REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Treść świadectwa pracy

Małgorzata Podgórska

REKLAMA

Pracodawca nie może samodzielnie decydować o tym, jakie informacje znajdą się w świadectwie pracy. Jest natomiast zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z rozporządzenia o świadectwie pracy.

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jest to dokument potwierdzający zatrudnienie. Zawiera również informacje, które mają wpływ na nabycie uprawnień pracowniczych i tych z ubezpieczenia społecznego u kolejnego pracodawcy.

Autopromocja

W tzw. główce świadectwa pracy należy określić pracodawcę oraz jego siedzibę lub miejsce zamieszkania, nr REGON – EKD, stanowiący identyfikator pracodawcy nadany przez właściwy wojewódzki urząd statystyczny oraz miejscowość i datę wystawienia dokumentu.

Rozporządzenie z 1996 r. stanowi, że pod świadectwem pracy powinna znajdować się pieczęć i podpis pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu. A zatem świadectwo powinno być podpisane w sposób umożliwiający identyfikację osoby działającej w imieniu pracodawcy oraz stanowisko, które zajmuje.

Wzór świadectwa pracy >>

Treść świadectwa pracy składa się z 6 ustępów zawierających informacje dotyczące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zidentyfikowania pracownika, wskazania wymiaru czasu pracy oraz okresu zatrudnienia,
  • zajmowanego stanowiska lub stanowisk, a także pełnionych funkcji,
  • sposobu ustania stosunku pracy z pracownikiem,
  • korzystania z uprawnień pracowniczych oraz tych związanych z ubezpieczeniami społecznymi,
  • zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym wobec pracownika postępowaniem egzekucyjnym,
  • innych danych uzupełniających.

Wpis dotyczący sposobu ustania stosunku pracy

Częścią świadectwa pracy budzącą sporo wątpliwości jest ustęp 3 tego dokumentu.

Najwięcej trudności sprawia określenie i zapis sposobu ustania zatrudnienia, i tak:

  • w ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 k.p. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, dodatkowo wskazuje się stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie. Konieczne jest powołanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy.

Przepisy rozporządzenia wymagają jedynie wskazania tu trybu rozwiązania umowy o pracę przez określenie jej odpowiednim artykułem Kodeksu pracy, bez określania przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy.


Przykłady

Jan K. został zwolniony z pracy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę z przyczyn ekonomicznych. A zatem ust. 3 lit. a świadectwa powinien brzmieć: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 k.p.”. Jednak nie byłoby błędem wskazanie jako podstawy prawnej również art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania i wtedy ust. 3 lit. a miałby następujące brzmienie: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 k.p. w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

***

Zbigniew N. został zwolniony z pracy w związku z długotrwałą chorobą, trwającą łącznie 9 miesięcy (tj. 182 dni zwolnienia lekarskiego i 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego). W związku z tym ust. 3 lit. a powinien brzmieć: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 3 k.p.”. W tym przypadku nie będzie błędem dodanie do podstawy prawnej art. 53 § 1 pkt 1 lit b k.p., co wskazuje na rozwiązanie umowy bez winy pracownika.

  • w ust. 3 lit. b pracodawca zamieszcza podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do rozwiązania tego dochodzi w pewnych szczególnych przypadkach (tj. w trybie określonym w art. 231 § 4 lub 5, w art. 48 § 2, w art. 683 lub w art. 201 § 2 k.p.). W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy (art. 231 § 4 k.p.). Natomiast § 5 tego artykułu stanowi, że pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest zobowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.

Przykład

Ustęp 3 lit. b świadectwa pracy będzie miał brzmienie: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem przez pracownika, zgodnie z art. 231 § 4 k.p.” lub „Stosunek pracy ustał w wyniku odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i płacy, zgodnie z art. 231 § 5 k.p.”.

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy >>

Pracownik, który przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u nowego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za 3-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą, w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy (art. 48 § 2 k.p.). Takie rozwiązanie umowy o pracę skutkuje takimi samymi konsekwencjami, jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Przykład

Ustęp 3 lit. b będzie miał brzmienie: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, zgodnie z art. 48 § 2 k.p.”.

Pracodawca, wypełniając świadectwo pracy w ustępie 3 lit. b, będzie postępował tak jak w sytuacji, gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę w trybie art. 683 k.p. (rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika powołanego na stanowisko w wyniku konkursu u innego pracodawcy) lub w trybie art. 201 § 2 k.p. (rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem młodocianym).

  • ust. 3 lit. c wypełnia się, jeżeli nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy. Należy tu podać podstawę prawną. Wygaśniecie stosunku pracy następuje z mocy prawa, a okoliczności przyjęcia tego, że stosunek pracy wygasł, wskazane są w art. 631 § 1, 632 i 66 k.p.

Przykład

Ustęp 3 lit. c będzie miał brzmienie: „Wygaśnięcie stosunku pracy na podstawie art. 631 § 1 k.p.”.

Podstawa prawna:

  • art. 231 § 4 i 5, art. 30 § 1, art. 48 § 2, art. 53 § 1 pkt 1, art. 631 § 1, art. 632, 66, 683, 201 § 2 Kodeksu pracy,
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA