| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownik ma prawo do odszkodowania

Czy pracownik ma prawo do odszkodowania

W ciągu dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Zgodnie z art. 36

1

k.p., jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników określonych w odrębnych przepisach, pracodawca może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca. Pracownik ma wówczas prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Powstaje pytanie, czy powyższe odszkodowanie przysługuje także w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem dokonanym w terminie dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Z art. 231 par. 4 k.p. wynika bowiem, że rozwiązanie stosunku pracy w tym terminie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Zdaniem Sądu Najwyższego (uchwała z 10 października 2001 r., III ZP 24/00, wyrok z 2 sierpnia 2000 r., I PKN 747/99) pracownik, który rozwiązał stosunek pracy w trybie art. 231 par. 4 k.p. nie ma prawa do odszkodowania za jakikolwiek okres wypowiedzenia. Przepis ten nie nakazuje bowiem traktowania tego szczególnego sposobu rozwiązania przez pracownika stosunku pracy tak samo jak rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, lecz jedynie zrównuje skutki obu czynności. Oznacza to jedynie, że pracownik zachowuje uprawnienia, jakie według przepisów prawa pracy tracą w określonych sytuacjach pracownicy, którzy rozwiązują stosunek pracy (np. prawo do zasiłku dla bezrobotnych).

Ponadto, rozwiązanie stosunku pracy w przypadku wskazanym w art. 231 par. 4 k.p. następuje bez wypowiedzenia. Nie biegnie zatem okres wypowiedzenia, a pracownik, który nie świadczy pracy (gdyż nie jest już podmiotem stosunku pracy), nie może nabyć prawa do wynagrodzenia za pracę. Zgodnie bowiem z art. 80 k.p. wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią, natomiast norma zawarta w art. 231 par. 4 k.p. nie przewiduje takiego skutku.


Agnieszka Lechman-Filipiak, radca prawny kancelaria Linklaters

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK