reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

System dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zwiększyłby dostęp do świadczeń osobom mniej zamożnym i przyczyniłby się do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego - ocenił Witold Paweł Kalbarczyk z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

W przyjętym przez rząd pakiecie ustaw zdrowotnych nie znalazł się - mimo wcześniejszych zapowiedzi - projekt ustawy o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Rząd przyjął drugą część pakietu ustaw zdrowotnych >>

Zdaniem Kalbarczyka, który jest przewodniczącym Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych i Wypadkowych PIU, zapowiadana przez minister zdrowia Ewę Kopacz ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, to krok w dobrym kierunku.

"W Polsce nie jest dookreślone, co to jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jaki ono ma mieć charakter, jak się ma w stosunku do abonamentów medycznych. Zapowiedź otwarcia rynku dla ubezpieczeń jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość. Jest podstawą do tego, żeby można było mówić o zaistnieniu na rynku ochrony zdrowia, obok systemu publicznego, ubezpieczeń o charakterze dopełniającym. Tak, żeby w maksymalnym stopniu zniwelować niedobory i paradoksy, które istnieją w systemie ochrony zdrowia. Im ubezpieczenia prywatne będą bardziej powszechna i masowe, tym będą tańsze i bardziej dostępne dla każdego. Jeżeli będą to ubezpieczenia grupowe, to możemy mówić o kilkumilionowym rynku, który byłby nimi objęty" - powiedział Kalbarczyk.

Pytany o krytyczne opinie nt. dodatkowych ubezpieczeń, według których wprowadzą one podział i selekcję pacjentów, Kalbarczyk podkreślił, że "system, wprowadzony w Polsce ma działać na zasadzie solidaryzmu społecznego".

Pakiet zdrowotny - kontynuacja prac nad ustawami >>

"W dalszym ciągu będziemy płacić składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolnie kupować te świadczenia, które będą poza koszykiem, albo których standard będzie miał być wyższy w stosunku do tego co gwarantuje państwo. Od 20 lat w Polsce rozwija się równolegle rynek publiczny i prywatny. Już dzisiaj mamy do czynienia z rozwarstwieniem społecznym, w związku z tym, jeśli wprowadzimy system ubezpieczeń, to podział się zmniejszy" - dodał.

Ekspert PIU podkreślił, że te rozwiązania wprowadza szereg krajów UE. "Dzięki takim mechanizmom można w sposób racjonalny dostarczać świadczenia dla społeczeństw, które się starzeją, są bardziej chore, dłużej żyją w chorobie, bo tak rozwija się medycyna. Zawsze będzie istniała jakaś dysproporcja, ale chodzi o to, żeby była ona mała i żebyśmy nie mieli systemu, w którym bogaci mogą na zasadzie opłaty za usługę kupić wszystko, a osoby mniej zamożne nie. Jeżeli będziemy mieli system ubezpieczeniowy, ryzyko rozłoży się na wszystkich, niezależnie od statusu materialnego" - podkreślił Kalbarczyk.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama