Jak zostać przywróconym do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Należy się ono maksymalnie za okres dwóch miesięcy, jeżeli jednak wypowiedzenie wynosiło trzy miesiące, to wynagrodzenie przysługuje za jeden miesiąc. Pracownik, z którym została rozwiązana umowa o pracę na czas nieokreślony w formie wypowiedzenia, bez uzasadnienia lub z naruszeniem przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę, może złożyć do sądu wniosek z żądaniem ponownego przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach. Analogicznie można postąpić w przypadku zerwania umowy bez wypowiedzenia i z naruszeniem przepisów prawa o rozwiązywaniu umów.
REKLAMA
Kodeks pracy wymienia możliwości rozwiązania umów o pracę – za porozumieniem stron, przez orzeczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez orzeczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu, na który była podpisana, a także z dniem zakończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Samo przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza, że pracownik powinien wrócić do dawnych czynności, należących do jego obowiązków sprzed rozwiązania umowy o pracę. To sprawia, że pracodawca nie może zatrudnić pracownika na równorzędnym stanowisku.
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Co jeśli podjęliśmy pracę w innym miejscu?
Największe szanse na pozytywną decyzję sądu mają pracownice w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, osoby, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale jeśli okres zatrudnienia pozwala im na uzyskanie prawo do emerytury z osiągnięciem tego wieku, a także pracownicy zatrudnieni w ramach korzystającego ze szczególnej ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów szczególnych. Uniemożliwić przywrócenie do pracy może wtedy zazwyczaj tylko ogłoszenie upadłości pracodawcy. Po pozytywnej decyzji sądu w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia decyzji, wnioskodawca musi zgłosić gotowość do pracy. Jeśli pracownik podjął już pracę u kogoś innego, to przysługuje mu prawo do rozwiązania umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą bez wypowiedzenia, ale z trzydniowym uprzedzeniem.
Odmowa żądania o przywrócenie do pracy występuje wówczas, gdy jego uwzględnienie jest niemożliwe, jak choćby w przypadku, kiedy pracownik ze względów zdrowotnych nie może wykonywać zadań zleconych na danym stanowisku pracy. Wtedy możliwe jest zawyrokowanie sądu o przydzieleniu odszkodowania dla pracownika.
Zobacz serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat