REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne, świadczenia emerytalno-rentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

REKLAMA

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Podpisaliśmy umowę o pracę 10 listopada 2010 r. z datą rozpoczęcia pracy 12 listopada br. Od jakiej daty należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

REKLAMA

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom

Rozliczenie składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może stwarzać problemy, gdy zmieniają się ubezpieczenia, którym podlega ta osoba. Jest tak wówczas, gdy zleceniobiorca w niektórych okresach podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a w innych – tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także wtedy, gdy przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub gdy ustaje jego ubezpieczenie chorobowe.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik (8.01.001), ustalanie podstawy wymiaru składek oraz bhp.

Składka zdrowotna powinna być wyższa

Składka zdrowotna w Polsce musi wzrosnąć o kilka punktów procentowych i powinna być współfinansowana przez pracodawców - uważają ekonomiści z Fundacji im. Hanki Bożyk.

Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE

Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie i seminarium z zakresu bhp oraz rent i świadczeń przedemerytalnych.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Reforma ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej

Dzisiaj, 10 listopada, zespół ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej zajmie się propozycjami reformy emerytalnej przygotowanymi przez zespół ministra Michała Boniego. Obecnie są one w konsultacjach społecznych, których termin upływa 19 listopada.

Jak rozliczyć składki od zlecenia studenta, który w trakcie miesiąca ukończył 26 lat

Na podstawie umowy zlecenia pracuje dla naszej firmy student ostatniego roku studiów magisterskich. 23 października br. ukończył 26 lat. Do jakich ubezpieczeń musimy go zgłosić i w jaki sposób rozliczyć za niego składki za październik?

Najczęstsze błędy płatników składek

Każdego roku płatnik składa do ZUS wiele różnych dokumentów. Całość dokumentacji układa się w logiczny, choć może zbyt rozbudowany i niepozbawiony pułapek system. W tej ilości dat, sum, identyfikatorów, kodów nietrudno jednak o pomyłkę.

Emerytura europejska dla osób pracujących w różnych krajach UE

Niektóre państwa Unii Europejskiej zastanawiają się nad wprowadzeniem jednej emerytury dla osób, które pracowały w różnych krajach Wspólnoty. Powinna o tym pomyśleć także Polska - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Pracownik przechodzi na emeryturę, ale nadal chce pracować

Jestem kadrową w firmie X. Nasz pracownik posiadający rentę inwalidzką II grupy w grudniu będzie się starał o emeryturę i nadal chce pozostać pracownikiem naszej firmy. Jakich formalności powinnam dokonać w takiej sytuacji?

Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.

Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.

Nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

Projektem założeń do zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych rząd zajmie się na jednym z najbliższych posiedzeń - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada dzisiaj, 26 października, czy finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest zgodne z konstytucją. Wniosek do TK w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zwiększą dostępność świadczeń medycznych

Według ekspertów wprowadzenie systemu dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych może przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeń medycznych.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - konkurencja dla NFZ

W 2011 r. w województwach: pomorskim i dolnośląskim ruszy program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

System dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zwiększyłby dostęp do świadczeń osobom mniej zamożnym i przyczyniłby się do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego - ocenił Witold Paweł Kalbarczyk z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Emerytura obywatelska dla osób z tzw. szarej strefy

Minister pracy Jolanta Fedak jest zwolenniczką wprowadzenia tzw. emerytur obywatelskich dla osób, które nie mogły pracować legalnie i zasiliły "szarą strefę".

Rząd przyjął drugą część pakietu ustaw zdrowotnych

Rząd przyjął w czwartek, 14 października, drugą część pakietu ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi; ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Podzlecanie pracowników - kontrowersyjna uchwała SN

Podmiot wykonujący usługi na rzecz pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

Emerytury dla nauczycieli

Nauczyciele zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych mają prawo do emerytur pomostowych. Obecnie kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż 706,29 zł.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. świadczenia emerytalno-rentowe, zasiłki i dokumentację ubezpieczeniową.

Składka ubezpieczenia zdrowotnego dla bezrobotnych - zmiana zasad obliczania

Składki zdrowotne dla bezrobotnych, którzy nie mają prawa do zasiłku będą obliczane na podstawie kwoty tego zasiłku w wysokości 582,70 zł - zakłada projekt ustawy okołobudżetowej na 2011 r.

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS przewiduje m.in. obowiązkowe zawieszenie wypłat emerytur w przypadku nierozwiązania stosunku pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP.

Równe prawa dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

Szansą dla pacjentów jest zrównanie zasad, na jakich funkcjonują publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.

Czy pracodawca odpowiada za brak wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika

Wyrejestrowałam pracowników z ubezpieczeń i teraz chcę wyrejestrować członków ich rodzin z ubezpieczenia zdrowotnego. Okazało się, że część członków rodzin już od dawna pracuje lub ma inny tytuł do ubezpieczeń. Pracownicy mnie o tym nie informowali, a – co najgorsze – te osoby raz miały swój tytuł do ubezpieczeń, a potem znów nie. Czy muszę robić korekty, czy wyrejestrować członka rodziny z datą wyrejestrowania pracownika? Czy ZUS może nałożyć jakieś kary na firmę z tego powodu?

Można opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem

Możliwe jest opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom dotkniętym sierpniową powodzią.

Emerytury i renty - jednakowa dla wszystkich kwotowa waloryzacja świadczeń

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

REKLAMA