REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Katarzyna Malant

REKLAMA

Zatrudniamy na zlecenie osobę, która 20 grudnia 2007 r. obroniła pracę magisterską. Od 21 grudnia ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Wiem, że teraz zleceniobiorca powinien wybrać otwarty fundusz emerytalny. Ile ma czasu na wybranie OFE i czy o dokonanym wyborze powinien poinformować za naszym pośrednictwem ZUS? Co się stanie, jeśli nie wybierze funduszu?
RADA

Zleceniobiorca powinien wybrać fundusz do 28 grudnia 2007 r. Jeśli nie dokona wyboru w tym terminie, otrzyma z ZUS wezwanie do dokonania wyboru OFE. Gdy nie przystąpi do żadnego OFE w terminie wskazanym w wezwaniu ZUS, zostanie członkiem funduszu wylosowanego przez ZUS. Państwa firma nie ma żadnych obowiązków związanych z wyborem OFE zleceniobiorcy ani informowaniem ZUS o jego decyzji.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obowiązek zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym (OFE) dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., które po raz pierwszy podjęły aktywność zarobkową stanowiącą tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Część składki na ubezpieczenie emerytalne tych osób, w wysokości 7,3% podstawy wymiaru tej składki, jest przekazywana na rachunek OFE, z którego będzie finansowana część emerytury z tzw. II filara.

Wybór OFE nie powoduje zmiany sposobu rozliczania składek w dokumentach rozliczeniowych, ponieważ przekazanie odpowiedniej części składki na ubezpieczenie emerytalne do OFE jest obowiązkiem ZUS. Dlatego zleceniobiorca nie ma obowiązku informowania zleceniodawcy o tym, z jakim funduszem zawarł umowę, a zleceniodawca nie ma obowiązku informowania o tym ZUS.

Termin na wybranie OFE wynosi 7 dni od dnia powstania tytułu do ubezpieczeń społecznych. Dla Państwa zleceniobiorcy praca na zlecenie stała się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych od następnego dnia po obronie pracy magisterskiej, tj. od dnia utraty statusu studenta (21 grudnia 2007 r.), dlatego powinien zawrzeć umowę z OFE najpóźniej 28 grudnia 2007 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zleceniobiorca nie dopełni obowiązku wybrania funduszu, ZUS wyśle do niego wezwanie do zawarcia umowy z OFE w podanym w wezwaniu terminie.

ZUS wyznacza dwa terminy na dokonanie wyboru - do 10 stycznia albo do 10 lipca każdego roku. Niezachowanie tego terminu powoduje, że ZUS przydzieli ubezpieczonego do funduszu w drodze losowania. Takie losowania odbywają się dwa razy w roku - ostatniego dnia roboczego stycznia (obejmuje wezwania z terminem 10 stycznia) oraz ostatniego dnia roboczego lipca (obejmuje wezwania z terminem 10 lipca).

Aby umożliwić samodzielne dokonanie wyboru osobom, które miały na to zbyt mało czasu, w przypadku gdy od otrzymania wezwania do wyboru OFE do dnia losowania OFE przez ZUS jest mniej niż 30 dni, termin na dokonanie wyboru funduszu przesuwa się z 10 stycznia na 10 lipca, a z 10 lipca na 10 stycznia kolejnego roku.

Nawet jeśli zleceniobiorca otrzymałby wezwanie do wyboru OFE do 10 stycznia 2008 r., to i tak między otrzymaniem wezwania a dniem losowania (31 stycznia) będzie mniej niż 30 dni. W związku z tym terminem na wybór OFE dla zleceniobiorcy, po którego upływie ZUS przydzieli go do OFE w drodze losowania, jest dopiero 10 lipca 2008 r.

Niepodjęcie decyzji o wyborze funduszu przez ubezpieczonego i wylosowanie dla niego OFE przez ZUS działa na niekorzyść ubezpieczonego, ponieważ składki, które mógłby inwestować OFE, są inwestowane dopiero od momentu ich przekazania przez ZUS po losowaniu. Ponadto staż członkowski, od którego zależą opłaty pobierane przez OFE, np. za zmianę OFE, liczy się od momentu przydzielenia go do danego funduszu.

Podstawa prawna:

  • art. 22 ust. 3, art. 36 ust. 4, art. 39 ust. 1-4, art. 47 ust. 9, art. 111 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Katarzyna Malant

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

Będzie więcej niedziel handlowych. Wyższe wynagrodzenia pracowników. Skutki VAT

W Sejmie znajduje się projekt ustawy nowelizującej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Znacznie zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony. Ustawa rozszerzy też wynagrodzenia i inne uprawnienia pracownicze z tytułu pracy w niedzielę. Jakie byłyby skutki zwiększenia liczby handlowych niedziel w zakresie podatku VAT?

REKLAMA