REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak zostać przywróconym do pracy?
Jak zostać przywróconym do pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej.

Należy się ono maksymalnie za okres dwóch miesięcy, jeżeli jednak wypowiedzenie wynosiło trzy miesiące, to wynagrodzenie przysługuje za jeden miesiąc. Pracownik, z którym została rozwiązana umowa o pracę na czas nieokreślony w formie wypowiedzenia, bez uzasadnienia lub z naruszeniem przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę, może złożyć do sądu wniosek z żądaniem ponownego przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach. Analogicznie można postąpić w przypadku zerwania umowy bez wypowiedzenia i z naruszeniem przepisów prawa o rozwiązywaniu umów.

Autopromocja

Kodeks pracy wymienia możliwości rozwiązania umów o pracę – za porozumieniem stron, przez orzeczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez orzeczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu, na który była podpisana, a także z dniem zakończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Samo przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza, że pracownik powinien wrócić do dawnych czynności, należących do jego obowiązków sprzed rozwiązania umowy o pracę. To sprawia, że pracodawca nie może zatrudnić pracownika na równorzędnym stanowisku.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Co jeśli podjęliśmy pracę w innym miejscu?

Największe szanse na pozytywną decyzję sądu mają pracownice w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, osoby, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale jeśli okres zatrudnienia pozwala im na uzyskanie prawo do emerytury z osiągnięciem tego wieku, a także pracownicy zatrudnieni w ramach korzystającego ze szczególnej ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów szczególnych. Uniemożliwić przywrócenie do pracy może wtedy zazwyczaj tylko ogłoszenie upadłości pracodawcy. Po pozytywnej decyzji sądu w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia decyzji, wnioskodawca musi zgłosić gotowość do pracy. Jeśli pracownik podjął już pracę u kogoś innego, to przysługuje mu prawo do rozwiązania umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą bez wypowiedzenia, ale z trzydniowym uprzedzeniem.

Odmowa żądania o przywrócenie do pracy występuje wówczas, gdy jego uwzględnienie jest niemożliwe, jak choćby w przypadku, kiedy pracownik ze względów zdrowotnych nie może wykonywać zadań zleconych na danym stanowisku pracy. Wtedy możliwe jest zawyrokowanie sądu o przydzieleniu odszkodowania dla pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

http://ksservice.pl

Zobacz serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA