reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Za dzień wolny od pracy nie obniża się ryczałtu

Za dzień wolny od pracy nie obniża się ryczałtu

Jednostka jako pracodawca, zawierając umowę cywilnoprawną i ustalając wysokość ryczałtu samochodowego, bierze pod uwagę również czas pracy pracownika oraz możliwość korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych. Czy rozliczając ryczałt samochodowy pracownikowi pracującemu na 1/2 etatu pomniejsza się ryczałt za każdy dzień roboczy, który był dniem wolnym od pracy? Czy dzień, kiedy pracownik zgodnie z zawartą umową nie świadczy pracy i który jest jego dniem wolnym, traktować jako jego nieobecność?

Za dzień, który zgodnie z rozkładem czasu pracy obowiązującym pracownika jest dniem wolnym od pracy, ryczałtu się nie obniża.

Kwestią podstawową przy wyliczaniu ryczałtu za używanie samochodu do celów służbowych jest ustalenie, za jakie dni ryczałt ten przysługuje, a za jakie jest on obniżany. Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (dalej: rozporządzenie) określają, w jakich przypadkach ryczałt może zostać obniżony.

I tak, kwota ryczałtu jest pomniejszana o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w pracy z powodu:
• choroby,
• urlopu,
• podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub
• innej nieobecności.

Ryczałt jest obniżany również za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych (§ 4 rozporządzenia). Przepis ten dotyczy tylko i wyłącznie dni roboczych pracownika, w których nie był on obecny w pracy lub nie korzystał z pojazdu służbowego.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, mamy do czynienia z dniem, który nie jest dla tego pracownika dniem roboczym. Dniem roboczym jest bowiem dzień, w którym pracownik, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, obowiązany jest świadczyć pracę. Nie zawsze jednak dzień roboczy danego pracownika będzie pokrywał się z kalendarzowym dniem roboczym. Kalendarzowo dni robocze to dni od poniedziałku do piątku. Sobota i niedziela są bowiem dniami wolnymi od pracy. Rozkład czasu pracy dla pracowników może jednak przewidywać inny układ dni roboczych. Dopuszczalne jest bowiem ustalenie rozkładu czasu pracy np. na dni od wtorku do soboty. W takim przypadku sobota będzie normalnym dniem roboczym pracowników, podczas gdy poniedziałek będzie ich dniem wolnym od pracy.

Obniżenie ryczałtu dotyczy wyłącznie dni roboczych pracownika. Jeżeli zatem dany dzień nie jest dla pracownika dniem pracy (czyli nie jest dniem roboczym) wynikającym z przyjętego rozkładu czasu pracy, ryczałtu za ten dzień się nie obniża. Trudno jest bowiem mówić o nieobecności pracownika w pracy w dniu, który jest dla niego dniem wolnym od pracy.

Podstawa prawna:
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 237, poz. 2376)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama