REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Katarzyna Malant

REKLAMA

Zatrudniamy na zlecenie osobę, która 20 grudnia 2007 r. obroniła pracę magisterską. Od 21 grudnia ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Wiem, że teraz zleceniobiorca powinien wybrać otwarty fundusz emerytalny. Ile ma czasu na wybranie OFE i czy o dokonanym wyborze powinien poinformować za naszym pośrednictwem ZUS? Co się stanie, jeśli nie wybierze funduszu?
RADA

Zleceniobiorca powinien wybrać fundusz do 28 grudnia 2007 r. Jeśli nie dokona wyboru w tym terminie, otrzyma z ZUS wezwanie do dokonania wyboru OFE. Gdy nie przystąpi do żadnego OFE w terminie wskazanym w wezwaniu ZUS, zostanie członkiem funduszu wylosowanego przez ZUS. Państwa firma nie ma żadnych obowiązków związanych z wyborem OFE zleceniobiorcy ani informowaniem ZUS o jego decyzji.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obowiązek zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym (OFE) dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., które po raz pierwszy podjęły aktywność zarobkową stanowiącą tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Część składki na ubezpieczenie emerytalne tych osób, w wysokości 7,3% podstawy wymiaru tej składki, jest przekazywana na rachunek OFE, z którego będzie finansowana część emerytury z tzw. II filara.

Wybór OFE nie powoduje zmiany sposobu rozliczania składek w dokumentach rozliczeniowych, ponieważ przekazanie odpowiedniej części składki na ubezpieczenie emerytalne do OFE jest obowiązkiem ZUS. Dlatego zleceniobiorca nie ma obowiązku informowania zleceniodawcy o tym, z jakim funduszem zawarł umowę, a zleceniodawca nie ma obowiązku informowania o tym ZUS.

Termin na wybranie OFE wynosi 7 dni od dnia powstania tytułu do ubezpieczeń społecznych. Dla Państwa zleceniobiorcy praca na zlecenie stała się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych od następnego dnia po obronie pracy magisterskiej, tj. od dnia utraty statusu studenta (21 grudnia 2007 r.), dlatego powinien zawrzeć umowę z OFE najpóźniej 28 grudnia 2007 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zleceniobiorca nie dopełni obowiązku wybrania funduszu, ZUS wyśle do niego wezwanie do zawarcia umowy z OFE w podanym w wezwaniu terminie.

ZUS wyznacza dwa terminy na dokonanie wyboru - do 10 stycznia albo do 10 lipca każdego roku. Niezachowanie tego terminu powoduje, że ZUS przydzieli ubezpieczonego do funduszu w drodze losowania. Takie losowania odbywają się dwa razy w roku - ostatniego dnia roboczego stycznia (obejmuje wezwania z terminem 10 stycznia) oraz ostatniego dnia roboczego lipca (obejmuje wezwania z terminem 10 lipca).

Aby umożliwić samodzielne dokonanie wyboru osobom, które miały na to zbyt mało czasu, w przypadku gdy od otrzymania wezwania do wyboru OFE do dnia losowania OFE przez ZUS jest mniej niż 30 dni, termin na dokonanie wyboru funduszu przesuwa się z 10 stycznia na 10 lipca, a z 10 lipca na 10 stycznia kolejnego roku.

Nawet jeśli zleceniobiorca otrzymałby wezwanie do wyboru OFE do 10 stycznia 2008 r., to i tak między otrzymaniem wezwania a dniem losowania (31 stycznia) będzie mniej niż 30 dni. W związku z tym terminem na wybór OFE dla zleceniobiorcy, po którego upływie ZUS przydzieli go do OFE w drodze losowania, jest dopiero 10 lipca 2008 r.

Niepodjęcie decyzji o wyborze funduszu przez ubezpieczonego i wylosowanie dla niego OFE przez ZUS działa na niekorzyść ubezpieczonego, ponieważ składki, które mógłby inwestować OFE, są inwestowane dopiero od momentu ich przekazania przez ZUS po losowaniu. Ponadto staż członkowski, od którego zależą opłaty pobierane przez OFE, np. za zmianę OFE, liczy się od momentu przydzielenia go do danego funduszu.

Podstawa prawna:

 • art. 22 ust. 3, art. 36 ust. 4, art. 39 ust. 1-4, art. 47 ust. 9, art. 111 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Katarzyna Malant

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  REKLAMA

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  REKLAMA

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  REKLAMA