| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak można bezpłatnie leczyć się w Wielkiej Brytanii

Jak można bezpłatnie leczyć się w Wielkiej Brytanii

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach jak obywatele angielscy.

Osoba pracująca w Wielkiej Brytanii i zarejestrowana w ramach programu rejestracji pracowników (Workers Registration Scheme) oraz osoby prowadzące tam własną działalność gospodarczą są uprawnione do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej. Ponieważ w Anglii obowiązuje budżetowe finansowanie świadczeń zdrowotnych, pracownik nie opłaca odrębnie wydzielonej składki zdrowotnej, a jedynie podatki.

Do lekarza bez opłat

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii w lokalnym ośrodku zdrowia należy złożyć wniosek o rejestrację do konkretnego lekarza. W sytuacji gdy pracownik lub członek jego rodziny musi skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, należy lekarzowi (lub w szpitalu) przedstawić dokument potwierdzający rejestrację oraz dokument tożsamości (paszport). Należy pamiętać, że świadczenie zdrowotne będzie bezpłatne, tylko jeżeli skorzysta się ze świadczeń zdrowotnych oferowanych przez publiczne placówki ochrony zdrowia, czyli należące do tzw. narodowej służby zdrowia (National Heath Service - NHS), czyli lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Center) i szpitali NHS. Na leczenie specjalistyczne i szpitalne potrzebne jest skierowanie, lecz w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio na oddział ratunkowy szpitala (Accident and Emergency Department).

W sytuacji gdy placówka NHS zażądałaby pokrycia kosztów (lub części) świadczeń w sposób nieuprawniony, to należy zebrać wszystkie rachunki i dowody wpłaty. Następnie z wnioskiem o wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości należy zwrócić się do tzw. instytucji właściwej, czyli polskiego odpowiednika Ministerstwa Zdrowia (Department of Heath). Natomiast osoba, która skorzysta z porady w prywatnym gabinecie lekarskim lub szpitalu, musi liczyć się z tym, że koszt leczenia będzie musiała pokryć z własnej kieszeni. Koszty te nie podlegają refundacji.

W Wielkiej Brytanii należy również rejestrować się do konkretnego dentysty. Większość z nich prowadzi prywatne praktyki i leczenie stomatologiczne jest odpłatne. Pacjent ponosi zryczałtowaną opłatę za badanie oraz 80 proc. kosztów leczenia. Z opłat są jedynie zwolnione kobiety w ciąży i dzieci do 16 roku życia lub 18, jeżeli wciąż się uczą.

Za leki z własnej kieszeni

W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada współpłacenia, jeżeli chodzi o wydawanie leków. Jedynie dzieciom do 16 lat, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60 roku życia leki na receptę są wydawane bezpłatnie. Natomiast pozostałe osoby ponoszą opłatę ryczałtową w wysokości 6,40 funta za każdy przepisany lek.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »