reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

W lipcu 2010 r. zawarliśmy z osobą niezatrudnioną w firmie umowę licencyjną. Przedmiotem umowy jest korzystanie z oprogramowania stworzonego przez tę osobę. Za korzystanie z programu płacimy co miesiąc opłatę licencyjną w wysokości 800 zł. Od grudnia br. chcemy zatrudnić twórcę oprogramowania na stanowisku programisty. Czy z tytułu umowy licencyjnej, która została zawarta na czas nieokreślony, należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Obowiązek odprowadzania składek od przychodu z umowy licencyjnej zależy od tego, co jest przedmiotem tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta w celu stworzenia konkretnego dzieła (programu komputerowego), wówczas od grudnia br. od miesięcznego wynagrodzenia z tego tytułu należy opłacać składki. Natomiast jeśli umowa została zawarta jedynie na udostępnianie za opłatą programu stworzonego przez programistę bez zamówienia, od osiąganych z niej przychodów nie należy opłacać składek.

UZASADNIENIE

Zasadniczo umowa licencyjna jest uregulowana w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ale w kwestiach nieuregulowanych należy do niej stosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego. Umowa licencyjna polega na tym, że twórca utworu może udzielić upoważnienia do korzystania z tego utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji. Umowa powinna określać zakres, miejsca i czas tego korzystania oraz przysługujące w zamian wynagrodzenie.

Obowiązek ubezpieczeń osoby, która za udzieloną licencję otrzymuje wynagrodzenie, zależy od tego, co jest przedmiotem tej umowy. Przedmiotem umowy licencyjnej, podobnie jak umowy o dzieło, jest konkretny utwór (dzieło). Z tym że na podstawie umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła i udzielenia licencji (lub przeniesienia praw autorskich). Natomiast w przypadku umowy licencyjnej licencjodawca zezwala na korzystanie z utworu już istniejącego.

Umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Zatem osoba, która udzieliła Państwu licencji na korzystanie z programu, z tytułu tej umowy nie podlegała żadnym ubezpieczeniom. Dlatego w okresie, kiedy programista otrzymuje jedynie wynagrodzenie z umowy licencyjnej (do końca listopada 2010 r.), od należnego mu wynagrodzenia z tego tytułu nie należy opłacać składek.

WAŻNE!

Umowa licencyjna nie jest tytułem ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama