Kategorie

Promacierzyński zmysł

Sw
Jak traktowane są pracujące mamy i na jakie udogodnienia mogą liczyć w miejscu zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania dostarczyło badanie przeprowadzone w ramach konkursu „Mama w pracy”. Wyniki tegorocznej edycji konkursu przedstawiono 25 czerwca podczas gali finałowej w Warszawie. W trakcie imprezy wręczono statuetki firmom, które wyróżniają się promacierzyńską postawą.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Świętego Mikołaja, którą wsparł Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 118 przedsiębiorstw, a do drugiego etapu zakwalifikowało się ich 107 – 83 duże oraz 24 małe firmy, z których cztery zostały wyróżnione zwycięskimi statuetkami. Ankiety wypełniły 3574 kobiety pracujące w zgłoszonych zakładach (udział mógł być anonimowy). „Personel i Zarządzanie” patronował wydarzeniu.

Perspektywa mam

Reklama

Z ankiet wypełnionych przez respondentki wynika, że 84 proc. z nich czuje, że w miejscu pracy mogą liczyć na życzliwe traktowanie przez przełożonych, nie jest tak w przypadku 4 proc. Z życzliwym traktowaniem przez współpracowników spotyka się 91 proc. kobiet, jedynie 2 proc. doświadcza braku przychylności.

Wracające z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego do pracy kobiety mają możliwość m.in.: korzystania z przerw na karmienie dziecka (69 proc.), pracy na pół lub 3/4 etatu (47 proc.), ustalenia ruchomych godzin pracy (46 proc.), stopniowego wracania do pracy (31 proc.), wykonywania całości lub części pracy w domu (24 proc.). Wśród udogodnień dla matek małych dzieci znalazły się: organizacja pikników rodzinnych i imprez dla dzieci (58 proc.), program opieki medycznej dla kobiet i dzieci (32 proc.), dodatki pieniężne na wyprawkę dla dziecka (23 proc.), pierwszeństwo przy planowaniu urlopów (22 proc.), dodatkowy urlop macierzyński ponad ustawowe 20 tygodni (19 proc.), możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem (17 proc.).

W badaniu zapytano także, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy ankietowane zauważyły zmiany, jeśli chodzi o sytuację kobiet mających dzieci. Zmiany na lepsze zauważyło 20 proc. zatrudnionych, zmiany na gorsze – 2 proc., według 51 proc. nic się nie zmieniło. Konkurs udowadnia, że aby być firmą przyjazną mamie, należy przede wszystkim zdiagnozować problemy.


Profity z zaufania

Konkurs „Mama w pracy” organizowany jest od 2007 roku. Głównym celem akcji jest promowanie promacierzyńskich postaw na rynku pracy zgodnie z zasadą, że matki są wartościowymi i lojalnymi pracownikami, dlatego warto o nie dbać.

Reklama

– Kluczowym zadaniem kampanii „Mama w pracy” jest uświadomienie przedsiębiorcom, że kobieta wychowująca dziecko to znakomity pracownik. Jest lojalna, obowiązkowa, dobrze zorganizowana, ale przede wszystkim odpowiedzialna. Na przekór temu, co powszechnie sądzi się o młodych mamach – rzadko korzystają one ze zwolnień lekarskich. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale mamy jasny cel i wiemy, że warto o niego walczyć. Mamy nadzieję, że niedługo w Polsce – tak jak już teraz w innych krajach europejskich – standardem będą specjalne programy dla kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. Musimy pamiętać, że matki są równoprawnymi pracownikami i czasem wystarczy jedynie odrobina zaufania, która zaowocuje w pracy – zarówno w przypadku zatrudnionej mamy, jak i jej szefa – mówi Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii duże firmy nagrodę otrzymały: Ikea Group, Żywiec Zdrój SA i Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA, w grupie małe firmy laureatem zostało Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Tak o swoich firmach wypowiadały się w ankietach zatrudnione w nich kobiety:

– Pracuję w mojej firmie prawie 8 lat na stanowisku menedżerskim. W tym czasie urodziłam dwójkę dzieci i za 1,5 miesiąca będę szczęśliwą mamą trzeciego. Przez cały okres mojej pracy firma podchodziła bardzo elastycznie do czasu ciąży, jak i po niej. Fakt przebywania już dwa razy na półrocznej przerwie po urodzeniu dziecka nie wpłynął w żaden sposób na moją karierę, wręcz przeciwnie. Awansowałam w tym czasie już dwa razy, a ostatni awans został mi zaproponowany na dwa miesiące przed urodzeniem trzeciego dziecka (pracownica Żywiec Zdrój SA).

– W naszej firmie żadna z nas nie boi się mieć dzieci, jak jesteśmy w ciąży, wszyscy się cieszą razem z nami. Nasza firma dba o dobrą atmosferę i przyjazne stosunki między pracownikami, co owocuje wymianą ubranek i potrzebnych rzeczy. Jeżeli decydujemy się iść na urlop wychowawczy, to pracodawca nie robi problemu. Zawsze o nas pamięta, zaprasza na imprezy integracyjne i bale dla dzieci, jest z nami w stałym kontakcie. Kiedy już wracamy do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, jesteśmy witane kwiatami. Mamy możliwość zmniejszenia etatu na czas, jakiego potrzebujemy, żeby się odnaleźć w nowej sytuacji (pracownica Ikea Group).

– Pracodawca w żaden sposób nie dyskryminuje pracownicy, będącej matką lub takiej, która jest w ciąży. Poza tym okres zwolnień na dziecko czy też urlop macierzyński nie wyklucza kobiety z otrzymania premii lub nagrody. Mając za sobą dwukrotne „doświadczenie w tym temacie” u tego samego pracodawcy, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że lepiej być nie może (pracownica Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA).

Moja organizacja dba o to, aby matka, jak i cała jej rodzina była szczęśliwa. Dyrektor wręcz zachęca do macierzyństwa. Organizowane przez zakład imprezy lub wyjazdy pracownicze przygotowywane są pod kątem uczestnictwa w nich również dzieci pracowników (pracownica Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim).


Przykładowe udogodnienia w miejscu pracy dla matek małych dzieci

Ikea Group:

● dodatkowy płatny urlop po urodzeniu dziecka trwający 30 dni (dla pracowników zatrudnionych minimum 18 miesięcy) – do wykorzystania również przez tatę,

● pierwszeństwo matek przy braniu urlopu,

● pokój dla matki z dzieckiem,

● kompleksowa opieka medyczna dla kobiet w ciąży i matek, za niewielką dopłatą opieka medyczna dla całej rodziny,

● możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem,

● jeśli stanowisko na to pozwala, część pracy można wykonywać w domu,

dofinansowanie do wyjazdów wakacyjnych i podręczników dla dzieci w wieku szkolnym (dla osób w trudnej sytuacji materialnej).

Żywiec Zdrój SA:

● pokrycie kosztów porodu w szpitali rekomendowanym przez Medicover,

● przez dwa miesiące po powrocie urlopu macierzyńskiego możliwość skrócenia czasu pracy do sześciu godzin na dobę,

zwolnienie lekarskie spowodowane ciążą oraz absencja z powodu urlopu macierzyńskiego nie mają wpływu na premię roczną,

● jeden dzień dodatkowego urlopu okolicznościowego dla ojców z okazji urodzenia dziecka,

● paczki świąteczne dla dzieci i zawody sportowe z nagrodami, piknik rodzinny,

● po urodzeniu dziecka wyprawka finansowana przez firmę lub bon do wykorzystania w Smyku,

● porada psychologa po porodzie,

● zapewnienie wody butelkowanej przez okres urlopu macierzyńskiego.


Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA:

● możliwość pracy z domu,

● możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin,

● organizowane pikniki rodzinne z okazji świąt Bożego Narodzenia, imprezy z okazji Dnia Dziecka,

● prezenty dla dzieci z okazji świąt Bożego Narodzenia,

● komfort powrotu do pracy na dotychczasowo zajmowane stanowisko,

● sala konferencyjna adaptowana do potrzeb dzieci,

● ciepła, przyjazna matkom atmosfera w firmie.

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim:

● pierwszeństwo rodziców w ustalaniu urlopów,

● wyjazdy rodzinne pracowników na wycieczki i pikniki,

● możliwość spotykania się w Akademii Malucha Bajklandii,

● możliwość organizowania urodzin lub imienin dzieci,

● wzajemna życzliwość i przyjazna atmosfera w pracy.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?