REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS przewiduje m.in. obowiązkowe zawieszenie wypłat emerytur w przypadku nierozwiązania stosunku pracy.

Ustawa o emeryturach kapitałowych zniosła obowiązek rozwiązania stosunku pracy przez osoby przechodzące na emeryturę. Ustawa ta uchyliła art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepis ten stanowił podstawę do zawieszenia emerytury bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta, z tytułu kontynuowania zatrudnienia (bez rozwiązania stosunku pracy) u pracodawcy, u którego pozostawał w stosunku pracy bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury

REKLAMA

Autopromocja

Pracujący emeryt - obowiązek rozwiązania umowy o pracę >>

Decyzja o uchyleniu wspomnianego przepisu była motywowana chęcią zwiększenia konkurencyjności zatrudniania osób w wieku przedemerytalnym. Ustawa wpisywała się w ogólne założenia rządowego projektu „Solidarność Pokoleń”, który ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia. Uchylenie art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS oznaczało usunięcie jednej z barier aktywności zawodowej tej grupy osób.

W wyniku ostatnich przemian gospodarczych oraz licznych uwag wpływających do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uznano, że takie rozwiązanie jest zbyt daleko idące. Swoje uwagi zgłosił również Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do ministerstwa stwierdził, że w warunkach kryzysu gospodarczego gwałtownie spada liczba wolnych stanowisk, co wymaga podjęcia działań zmierzających do odzyskania miejsc pracy, które obecnie zajmowane są przez emerytów.

Aktywizacja zawodowa pracowników w wieku 50+ >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W związku z powyższym został przygotowany projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS. Projekt przewiduje dodanie do ustawy art. 103a. Ustawodawca proponuje, aby prawo do emerytury ulegało zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Projektowana ustawa nie będzie działała wstecz. Oznacza to, że osoby, które przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji kontynuowały zatrudnienie, pobierając równocześnie emeryturę, nie będą zwracały za ten okres pobranych świadczeń.

Odprawa emerytalna i rentowa >>

Projekt zawiera również propozycję zmiany art. 106 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Treść tego artykułu zawiera upoważnienie dla ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego do wydania rozporządzenia regulującego sposób zmniejszenia lub zawieszenia pobieranych świadczeń emerytalnych. Nowe brzmienie przepisu pozwoli wydać akt wykonawczy, który określi sposób dokumentowania przychodów osiąganych przez pracujących emerytów i rencistów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami oraz tryb zmniejszania i zawieszania ich świadczeń przez organ rentowy. Obecnie w sprawach dotyczących zmniejszania i zawieszania świadczeń emerytalno-rentowych stosuje się rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA