| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

Dla wielu kobiet macierzyństwo nie przesądza o zawieszeniu czy zakończeniu kariery zawodowej ani nie stanowi czynnika utrudniającego powrót do pracy po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że decyzja o powrocie wiąże się z koniecznością stawienia czoła zupełnie nowym wyzwaniom. Szczególnie, jeśli jest to pierwsze doświadczenie tego rodzaju, czyli pierwsze macierzyństwo.

Raport z badań „Macierzyństwo a praca zawodowa kobiet” prowadzonych na zlecenie Fundacji Świętego Mikołaja dostępny na portalu www.mamawpracy.pl wskazuje, że 3/4 kobiet decyduje się na powrót do aktywności zawodowej.

Co skłania kobiety do powrotu? Poza powodem finansowym, wymienianym jako priorytetowy, jako drugi niezmiernie istotny podawany jest wymiar społeczny powrotu, a mianowicie chęć kontaktu z ludźmi. Poza tymi dwiema przyczynami jest jeszcze jeden aspekt, który szczególnie dotyczy kobiet na wyższych stanowiskach. Dla nich takim motywatorem do powrotu jest chęć bycia na bieżąco w kwestiach zawodowych, co jest warunkiem robienia kariery oraz poczucie niezależności, jakie daje praca.

Mama i środowisko

Zacznijmy od spojrzenia na powrót jako na historię pewnego złudzenia. Wracamy do tej samej firmy na to samo bądź porównywalne stanowisko. To zapewnił pracodawca (taki ma obowiązek, i jak pokazują badania w znaczącym stopniu wywiązuje się z niego), zatem bez zbędnego niepokoju oczekujemy kontynuacji zadań, tak jakbyśmy zostawiły je zaledwie na moment.

Prawda jest taka, że firma nie jest już taka sama. I to nie dotyczy tylko tych firm, w których nastąpiły realne zmiany, np. zmieniła się obsada stanowisk, pojawiły się stanowiska nowe lub zniknęły stare, zmieniła się siedziba, zakres działalności, nowe rynki etc.

Nawet jeśli wracamy do firmy, w której na pozór nic się nie zmieniło, otaczają nas te same twarze, a na naszym biurku być może leżą przykurzone nieco, porządnie poukładane papiery, tak jak je zostawiłyśmy kilka miesięcy wcześniej, to nie wchodzimy do tej samej rzeki.

Wszystkie projekty, które zostały poprowadzone w czasie naszej nieobecności, stworzyły nową przestrzeń, nowe doświadczenia, które nie są nam dostępne, nawet jeśli mamy o nich pewną wiedzę. Ominęła nas wspólnota doświadczenia, napięć i emocji związanych z tymi sytuacjami, sukcesami i porażkami. Pojawił się nowy język, nowe kody, którymi porozumiewają się pozostali pracownicy, które dla nas mogą być niejasne i nieczytelne. W efekcie może nas dotknąć poczucie wyobcowania i odstawienia na boczny tor, co w znacznym stopniu może utrudniać pełne zaangażowanie się w pracę w pierwszym okresie, potęgować stres związany z rozstaniem z dzieckiem. Jak zneutralizować takie niebezpieczeństwa? Warto szczegółowo zaplanować sobie powrót do pracy, i to znacznie wcześniej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »