reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS przewiduje m.in. obowiązkowe zawieszenie wypłat emerytur w przypadku nierozwiązania stosunku pracy.

Ustawa o emeryturach kapitałowych zniosła obowiązek rozwiązania stosunku pracy przez osoby przechodzące na emeryturę. Ustawa ta uchyliła art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepis ten stanowił podstawę do zawieszenia emerytury bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta, z tytułu kontynuowania zatrudnienia (bez rozwiązania stosunku pracy) u pracodawcy, u którego pozostawał w stosunku pracy bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury. 

Pracujący emeryt - obowiązek rozwiązania umowy o pracę >>

Decyzja o uchyleniu wspomnianego przepisu była motywowana chęcią zwiększenia konkurencyjności zatrudniania osób w wieku przedemerytalnym. Ustawa wpisywała się w ogólne założenia rządowego projektu „Solidarność Pokoleń”, który ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia. Uchylenie art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS oznaczało usunięcie jednej z barier aktywności zawodowej tej grupy osób.

W wyniku ostatnich przemian gospodarczych oraz licznych uwag wpływających do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uznano, że takie rozwiązanie jest zbyt daleko idące. Swoje uwagi zgłosił również Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do ministerstwa stwierdził, że w warunkach kryzysu gospodarczego gwałtownie spada liczba wolnych stanowisk, co wymaga podjęcia działań zmierzających do odzyskania miejsc pracy, które obecnie zajmowane są przez emerytów.

Aktywizacja zawodowa pracowników w wieku 50+ >>

W związku z powyższym został przygotowany projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS. Projekt przewiduje dodanie do ustawy art. 103a. Ustawodawca proponuje, aby prawo do emerytury ulegało zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Projektowana ustawa nie będzie działała wstecz. Oznacza to, że osoby, które przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji kontynuowały zatrudnienie, pobierając równocześnie emeryturę, nie będą zwracały za ten okres pobranych świadczeń.

Odprawa emerytalna i rentowa >>

Projekt zawiera również propozycję zmiany art. 106 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Treść tego artykułu zawiera upoważnienie dla ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego do wydania rozporządzenia regulującego sposób zmniejszenia lub zawieszenia pobieranych świadczeń emerytalnych. Nowe brzmienie przepisu pozwoli wydać akt wykonawczy, który określi sposób dokumentowania przychodów osiąganych przez pracujących emerytów i rencistów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami oraz tryb zmniejszania i zawieszania ich świadczeń przez organ rentowy. Obecnie w sprawach dotyczących zmniejszania i zawieszania świadczeń emerytalno-rentowych stosuje się rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

kadry.infor.pl
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama