REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadectwo pracy, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Prawa pracownicy w okresie ciąży

W przypadku pracownicy w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

REKLAMA

Becikowe i ulga prorodzinna - czy będą zmiany

Becikowe ani ulga prorodzinna nie zachęcają do posiadania większej liczby dzieci - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach.

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki wprowadzeniu ustawy żłobkowej w ciągu czterech lat przybędzie ok. 400 tys. miejsc w placówkach sprawujących opiekę nad małymi dziećmi - zapowiedział premier Donald Tusk.

Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Przebywam na urlopie wychowawczym. Za kilka dni urodzę drugie dziecko i przejdę na urlop macierzyński. W umowie o pracę mam wpisaną wysokość wynagrodzenia, które jest niższe od obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W jakiej wysokości będę miała wypłacany zasiłek macierzyński?

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy?

REKLAMA

Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy

Trwają prace nad nowelizacja kodeksu pracy, dzięki której pracownik - ojciec adopcyjny dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Brakuje przedszkoli dla ponad 500 tys. dzieci

Dla ponad 500 tys. dzieci nie ma miejsc w przedszkolach; oznacza to, że prawie co drugie dziecko w wieku przedszkolnym jest pozbawione możliwości chodzenia do przedszkola, a to lokuje Polskę na ostatnim miejscu w Europie - twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) i chce to zmienić.

Subwencja oświatowa dla przedszkoli

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) chce, aby przedszkola, tak jak szkoły, finansowane były z subwencji oświatowej. O poparcie inicjatywy obywatelskiej dotyczącej zmian w finansowaniu przedszkoli ZNP zwrócił się do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Uchwały ws. odpłatności za przedszkola - nowelizacja

Połączone komisje sejmowe: edukacji i samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowały poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Senat proponuje, by samorządy miały rok na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola.

Trwają prace nad ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają dalsze prace nad projektem ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica szkoły podstawowej zajmująca stanowisko głównej księgowej w lipcu br. urodzi dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Deklaruje wykonywanie swoich obowiązków bez przerwy w pracy. Pracodawca również jest zainteresowany jej pracą z uwagi na ciągłość obsługi oraz brak kosztów z zatrudnieniem nowego pracownika. Na jakiej podstawie pracownica może świadczyć pracę w okresie urlopu macierzyńskiego? – pyta Czytelniczka z Pabianic.

Promacierzyński zmysł

Jak traktowane są pracujące mamy i na jakie udogodnienia mogą liczyć w miejscu zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania dostarczyło badanie przeprowadzone w ramach konkursu „Mama w pracy”. Wyniki tegorocznej edycji konkursu przedstawiono 25 czerwca podczas gali finałowej w Warszawie. W trakcie imprezy wręczono statuetki firmom, które wyróżniają się promacierzyńską postawą.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – na równi matce lub ojcu dziecka.

Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Celem wydania świadectwa pracy jest obiektywne określenie elementów związanych z dotychczasowym zatrudnieniem, które mają lub mogą mieć znaczenie dla pracownika, jego uprawnień oraz oceny przy podejmowaniu nowego zatrudnienia.

Czy wydanie świadectwa pracy może być uzależnione od warunku?

Niedopuszczalne jest uzależnianie wydania świadectwa pracy od spełnienia przez pracownika jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Odszkodowanie w razie niewydania świadectwa pracy

Naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do otrzymania w przepisanym terminie właściwie sporządzonego świadectwa pracy może spowodować powstanie szkody po stronie pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Termin wydania oraz sposób doręczenia świadectwa pracy

Co do terminu wydania świadectwa, winno ono być wystawione niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy, a więc bez nieuzasadnionej zwłoki.

W jaki sposób pracodawca może naruszyć obowiązek wydania świadectwa pracy?

W praktyce możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju naruszeniami obowiązku pracodawcy wystawienia świadectwa pracy i doręczenia go pracownikowi.

Korporacyjne gniazdko

Po co firmie przedszkole, kto będzie je realizował, ile to kosztuje, jakie problemy czekają po drodze, czy to się opłaca – to tylko kilka pytań, na które muszą odpowiedzieć specjaliści HR, którzy myślą o utworzeniu firmowego przedszkola.

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca rozwiązał z Januszem Z. umowę o pracę za wypowiedzeniem 31 października 2009 r. Na skutek zaniedbania pracownicy działu kadr świadectwo pracy zostało doręczone 23 lutego 2010 r. Czy w takiej sytuacji Janusz Z. może domagać się odszkodowania, a jeśli tak, to od kogo i w jakiej wysokości?

Dzieci przyszłością firmy

Problemy ze zdobyciem miejsca w publicznych przedszkolach oraz wysokie koszty placówek prywatnych sprawiają, że ponad 90 proc. zatrudnionych Polaków byłoby zainteresowanych posłaniem swojego dziecka do przedszkola firmowego. Możliwość takiego rozwiązania rozważa 10 proc. pracodawców, a tylko kilka firm to rozwiązanie realizuje.

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

Uprawnienia pracownicy z tytułu karmienia piersią

Zatrudniliśmy na pełny etat pracownicę, która półtora roku temu urodziła dziecko i nadal karmi je piersią. Czy takiej pracownicy przysługują dodatkowe uprawnienia?

Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.

W naszym zakładzie pracy dwóm pracownikom urodziły się dzieci. Czy urlop ojcowski przysługuje im, jeśli dzieci urodziły się w 2009 r.?

Udogodnienia dla pracujących matek

Program opieki medycznej dla matek i dzieci, pokój dla karmiących kobiet, ruchome godziny pracy, pikniki rodzinne i imprezy dla najmłodszych – to udogodnienia w miejscu zatrudnienia najczęściej wskazywane przez respondentki w ankiecie konkursu MAMA W PRACY 2010.

Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Dodatkowy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 6 grudnia 2008 r. zmieniającej Kodeks pracy. Nowelizacja ta wprowadziła m.in. zapisy dotyczące nowej instytucji, czyli dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Przysposobienie dziecka a urlop ojcowski

Nasz pracownik wraz ze swoją żoną złożył wniosek o przysposobienie 3-miesięcznego dziecka. Sąd nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie. Czy pracownik ma prawo przedłożenia pracodawcy wniosku o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia? Jakie dokumenty musi przedstawić, aby otrzymać zasiłek z ZUS?

Narodziny bliźniąt - wymiar urlopu okolicznościowego

Naszemu pracownikowi urodziły się niedawno bliźnięta. Czy z okazji ich narodzin powinniśmy udzielić temu pracownikowi 2 czy 4 dni urlopu okolicznościowego?

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.

Ustawa o opiece nad małym dzieckiem

Łatwiejsze tworzenie żłobków i klubików dziecięcych; podpisywanie przez gminy umów z opiekunami dziecięcymi oraz ulgi dla rodzin, zatrudniających nianie - przewiduje projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem.

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę

Przesyłka za zwrotnym potwierdzeniem odbioru daje pewność, że pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dotarło do pracownika, a tym samym pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.

Przedszkola - obywatelski projekt nowelizacji ustaw

ZNP rozpoczyna zbieranie co najmniej 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustaw o systemie oświaty i dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym przedszkola, tak jak szkoły, finansowane byłyby z subwencji oświatowej.

Treść świadectwa pracy

Pracodawca nie może samodzielnie decydować o tym, jakie informacje znajdą się w świadectwie pracy. Jest natomiast zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z rozporządzenia o świadectwie pracy.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe.

Podpisana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, przewidującą ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy.

Termin wystawienia świadectwa pracy

Pracownik do 30 kwietnia 2010 r. jest w okresie wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa do 18 maja. Kiedy mam wystawić świadectwo pracy?

Sprostowanie świadectwa pracy

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Natomiast uwzględnienie wniosku pracownika o sprostowanie tego świadectwa w praktyce oznacza wydanie nowej, poprawnej jego wersji.

Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka przez pracownika

Pracownikowi, który jest rodzicem adopcyjnym, przysługuje urlop ojcowski. Urlop ten nie przysługuje w razie przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał z niego w okresie zatrudnienia.

Praca w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Korzystam z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w tym okresie mogę pracować u pracodawcy, który udzielił mi tego urlopu?

REKLAMA