| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Komu przysługuje świadczenie z zfśs

Komu przysługuje świadczenie z zfśs

Kilka dni temu nasza była pracownica (obecnie na emeryturze) zwróciła się z prośbą o udzielenie jej zapomogi z zfśs na zakup węgla. Czy mamy prawo udzielić pracownikowi takiej zapomogi albo ze środków zfśs kupić jej określoną ilość węgla?

RADA

Tak. Jeżeli sytuacja materialna tej osoby nie pozwala jej na zakup opału na zimę, pracodawca, u którego działa zfśs, może przyznać pracownikowi stosowną zapomogę.

UZASADNIENIE

Wysokość zapomogi zależy od uznania pracodawcy, który administruje środkami funduszu. Przy podejmowaniu decyzji pracodawca powinien uwzględnić sytuację materialną, życiową i rodzinną osoby ubiegającej się o pomoc.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem celowym, z którego można sfinansować tylko określone świadczenia. Przede wszystkim środki funduszu należy przeznaczyć na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Działalnością socjalną pracodawcy w rozumieniu ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) jest świadczenie przez pracodawców usług na rzecz różnych form wypoczynku (krajowego i zagranicznego), działalności kulturalno-oświatowej, działalności sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych w umowie.

Ustawa określa również katalog osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń. Do tych osób przepisy zaliczają oprócz pracowników i ich rodzin m.in. emerytów, rencistów (byłych pracowników).

Krąg osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń jest otwarty, co oznacza, że istnieje możliwość jego rozszerzenia, np. o osoby stale współpracujące z pracodawcą.

Kolejnym kryterium, od którego zależy przyznania świadczeń z zfśs, jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej. Przy ocenie sytuacji materialnej należy brać pod uwagę dochody osoby uprawnionej, a także dochody członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie. Przepisy nie określają, w jakiej formie osoba ta ma udokumentować zarobki. Dlatego przyjmuje się, że pracodawca może opierać się na oświadczeniu osoby uprawnionej. Należy pamiętać, że zasady i warunki korzystania ze świadczeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinny być szczegółowo określone w regulaminie obowiązującym w zakładzie (art. 8 ustawy o zfśs).

O przyznaniu pracownikowi świadczenia ze środków zfśs decyduje pracodawca, związki zawodowe lub przedstawiciel załogi, gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli pracodawca nie chce za każdym razem decydować o przyznawaniu środków z funduszu, może zdecydować się na powołanie komisji socjalnej. Komisja funkcjonuje jako organ doradczy i nie ma umocowania w przepisach prawnych. W praktyce najczęściej w skład komisji socjalnej wchodzą osoby upoważnione przez pracodawcę do realizacji w jego imieniu zadań wynikających z ustawy o zfśs, a także przedstawiciele wszystkich związków zawodowych.

Marcin Nowak

 specjalista z zakresu prawa pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »