reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko urlopu macierzyńskiego w wymiarze określonym w Kodeksie pracy. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego na pracodawcy nie ciążą żadne dodatkowe obowiązki z zakresu bhp, pod warunkiem że pracownik powróci na to samo stanowisko, które zajmował przed skorzystaniem z urlopu macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem zawarte są w dziale ósmym Kodeksu pracy. Wiążą się one ściśle z wymiarami urlopu, z którego korzystała matka.

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej częś-ci tego urlopu. W takiej sytuacji niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

WSKAZÓWKA!

Przy udzielaniu pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko urlopu macierzyńskiego należy zachować odpowiednie procedury. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, a do wniosku dołącza zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika – ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Pracodawca musi mieć świadomość, że pracownik – ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu podlega podobnej ochronie jak matka w przypadku urlopu macierzyńskiego:

  • pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego pracownika – ojca wychowującego dziecko, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy,
  • rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu macierzyńskiego pracownika – ojca wychowującego dziecko może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu macierzyńskiego, udzielonego po wykorzystaniu wskazanych wyżej minimum 14 tygodni urlopu przez pracownicę – matkę wynosi odpowiednio:

– 6 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie,

– 17 tygodni – w przypadku urodzenia 2 dzieci przy jednym porodzie,

– 19 tygodni – w przypadku urodzenia 3 dzieci przy jednym porodzie,

– 21 tygodni – w przypadku urodzenia 4 dzieci przy jednym porodzie,

– 23 tygodnie – w przypadku urodzenia 5 i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Zasadniczo po urlopie macierzyńskim pracownik – ojciec powraca na zajmowane poprzednio stanowisko, a na pracodawcy nie ciążą żadne dodatkowe obowiązki w zakresie bhp.

Jeśli jednak pracownik zachorował i choroba ta trwała dłużej niż 30 dni, może dopuścić pracownika do pracy po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Ponadto, jeżeli pracodawca zmienia pracownikowi stanowisko pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, ma obowiązek zapewnienia szkolenia stanowiskowego z zakresu bhp, jak również poinformowania go o ryzyku zawodowym występującym na nowo zajmowanym stanowisku pracy. Pamiętać jednak należy, że dopuszczenie do pracy po urlopie macierzyńskim powinno nastąpić wyłącznie na stanowisko, które pracownik opuścił w związku z udzieleniem urlopu macierzyńskiego.

WAŻNE!

Za czas urlopu macierzyńskiego, w tym również urlopu macierzyńskiego udzielonego ojcu – przysługuje zasiłek macierzyński.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama