Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przestój. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przestój.
Odrabianie godzin pracy za czas przestoju
Aktualizacja: 18.01.2021
Odrabianie godzin pracy za czas przestoju spowodowanego COVID-19 stosowane jest przez niektórych pracodawców. Czy pracownik może pracować 12 godzin dziennie, co daje 68 godzin tygodniowo? Czy można powierzyć pracownikowi inną pracę na czas przestoju? »
Koronawirus: Pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy
Aktualizacja: 17.06.2020
Okazuje się, że w związku z epidemią koronawirusa pracodawcy najczęściej wysyłali pracowników na zaległe urlopy. Kolejnym działaniem podjętym w czasie kryzysu było zaprzestanie rekrutacji. Przedsiębiorcy chętnie korzystali też ze zwolnienia ze składek ZUS. »
Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek
Aktualizacja: 02.06.2020
Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania. »
Koronawirus: czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia?
Aktualizacja: 27.04.2020
Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia, uzasadniając to kryzysem wywołanym koronawirusem. Czy siła wyższa w postaci epidemii zwalnia pracodawcę od obowiązku zapłaty pensji swoim pracownikom? Ile wynosi wynagrodzenie postojowe? Czy można odesłać pracownika na urlop bezpłatny lub wypoczynkowy? »
Przestój ekonomiczny wraz z obniżeniem wysokości wynagrodzenia
Aktualizacja: 24.06.2020
Przestój ekonomiczny jest jedną z sytuacji uprawniającą do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Obniżenie wynagrodzenia pracowników może stanowić nie więcej niż 50%. Jakie są warunki uzyskania dofinansowania? Co oznacza spadek obrotów gospodarczych? Na jak długo można wprowadzić obniżkę wynagrodzeń? Jakie dokumenty należy przygotować? Gdzie złożyć wniosek? »
Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z błędami
Aktualizacja: 02.04.2020
Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc polskim pracodawcom w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Jakie są warunki przyznania dopłat do pensji? Okazuje się, że nowe przepisy dotyczące subwencji płacowych zawierają liczne błędy. Na czym polegają? »
Transport: jak skorzystać z tarczy antykryzysowej?
Aktualizacja: 02.04.2020
Koronawirus szczególnie dotkliwie uderzył w branżę transportu. Tarcza antykryzysowa wprowadza takie rozwiązania, jak: przestój ekonomiczny, obniżenie czasu pracy, dofinansowanie do wynagrodzeń oraz wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Jak branża TSL może skorzystać z pomocy zapewnionej nowymi przepisami? »
Zamknięta firma z powodu COVID-19 a wynagrodzenie za czas przestoju
Aktualizacja: 18.03.2020
Jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy COVID-19? Ile wynosi wynagrodzenie za czas przestoju? »
Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój w pracy
Aktualizacja: 14.06.2017
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas przestoju przez niego niezawinionego, wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną »
Aktualizacja: 15.11.2017
Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosić 1850 zł. Natomiast kwota minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy wyniesie 1480 zł. Od kwoty minimalnego wynagrodzenia zależy wysokość wielu świadczeń pracowniczych. »
Przestój w pracy a wynagrodzenie
Aktualizacja: 06.10.2015
Przestój w pracy polega na przerwie w pracy, w produkcji itp., wynikającą np. z powodu awarii maszyn lub złej organizacji pracy. Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny przerwy w wykonywaniu pracy. »
Wynagrodzenie w razie przestoju
Aktualizacja: 11.09.2015
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną o czym stanowi art. 80 k.p., jednak dopuszcza on także prawo do wynagrodzenia w razie niewykonywania pracy przez pracownika. Dzieje się tak w przypadku przestoju, który nastąpił z przyczyn spowodowanych przez pracodawcę lub pracownika. »
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2015 r.
Aktualizacja: 27.03.2015
Zmiana czasu zimowego na letni w 2015 r. przypada na noc z 28 na 29 marca (z soboty na niedzielę). Zegarki przestawia się z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Pracownicy będący wówczas na nocnej zmianie przepracują o jedną godzinę mniej. Zachowają jednak za ten czas prawo do wynagrodzenia. »
Praca na akord a wynagrodzenie za przestój
Aktualizacja: 23.03.2015
Zdarza się, że pracownicy wykonujący pracę na akord nie mogą jej kontynuować z powodu różnego rodzaju awarii. Za czas przestoju należy wypłacić im wynagrodzenie. Jak obliczyć wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord? »
Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku
Aktualizacja: 18.07.2014
Jakie są warunki, aby pracownik, który nie świadczył pracy otrzymał wynagrodzenie? Jaka będzie wysokość wynagrodzenia za niezawiniony przez pracownika przestój w 2015 roku? »
Wniosek o odroczenie składek za XI