reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zostać przywróconym do pracy?

Jak zostać przywróconym do pracy?

Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej.

Należy się ono maksymalnie za okres dwóch miesięcy, jeżeli jednak wypowiedzenie wynosiło trzy miesiące, to wynagrodzenie przysługuje za jeden miesiąc. Pracownik, z którym została rozwiązana umowa o pracę na czas nieokreślony w formie wypowiedzenia, bez uzasadnienia lub z naruszeniem przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę, może złożyć do sądu wniosek z żądaniem ponownego przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach. Analogicznie można postąpić w przypadku zerwania umowy bez wypowiedzenia i z naruszeniem przepisów prawa o rozwiązywaniu umów.

Kodeks pracy wymienia możliwości rozwiązania umów o pracę – za porozumieniem stron, przez orzeczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez orzeczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu, na który była podpisana, a także z dniem zakończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Samo przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza, że pracownik powinien wrócić do dawnych czynności, należących do jego obowiązków sprzed rozwiązania umowy o pracę. To sprawia, że pracodawca nie może zatrudnić pracownika na równorzędnym stanowisku.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Co jeśli podjęliśmy pracę w innym miejscu?

Największe szanse na pozytywną decyzję sądu mają pracownice w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, osoby, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale jeśli okres zatrudnienia pozwala im na uzyskanie prawo do emerytury z osiągnięciem tego wieku, a także pracownicy zatrudnieni w ramach korzystającego ze szczególnej ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów szczególnych. Uniemożliwić przywrócenie do pracy może wtedy zazwyczaj tylko ogłoszenie upadłości pracodawcy. Po pozytywnej decyzji sądu w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia decyzji, wnioskodawca musi zgłosić gotowość do pracy. Jeśli pracownik podjął już pracę u kogoś innego, to przysługuje mu prawo do rozwiązania umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą bez wypowiedzenia, ale z trzydniowym uprzedzeniem.

Odmowa żądania o przywrócenie do pracy występuje wówczas, gdy jego uwzględnienie jest niemożliwe, jak choćby w przypadku, kiedy pracownik ze względów zdrowotnych nie może wykonywać zadań zleconych na danym stanowisku pracy. Wtedy możliwe jest zawyrokowanie sądu o przydzieleniu odszkodowania dla pracownika.

http://ksservice.pl

Zobacz serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama