REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

Mogą Państwo polecić pracownicy pracę powyżej 4 godzin na dobę wyłącznie za jej zgodą. Taka praca zawsze musi zostać uznana za wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Pracownica jest bowiem nadal zatrudniona na pełny etat, który jest „dzielony” między pracę i dodatkowy urlop macierzyński.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może podjąć decyzję o połączeniu wykorzystywania tego urlopu z wykonywaniem pracy u macierzystego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W takich sytuacjach wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego pomniejszamy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, jednocześnie wskazując, że chciałaby świadczyć pracę w wymiarze 1/4 etatu. Pracodawca musi zaakceptować jej wniosek. W konsekwencji pracownica powinna otrzymać odpowiednio zmniejszone do 1/4 etatu wynagrodzenie oraz pomniejszony o 1/4 zasiłek macierzyński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączenie pracy na część etatu z wykorzystywaniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Pracownica będzie okresowo wykonywać pracę na niepełny etat, a przez pozostałą część czasu pracy wykorzystywać dodatkowy urlop macierzyński. Zatem praca i dodatkowy urlop macierzyński dopełniają się wzajemnie do pełnego etatu (lub etatu, w jakim dana osoba była do tej pory zatrudniona).


PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy zdecydowała się na korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i świadczenia pracy na pół etatu. W tym przypadku pracownica nie pracuje jedynie na pół etatu. Pełny etat jest nadal „wypełniony”, tak jak miałoby to miejsce wówczas, gdyby pracownica jedynie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

W zwykłej sytuacji pracodawca może zlecić niepełnoetatowcowi pracę przekraczającą jego wymiar czasu pracy. Praca ta nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych dopóki nie zostaną przekroczone normy czasu pracy (8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin na tydzień). Praca ta – poza zwykłym wynagrodzeniem – nie musi być nawet dodatkowo rekompensowana. Strony stosunku pracy w umowie o pracę ustalają bowiem, po jakim przekroczeniu uzgodnionego wymiaru czasu pracy przysługują pracownikowi dodatki do wynagrodzenia (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).

W przedstawionej sytuacji mamy jednak do czynienia z innym przypadkiem. Pracownica wykorzystuje pełny etat (praca na część etatu i dodatkowy urlop macierzyński). Zatem jakakolwiek dodatkowa praca powinna zostać potraktowana jak przekroczenie norm czasu pracy. Do pracownicy, która łączy dodatkowy urlop macierzyński ze świadczeniem pracy, mają ponadto zastosowanie wszystkie przepisy ochronne dotyczące dodatkowych urlopów macierzyńskich (np. ochrona przed zwolnieniem z pracy), a także przepisy ograniczające uprawnienia pracodawcy w zakresie czasu pracy tych osób. Pracodawca nie może zatem polecać pracy w godzinach nadliczbowych lub przekraczającej 8 godzin na dobę bez zgody pracownicy opiekującej się dzieckiem do 4 lat (art. 148 pkt 3 i art. 178 § 2 Kodeksu pracy). Dotyczy to również Państwa pracownicy, ponieważ opiekuje się dzieckiem do 4 lat.

Nie można zatem potraktować pracy powyżej części etatu jako innej pracy niż praca w godzinach nadliczbowych, także biorąc pod uwagę cel tej regulacji i finansowanie z ubezpieczenia społecznego zasiłku macierzyńskiego otrzymywanego przez pracownicę.

Podstawa prawna

 • art. 148, art. 151, art. 178, art. 1821 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA