Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę na wiele sposobów.
Najbardziej pożądaną formą ustania stosunku pracy jest rozwiązanie łączącego strony stosunku prawnego na mocy porozumienia stron. Pracodawca może oczywiście wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę lub też rozwiązać ją bez wypowiedzenia.
reklama
reklama
Pomimo zastosowania jednego z trybów rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem przewidzianych w przepisach Kodeksu pracy, istnieje kilka sytuacji, których wystąpienie powoduje po stronie pracodawcy konieczność ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika.
Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Prawo do ponownego zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązano stosunek pracy występuje wtedy gdy:
- rozwiązano z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawionych przez pracownika,
- rozwiązano z pracownikiem umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych,
- stosunek pracy wygasł z powodu trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Art. 53 Kodeksu pracy daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Odbywa się to poprzez przesłanie do pracownika pisma rozwiązującego umowę o pracę w dwóch przypadkach: długotrwałej choroby lub usprawiedliwionej nieobecności trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Zobacz również:
Pracownik, który jest nieobecny w pracy już dłuższy czas powinien pamiętać, że pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracy mimo jego nieobecności. Oczywiście art. 53 Kodeksu pracy daje pracodawcy taką możliwość, co nie oznacza, że pracodawca musi z tej możliwości korzystać.
Długość trwania niezdolności do pracy jest w tym przypadku nie bez znaczenia.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Zobacz serwis: Dokumentacja pracownicza
Pracodawca może również rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione powyżej, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.