REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracownika, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Zatrudniłem absolwenta studiów, dla którego jest to pierwsza praca. Zgodnie z możliwością, jaką dają mi przepisy, otrzymał obniżone wynagrodzenie minimalne. Osoba ta zarzuca mi dyskryminację w zatrudnieniu (niedopuszczanie go do szkoleń). W razie gdybym musiał wypłacić z tego tytułu odszkodowanie - czy do tej osoby odnosimy dolną granicę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, czy też najniższym odszkodowaniem jest kwota obniżonego wynagrodzenia minimalnego?

Koszty zakwaterowania zleceniobiorcy

Czy zapewnione przez jednostkę zakwaterowanie zleceniobiorcy w hotelu pracowniczym lub w kwaterze prywatnej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, a jeżeli tak - to w jakim zakresie? W jakiej wysokości jednostka może zaliczyć do swoich kosztów podatkowych wydatki na zakwaterowanie pracowników?

Dofinansowanie zakupu okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze

Zostałam zatrudniona rok temu. Na badaniach wstępnych zalecono mi noszenie okularów do pracy przy komputerze - wada wzroku. Jednak faktycznie pracę przy komputerze zaczęłam dopiero w lipcu br. (wcześniej moje stanowisko pracy nie wymagało pracy przy komputerze). W związku z tym poprosiłam pracodawcę o dofinansowanie zakupu okularów (zgodnie z regulaminem). Niestety, dowiedziałam się, że takie dofinansowanie należy się tylko od razu po badaniu, a nie rok później. Czy pracodawca ma rację? Jest to jednostka budżetowa.

Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia

Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności?

REKLAMA

Przekroczenie limitu paliwa

Czy pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia kierowcy kwotę będącą przekroczeniem normy zużycia paliwa? Kierowcy przyjmowani do pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z normami i o tym, że zgadzają się na potrącenie ze swojego wynagrodzenia kwot ewentualnego przekroczenia normy.

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Czy pracownicy mogą zbiorowo wystąpić o urlop na żądanie

W ostatnich kilku dniach większość pracowników naszego szpitala złożyło wnioski o udzielenie urlopów na żądanie na ten sam termin. Domyślamy się, że jest to ich forma protestu mająca na celu uzyskanie podwyżek wynagrodzeń. Czy mamy w tej sytuacji obowiązek udzielenia pracownikom urlopów na żądanie? Skorzystanie przez nich z urlopów na żądanie w tym samym czasie doprowadzi do dezorganizacji pracy.

Dane pracownika

Czy pracodawca, udostępniając komornikowi dane pracownika będącego dłużnikiem w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, ma obowiązek poinformowania pracownika o fakcie udostępnienia tych danych?

REKLAMA

Potrącenia przy zbiegu zajęć z ZUS i urzędu skarbowego

Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia z ZUS (zaległość w składkach z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej). Dodatkowo w tym miesiącu otrzymaliśmy pismo z urzędu skarbowego nakazujące potrącić kwotę nieuiszczonego przez pracownika mandatu. Zajęcie wynagrodzenia z ZUS nie pozwala na jednoczesne dokonanie potracenia na rzecz urzędu skarbowego. Czy należność dla służb skarbowych ma w tej sytuacji pierwszeństwo? Jak powinniśmy postąpić?

Czy pracownik, którego żona przebywa w szpitalu, otrzyma zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko

Pracownik zwrócił się do naszego zakładu o zasiłek opiekuńczy na 1,5-roczne dziecko, ponieważ jego żona jest w szpitalu w związku z kolejnym porodem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wcześniej nie korzystał z zasiłku opiekuńczego, ponieważ dzieckiem opiekowała się żona, która nigdzie nie pracuje. Czy zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka poniżej 2. roku życia można wypłacić na podstawie innych dokumentów niż ZUS ZLA?

Zmiany w planie urlopów

Jestem kadrową w niewielkim zakładzie pracy. Trwa sezon urlopowy, w zakładzie pracy jest ustalony grafik urlopów. Niestety pracownicy dość często chcą przesuwać terminy urlopów, także pracodawca niekiedy poleca przesunięcie terminu urlopów ze względu na profil działalności zakładu pracy (niekiedy jest zmienne zapotrzebowanie na pracę). W skrajnych przypadkach zmuszona jestem przesuwać terminy zaplanowanych urlopów. Proszę wskazać, czy jest to praktyka zgodna z prawem i w jakich przypadkach można dokonać zmiany terminu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego określonego w planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Opola.

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 sierpnia br. Czy jeśli zmienia pracę, trzeba mu zapewnić 14 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym? W poprzednim zakładzie nie wykorzystał 14-dniowego urlopu, a w naszym brakuje mu dni, abyśmy mogli mu takiego urlopu udzielić. Czy pracownik ten może w naszym zakładzie wykorzystywać urlop po jednym dniu?

Jak liczyć wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła dziecko 27 grudnia 2006 r. Jest to jej pierwsze dziecko. Zwróciła się do nas z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński, ale w wymiarze 113 dni (16 tygodni). Czy na taki okres możemy udzielić urlopu i wypłacić zasiłek macierzyński? Jak prawidłowo liczyć 16 tygodni, przez które przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński dla pracownicy przyjmującej na wychowanie dziecko

Jak długo pracownica, która zamierza przyjąć na wychowanie dziecko, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego? Czy i kiedy może zrezygnować z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński dla ojca

Pracuję na pełny etat. Mam bezrobotną żonę, która jest w ciąży. Gdy żona urodzi, czy będę mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia mi tych urlopów? Czy grozi mi zwolnienie z pracy?

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży. Pracownicy tej w przyszłym miesiącu kończy się umowa. W jakich przypadkach pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko po ustaniu zatrudnienia?

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński.

Świadczenie przedemerytalne

Niekiedy zdarza się, że pracownik zwolniony z pracy może przejść na świadczenie przedemerytalne. Warto poznać zasady rządzące tą instytucją co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, dla firmy taka decyzja pracownika wcale nie musi być niekorzystna. Po drugie, zawsze możemy sami znaleźć się w takiej sytuacji.

Czy był wypadek przy pracy

Nasz pracownik kilka dni temu zwrócił się z prośbą o udzielenie mu godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych w urzędzie. Ponieważ kończy pracę po zamknięciu urzędu, wyraziliśmy na to zgodę. W tym czasie uległ wypadkowi. Teraz domaga się odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Czy ma do tego prawo?

Kiedy nietrzeźwość wyłącza prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Pracownik, który spowodował wypadek przy pracy w stanie nietrzeźwym, nie uzyska świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli przyczynił się w znacznym stopniu do powstania tego wypadku.

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z powodu niskich dochodów (sama wychowuję dwoje dzieci) chcę się starać o prawo do zasiłku rodzinnego. Do tej pory nie składałam wniosku o zasiłek rodzinny. Jakie dokumenty powinnam dołączyć do wniosku? Czy za złożenie wniosku urząd gminy pobiera dodatkowe opłaty tak jak w innych sprawach?

Minimalne wynagrodzenie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie faktycznie wypłacone przez pracodawcę (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), a w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 45 ust. 1 tej ustawy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II UK 20/05)

Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku

W razie rozbieżności między rzeczywiście uzyskanym przez pracownika przychodem ze stosunku pracy a oświadczeniem płatnika składek (pracodawcy) zawartym w jego czynnościach obliczenia i przekazania składki do ZUS, ubezpieczony ma prawo domagać się weryfikacji czynności płatnika i ustalenia prawidłowego wymiaru zasiłku chorobowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r., sygn. akt I UK 122/05)

Odprawa rentowa dla dyrektora

Pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy w imieniu pracodawcy, objętemu zakresem regulacji ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.), może przysługiwać odprawa rentowa na zasadach i w wysokości przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym pracy, niezależnie od jej przyznania przez podmiot określony w § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz.U. Nr 14, poz. 139).

Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Nasza pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Urlopu udzieliliśmy jej na okres od 14 czerwca 2004 r. do 13 czerwca 2007 r. 29 sierpnia 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Za jaki okres mamy wypłacić jej zasiłek macierzyński?

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym?

Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego poinformowała nas pisemnie, że chce z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Z przeprowadzonej z nią rozmowy wynika jednak, że pozostałej części urlopu nie będzie wykorzystywał ojciec dziecka. Czy w tej sytuacji możemy wyrazić zgodę i uwzględnić wniosek pracownicy?

Czy pracownik nieujawniający dochodów może korzystać z zfśs

Jesteśmy zakładem budżetowym. Jedna z naszych pracownic odmawia ujawnienia swoich zarobków członkom komisji socjalnej. Czy ta pracownica i członkowie jej rodziny będą mogli korzystać ze świadczeń i usług finansowanych z zfśs, czy nieujawnienie tych danych pozbawia ich tej możliwości.

Opodatkowanie dofinansowanie z zfśs karnetów na zajęcia sportowe

W naszej spółce istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z jego regulaminem pracownicy mogą otrzymywać dofinansowanie do karnetu na zajęcia sportowe (basen, siłownia). Dofinansowanie nie może przekroczyć 50 zł i jest dokonywane na podstawie przedłożonej przez pracownika faktury. Mimo że zdarza się, że na fakturze widnieje wyższa kwota, pracownik nie może otrzymać więcej niż 50 zł. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od takiego dofinansowania?

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie.

Czy można otrzymywać dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w czasie przebywania dziecka w szpitalu

Moja córka 3 maja br. po poważnym wypadku trafiła do szpitala, w którym spędzi dłuższy czas – prawdopodobnie nawet 4 miesiące. Pobieram na nią zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Świadczenia wypłaca mi gmina, ponieważ prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy powinnam poinformować o tym gminę? Czy stracę w związku z tym prawo do tego dodatku?

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania?

Badania lekarskie dla dawców narządów

Pracownik dostarczył do zakładu pracy zwolnienie lekarskie dołączając do niego własnoręczne oświadczenie, że ta niezdolność jest związana z badaniami, którym się poddał, ponieważ jest dawcą narządu. Czy na tej podstawie możemy wypłacić mu świadczenie w wysokości 100%?

Czy każde zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA może stanowić podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego

Pracownik dostarczył do zakładu pracy zwolnienie lekarskie od lekarza pediatry. Nie ma tam wpisanego kodu pokrewieństwa osoby, nad którą sprawował opiekę. Skąd mamy wiedzieć, czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Czy na tej podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy, czy na podstawie tak wystawionego zwolnienia powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Zasady postępowania przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego

Osoby, które urodzą albo przysposobią dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego, powinny zwrócić się do płatnika zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w sprawie ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Czy ZUS może zająć świadczenie przedemerytalne za długi z tytułu nieopłaconych składek

Kilka lat temu prowadziłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Za kilka miesięcy nie opłaciłem składek na ubezpieczenia społeczne. Mój dług wynosi obecnie około 3000 zł (bez odsetek). Teraz otrzymuję świadczenie przedemerytalne. Czy ZUS może je zająć ze względu na moje zadłużenie?

Zasiłek rodzinny dla osoby uczącej się

Jeden z naszych młodych pracowników (ma 20 lat) studiuje zaocznie, nie ma rodziców (zginęli w wypadku pół roku temu). Czy osoba ta może ubiegać się o zasiłek rodzinny?

Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu?

Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia

Rok temu zawarliśmy z pracownicą umowę o dofinansowanie przez zakład pracy dokształcania. Opłacamy jej częściowo studia oraz udzielamy urlopu szkoleniowego, jak również zwracamy koszty dojazdu (uczelnia jest w innej miejscowości). Pracownica jadąc na uczelnię miała wypadek. Czy wypadek ten powinien zostać uznany za wypadek przy pracy, skoro odbywa ona studia na podstawie umowy z zakładem pracy?

Jak naliczać składki na FP i FGŚP

W jaki sposób prawidłowo naliczyć należne składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy w pierwszej kolejności mam sumować wynagrodzenie wszystkich pracowników, a potem ustalić kwotę tych składek należnych za dany miesiąc, czy składki te należy obliczać odrębnie za każdego pracownika i podawać ich sumę w deklaracji ZUS DRA?

Czy diety podlegają ochronie przed potrąceniami

Zatrudniamy pracownika, który od kilku miesięcy ma komornicze zajęcie wynagrodzenia (niespłacany kredyt). Pracownik ten odbył kilkudniową podróż służbową, w związku z którą przysługują mu różne należności (diety, ryczałty). Mamy wątpliwość dotyczącą tego, jak potraktować rozliczenie podróży służbowej pracownika w kontekście potrąceń. Czy mimo, że nie jest to wynagrodzenie za pracę, należy tu zastosować kwotę wolną od potrąceń, czy świadczenia te będą w całości podlegały egzekucji?

Lunch w trakcie zagranicznej podróży służbowej

Nasz pracownik odbywający zagraniczną podróż służbową (został wysłany jako przedstawiciel firmy na międzynarodową konferencję) miał zapewnione śniadania w hotelu, w którym był zakwaterowany. Dodatkowo w ramach konferencji, która odbywała się codziennie w godz. od 9.00 do 17.00, uczestnicy mieli zapewniony lunch (od 13.00 do 14.00). Jak w takiej sytuacji rozliczyć się z pracownikiem? Czy należą mu się diety obniżone jedynie o śniadania, czy lunch także obniża dietę?

Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy

Nasza fundacja podpisuje z wolontariuszami umowy zlecenia, na podstawie których nieodpłatnie świadczą oni pracę. Niektórzy z nich w celu wykonania zlecenia muszą przemieszczać się po kraju, korzystając z komunikacji publicznej. Na podstawie przedłożonych przez nich biletów zwracamy im poniesione koszty podróży. Czy od tych kwot musimy potrącić składki ZUS?

Czy usługi transportowe to podróż służbowa

Prowadzę firmę transportową w ramach spółki cywilnej. Czy w przypadku wykonywania usługi transportowej do innego kraju, do kosztów działalności mogę zaliczyć diety, które przysługują w związku z podróżą służbową?

Kiedy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni

Zajmuję się sprawami pracowniczymi w prywatnej firmie. Jeden z naszych pracowników, zamieszkały i zatrudniony w Warszawie, wyjeżdża w podróż służbową 24 kwietnia. Udaje się do Gdańska, gdzie spędzi 9 dni. 2 maja przyjedzie do Warszawy, gdzie odbierze dokumenty z firmy i 4 maja uda się do Krakowa na kolejne 4 dni. Do Warszawy wróci 8 maja wieczorem. Czy mamy do czynienia z podróżą służbową trwającą co najmniej 10 dni i czy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu do Warszawy w celu spędzenia z rodziną weekendu 5–6 maja?

Jak wyliczyć należności za krajową podróż służbową

Pracownik zatrudniony w Warszawie był w podróży służbowej w Poznaniu od godziny 7.10 rano 8 lutego 2007 r. do godziny 13.35 11 lutego 2007 r. (wyjazd i powrót pociągiem), za bilety zapłacił łącznie 162 zł. Zapewniono mu 2 noclegi w hotelu (po 120 zł). Jedną noc pracownik spędził u swojej rodziny. W hotelu miał zapewnione dwie kolacje i dwa śniadania. W Poznaniu poruszał się komunikacją miejską (nie przedstawił biletów). Zakupił mapę Poznania, aby łatwiej mu było poruszać się po mieście (przedstawił rachunek na 12,50 zł). Przed podróża otrzymał zaliczkę w wysokości 400 zł. W jakiej wysokości przysługują mu należności z tytułu tej podróży?

Kiedy prowadzący działalność odbywa podróż służbową

Prawo pracy reguluje wyłącznie zagadnienia związane z podróżami służbowymi pracowników, czyli osób zatrudnionych przez pracodawców na podstawie stosunku pracy. Jednak w ramach prowadzonej działalności podróże służbowe odbywają także przedsiębiorcy. Ze względu na to, iż nie są oni pracownikami, stosuje się do nich inne regulacje.

Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności

Wobec naszego pracownika sąd orzekł karę ograniczenia wolności. Jednocześnie zobowiązał nas do przekazywania 10% jego wynagrodzenia za pracę na wskazane w zawiadomieniu konto bankowe. Pracownik ten jest wynagradzany stawką minimalną. Czy w tej sytuacji w ogóle możemy dokonać potrącenia?

REKLAMA