68 tygodni.

Wymiar urlopu rodzicielskiego - zmiany 2016

Od dnia 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony. Jego długość jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Uprawnienia kobiet w prawie pracy

Kobietom przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy, m.in. zakaz dyskryminacji, urlopy rodzicielskie, przerwy na karmienie piersią czy dni wolne na opiekę nad dziećmi.

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA