REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Treść świadectwa pracy

Małgorzata Podgórska

REKLAMA

Pracodawca nie może samodzielnie decydować o tym, jakie informacje znajdą się w świadectwie pracy. Jest natomiast zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z rozporządzenia o świadectwie pracy.

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jest to dokument potwierdzający zatrudnienie. Zawiera również informacje, które mają wpływ na nabycie uprawnień pracowniczych i tych z ubezpieczenia społecznego u kolejnego pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

W tzw. główce świadectwa pracy należy określić pracodawcę oraz jego siedzibę lub miejsce zamieszkania, nr REGON – EKD, stanowiący identyfikator pracodawcy nadany przez właściwy wojewódzki urząd statystyczny oraz miejscowość i datę wystawienia dokumentu.

Rozporządzenie z 1996 r. stanowi, że pod świadectwem pracy powinna znajdować się pieczęć i podpis pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu. A zatem świadectwo powinno być podpisane w sposób umożliwiający identyfikację osoby działającej w imieniu pracodawcy oraz stanowisko, które zajmuje.

Wzór świadectwa pracy >>

Treść świadectwa pracy składa się z 6 ustępów zawierających informacje dotyczące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zidentyfikowania pracownika, wskazania wymiaru czasu pracy oraz okresu zatrudnienia,
  • zajmowanego stanowiska lub stanowisk, a także pełnionych funkcji,
  • sposobu ustania stosunku pracy z pracownikiem,
  • korzystania z uprawnień pracowniczych oraz tych związanych z ubezpieczeniami społecznymi,
  • zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym wobec pracownika postępowaniem egzekucyjnym,
  • innych danych uzupełniających.

Wpis dotyczący sposobu ustania stosunku pracy

Częścią świadectwa pracy budzącą sporo wątpliwości jest ustęp 3 tego dokumentu.

Najwięcej trudności sprawia określenie i zapis sposobu ustania zatrudnienia, i tak:

  • w ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 k.p. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, dodatkowo wskazuje się stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie. Konieczne jest powołanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy.

Przepisy rozporządzenia wymagają jedynie wskazania tu trybu rozwiązania umowy o pracę przez określenie jej odpowiednim artykułem Kodeksu pracy, bez określania przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy.


Przykłady

Jan K. został zwolniony z pracy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę z przyczyn ekonomicznych. A zatem ust. 3 lit. a świadectwa powinien brzmieć: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 k.p.”. Jednak nie byłoby błędem wskazanie jako podstawy prawnej również art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania i wtedy ust. 3 lit. a miałby następujące brzmienie: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 k.p. w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

***

Zbigniew N. został zwolniony z pracy w związku z długotrwałą chorobą, trwającą łącznie 9 miesięcy (tj. 182 dni zwolnienia lekarskiego i 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego). W związku z tym ust. 3 lit. a powinien brzmieć: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 3 k.p.”. W tym przypadku nie będzie błędem dodanie do podstawy prawnej art. 53 § 1 pkt 1 lit b k.p., co wskazuje na rozwiązanie umowy bez winy pracownika.

  • w ust. 3 lit. b pracodawca zamieszcza podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do rozwiązania tego dochodzi w pewnych szczególnych przypadkach (tj. w trybie określonym w art. 231 § 4 lub 5, w art. 48 § 2, w art. 683 lub w art. 201 § 2 k.p.). W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy (art. 231 § 4 k.p.). Natomiast § 5 tego artykułu stanowi, że pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest zobowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.

Przykład

Ustęp 3 lit. b świadectwa pracy będzie miał brzmienie: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem przez pracownika, zgodnie z art. 231 § 4 k.p.” lub „Stosunek pracy ustał w wyniku odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i płacy, zgodnie z art. 231 § 5 k.p.”.

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy >>

Pracownik, który przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u nowego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za 3-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą, w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy (art. 48 § 2 k.p.). Takie rozwiązanie umowy o pracę skutkuje takimi samymi konsekwencjami, jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Przykład

Ustęp 3 lit. b będzie miał brzmienie: „Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, zgodnie z art. 48 § 2 k.p.”.

Pracodawca, wypełniając świadectwo pracy w ustępie 3 lit. b, będzie postępował tak jak w sytuacji, gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę w trybie art. 683 k.p. (rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika powołanego na stanowisko w wyniku konkursu u innego pracodawcy) lub w trybie art. 201 § 2 k.p. (rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem młodocianym).

  • ust. 3 lit. c wypełnia się, jeżeli nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy. Należy tu podać podstawę prawną. Wygaśniecie stosunku pracy następuje z mocy prawa, a okoliczności przyjęcia tego, że stosunek pracy wygasł, wskazane są w art. 631 § 1, 632 i 66 k.p.

Przykład

Ustęp 3 lit. c będzie miał brzmienie: „Wygaśnięcie stosunku pracy na podstawie art. 631 § 1 k.p.”.

Podstawa prawna:

  • art. 231 § 4 i 5, art. 30 § 1, art. 48 § 2, art. 53 § 1 pkt 1, art. 631 § 1, art. 632, 66, 683, 201 § 2 Kodeksu pracy,
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

REKLAMA

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA