Reforma ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej
REKLAMA
W posiedzeniu zespołu mają wziąć udział przedstawiciele partnerów społecznych, tj. związków zawodowych (Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność") i organizacji pracodawców (Business Centre Club, PKPP Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego), a także strony rządowej. Swój udział zapowiedziała minister pracy Jolanta Fedak.
REKLAMA
Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze >>
Według projektu zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowanego przez zespół Boniego, mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy z nich inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Na 5 lat przed emeryturą środki z subfunduszu A trafiałyby do subfunduszu C.
Obecnie istniejące fundusze, określone jako B, inwestujące w sposób mieszany - częściowo w akcje, a częściowo w obligacje - byłby stopniowo likwidowane. Zgromadzone w nich pieniądze byłyby przekazywane do subfunduszu A lub C, w zależności od wieku emeryta.
Wkrótce będą gotowe założenia do projektu ustawy ws. OFE >>
REKLAMA
Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłat pobieranych od ubezpieczonych przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) - do 2,3 proc. (obecnie jest to 3,5 proc.), a od 2012 r. - do 2 proc. Zespół Boniego proponuje też ograniczenie akwizycji tzw. wtórnej (nakłanianie klienta do zmiany OFE), a od 2014 r. całkowitą jej likwidację. Ograniczana miałaby być także akwizycja tzw. pierwotna, związana z przystąpieniem do konkretnego funduszu osoby rozpoczynającej pracę zawodową.
Planowane są też zmiany systemu premiowania funduszy. Te z nich, które osiągałyby lepsze wyniki finansowe, czyli miałyby większą tzw. stopę zwrotu, otrzymywałyby większe premie. Te, które zarabiałyby dla swoich klientów mniej, miałyby prawo do niższych premii.
System emerytalny - propozycje zwiększające elastyczność i efektywność OFE >>
Według zmian przygotowanych przez zespół Boniego, dla porównywania efektywności funduszy emerytalnych ma być wprowadzona tzw. zewnętrzna stopa referencyjna. Jest to wskaźnik oparty na indeksach wybranych instrumentów finansowych na rynkach finansowych - polskim i zagranicznych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat