Kategorie

Korporacyjne gniazdko

Anna Włudarczyk
Po co firmie przedszkole, kto będzie je realizował, ile to kosztuje, jakie problemy czekają po drodze, czy to się opłaca – to tylko kilka pytań, na które muszą odpowiedzieć specjaliści HR, którzy myślą o utworzeniu firmowego przedszkola.

Najważniejsze to wiara i przekonanie, że przedszkole firmowe musi się udać – to stwierdzenie bardzo często pojawiało się podczas wystąpień prelegentów, którzy wzięli udział w seminarium praktyków HR zorganizowanym przez firmę doradczą Femmeritum.

Spotkanie odbyło się 11 maja 2010 roku w Warszawie pod hasłem: „Przedszkole firmowe – jak z sukcesem zrealizować to przedsięwzięcie”. Zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli firm, którzy zamierzają otworzyć przedszkole firmowe lub już to zrobili. Tych ostatnich jest w Polsce dosłownie kilku. Jednym z nich jest poznańska Nivea Polska.

Projekt w praktyce

Przedszkole firmowe jest naszym sztandarowym projektem w ramach strategii Work Family Balance, która jest wdrażana w firmie od maja 2009 roku – mówiła Anna Durzyńska, dyrektor personalna w Nivea Polska. – Przeanalizowaliśmy sytuację związaną z brakiem miejsc w przedszkolach poznańskich i stwierdziliśmy, że możemy pomóc naszym pracownikom rozwiązać ten problem, zyskując jednocześnie ich lojalność.

Nivea zaadaptowała na potrzeby projektu budynek magazynu, który znajdował się na ich terenie. Powstało przedszkole o powierzchni 730 mkw. z pięcioma salami dla 75 dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat, salą do rytmiki, zajęć indywidualnych, jadalnią i dużym ogrodem. Przedszkole jest otwarte cały rok od 7.00 do 18.00. Inwestycja była dla firmy dużym wyzwaniem finansowym – pochłonęła łącznie ponad 2 mln zł.

Zamożność niekonieczna

Jak twierdzi Ryszard Skarbek, Lead HR Business Partner w Philip Morris International SCE – kolejny prelegent seminarium – zamożność firmy nie jest czynnikiem koniecznym do uruchomienia firmowego przedszkola. Dofinansowanie z gminy, a także środki unijne, o których także była mowa podczas spotkania, pozwalają na rozważanie tego projektu również przez mniejsze organizacje. Niezwykle ważna jest w tej sytuacji kultura organizacyjna firmy, która wspiera działania mające na celu zapewnienie pracownikom równowagi między życiem zawodowym a rodziną. Ryszard Skarbek zwrócił uwagę, że w przypadku Philip Morris (PM) bardzo ważna w realizacji projektu była rola konsultanta zewnętrznego, który towarzyszy firmie od momentu pomysłu przedszkola, przedstawia analizę ryzyk związanych z uruchomieniem przedszkola, poprzez długą drogę uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i formalności aż do momentu wyboru operatora, który będzie placówką zarządzał. Przedszkole PM również znajduje się na terenie firmy. Jest przewidziane na 100 dzieci w wieku od dwóch i pół do sześciu lat).

Budowanie lub poszukiwanie

Najważniejsza dla przedszkola jest jego lokalizacja, najlepiej blisko lub na terenie firmy. Nivea i PM miały swoje budynki, które trzeba było zaadaptować. Jeśli jednak firma takiego budynku nie posiada, może rozważać budowę przedszkola metodą modułową. Taką technikę budowy przedstawiła firma Moduł System, która oprócz Nowej Szkoły – firmy wyposażającej przedszkola w materiały edukacyjne i mebelki – była partnerem seminarium.

Historia każdej firmy, która zakłada przedszkole, jest inna, każda z nich przechodzi swoją drogę, która jest ciężka i niepowtarzalna. Nie ma żadnego wzorca, który można zastosować – o tym muszą wiedzieć firmy, które zamierzają realizować projekt. Warto jednak podejmować to wyzwanie, aby na końcu drogi spotkać się z radością dzieci i wdzięcznością pracowników – podsumowała spotkanie Karolina Andrian reprezentująca organizatora seminarium.

Miesięcznik „Personel i Zarządzanie” był patronem spotkania.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?