reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie zdrowotne członków rad nadzorczych - na nowych zasadach

Ubezpieczenie zdrowotne członków rad nadzorczych - na nowych zasadach

Od 1 października 2007 r. członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej objęci byli ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy pobierali świadczenie pieniężne za pełnienie funkcji. Zmianę tę wprowadziła nowelizacja z 24 sierpnia 2007 r. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Nowe przepisy oznaczają, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych, nawet gdy nie otrzymują z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej świadczeń pieniężnych, ale zamieszkują w Polsce (mogą np. otrzymywać tylko świadczenia rzeczowe). Natomiast osoba, która dostaje w Polsce wynagrodzenie za udział w radzie nadzorczej i mieszka na stałe np. w Paryżu, nie podlega obecnie z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Znowelizowany art. 66 ust. 1 pkt 35 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Ustawa nie definiuje jednak pojęcia „miejsce zamieszkania”. Zastosowanie w tym przypadku będzie więc miał art. 25 Kodeksu cywilnego. Naczelny Sąd Administracyjny, interpretując ten przepis w postanowieniu z 30 marca 2006 r. (sygn. akt I OW 265/05), stwierdził:

Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Ustalenie tego zamiaru powinno być oparte o kryteria zobiektywizowane. O zamieszkiwaniu w jakiejś miejscowości można mówić więc wówczas, gdy występujące okoliczności pozwalają przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosków, że określona miejscowość jest głównym ośrodkiem działalności danej dorosłej osoby fizycznej.

Obowiązek ubezpieczenia członka rady nadzorczej istnieje od dnia powołania do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Odnosi się to do rad nadzorczych w spółkach prawa handlowego (np. spółce z o.o.), spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych podmiotach, gdzie taki organ występuje.

Płatnikiem składek za członka rady nadzorczej jest podmiot, w którym działa rada nadzorcza (art. 85 ust. 16 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Członek rady nadzorczej jest zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX. Składki na ubezpieczenie zdrowotne płatnik wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA, też oznaczonym kodem tytułu 22 40 XX. Raporty rozliczeniowe płatnik składek sporządza za każdy miesiąc. W sytuacji gdy członek rady nadzorczej w danym miesiącu nie uzyska żadnych przychodów, płatnik musi za ten miesiąc złożyć za niego imienny raport miesięczny ZUS RZA, w którym wykazuje zerową podstawę wymiaru i zerową kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama