reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Zatrudniamy na zlecenie osobę, która 20 grudnia 2007 r. obroniła pracę magisterską. Od 21 grudnia ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Wiem, że teraz zleceniobiorca powinien wybrać otwarty fundusz emerytalny. Ile ma czasu na wybranie OFE i czy o dokonanym wyborze powinien poinformować za naszym pośrednictwem ZUS? Co się stanie, jeśli nie wybierze funduszu?

RADA

Zleceniobiorca powinien wybrać fundusz do 28 grudnia 2007 r. Jeśli nie dokona wyboru w tym terminie, otrzyma z ZUS wezwanie do dokonania wyboru OFE. Gdy nie przystąpi do żadnego OFE w terminie wskazanym w wezwaniu ZUS, zostanie członkiem funduszu wylosowanego przez ZUS. Państwa firma nie ma żadnych obowiązków związanych z wyborem OFE zleceniobiorcy ani informowaniem ZUS o jego decyzji.

UZASADNIENIE

Obowiązek zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym (OFE) dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., które po raz pierwszy podjęły aktywność zarobkową stanowiącą tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Część składki na ubezpieczenie emerytalne tych osób, w wysokości 7,3% podstawy wymiaru tej składki, jest przekazywana na rachunek OFE, z którego będzie finansowana część emerytury z tzw. II filara.

Wybór OFE nie powoduje zmiany sposobu rozliczania składek w dokumentach rozliczeniowych, ponieważ przekazanie odpowiedniej części składki na ubezpieczenie emerytalne do OFE jest obowiązkiem ZUS. Dlatego zleceniobiorca nie ma obowiązku informowania zleceniodawcy o tym, z jakim funduszem zawarł umowę, a zleceniodawca nie ma obowiązku informowania o tym ZUS.

Termin na wybranie OFE wynosi 7 dni od dnia powstania tytułu do ubezpieczeń społecznych. Dla Państwa zleceniobiorcy praca na zlecenie stała się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych od następnego dnia po obronie pracy magisterskiej, tj. od dnia utraty statusu studenta (21 grudnia 2007 r.), dlatego powinien zawrzeć umowę z OFE najpóźniej 28 grudnia 2007 r.

Jeżeli zleceniobiorca nie dopełni obowiązku wybrania funduszu, ZUS wyśle do niego wezwanie do zawarcia umowy z OFE w podanym w wezwaniu terminie.

ZUS wyznacza dwa terminy na dokonanie wyboru - do 10 stycznia albo do 10 lipca każdego roku. Niezachowanie tego terminu powoduje, że ZUS przydzieli ubezpieczonego do funduszu w drodze losowania. Takie losowania odbywają się dwa razy w roku - ostatniego dnia roboczego stycznia (obejmuje wezwania z terminem 10 stycznia) oraz ostatniego dnia roboczego lipca (obejmuje wezwania z terminem 10 lipca).

Aby umożliwić samodzielne dokonanie wyboru osobom, które miały na to zbyt mało czasu, w przypadku gdy od otrzymania wezwania do wyboru OFE do dnia losowania OFE przez ZUS jest mniej niż 30 dni, termin na dokonanie wyboru funduszu przesuwa się z 10 stycznia na 10 lipca, a z 10 lipca na 10 stycznia kolejnego roku.

Nawet jeśli zleceniobiorca otrzymałby wezwanie do wyboru OFE do 10 stycznia 2008 r., to i tak między otrzymaniem wezwania a dniem losowania (31 stycznia) będzie mniej niż 30 dni. W związku z tym terminem na wybór OFE dla zleceniobiorcy, po którego upływie ZUS przydzieli go do OFE w drodze losowania, jest dopiero 10 lipca 2008 r.

Niepodjęcie decyzji o wyborze funduszu przez ubezpieczonego i wylosowanie dla niego OFE przez ZUS działa na niekorzyść ubezpieczonego, ponieważ składki, które mógłby inwestować OFE, są inwestowane dopiero od momentu ich przekazania przez ZUS po losowaniu. Ponadto staż członkowski, od którego zależą opłaty pobierane przez OFE, np. za zmianę OFE, liczy się od momentu przydzielenia go do danego funduszu.

Podstawa prawna:

  • art. 22 ust. 3, art. 36 ust. 4, art. 39 ust. 1-4, art. 47 ust. 9, art. 111 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Katarzyna Malant

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama