REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestój

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

W związku ze zmianą czasu zimowego na letni 29 marca br. przestawimy zegary z godziny 2.00 na godz. 3.00. Pracownicy w naszym zakładzie pracy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Praca jest trzyzmianowana. Jak w takiej sytuacji rozliczyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w porze nocnej?

Wynagrodzenie za przestój dla pracujących na akord

Wynagrodzenie za przestój dla pracowników pracujących na akord zależy od tego, czy otrzymują również wynagrodzenie stałe lub godzinowe czy też nie.

Czy w czasie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy

W naszym zakładzie występują ostatnio często przestoje w pracy. Wynika to z coraz mniejszej liczby zamówień od klientów. Czy w czasie przestoju w pracy mogę powierzyć pracownikom inną pracę w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę, za wynagrodzeniem nie niższym od dotychczas otrzymywanego, maksymalnie na okres 3 miesięcy?

Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Zasadniczo jest tak, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, którą już wykonał. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nawet pomimo niewykonywania pracy, wynagrodzenie będzie się należało. Taką sytuacją jest m.in. przestój.

REKLAMA

Jakie wynagrodzenie przysługuje mi za przestój?

Ostatnio zabrakło prądu w naszym zakładzie pracy. Nie mogłem pracować, wszystkie urządzenia potrzebne mi do pracy nie działały. Czy mam prawo do wynagrodzenia za ten dzień? 

Wynagrodzenie za przestój dla pracownika wynagradzanego akordowo

Z powodu ulewnego deszczu w czasie burzy mieliśmy w firmie 6-godzinną przerwę w dostawie prądu i w związku z tym przerwę w produkcji mebli. Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracowników, którzy zarabiają akordowo? Chodzi głównie o pracowników, którzy sklejają krzesła i od każdej sztuki otrzymują 30 zł. Oprócz tego pracownicy mają prawo do miesięcznego dodatku za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł.

Skierowanie pracownika do innej pracy w razie przestoju

Prowadzę zakład krawiecki. W związku z awarią maszyny (produkcji japońskiej) przesunąłem jedną z pracownic na podstawie polecenia służbowego do wykonywania pracy w prasowalni. Naprawa maszyny przedłuża się, gdyż czekamy na sprowadzenie części zamiennej z Japonii. Wiem, że w razie uzasadnionych potrzeb firmy mogę powierzać pracownikom inną odpowiednią do ich kwalifikacji pracę na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku. Czy w związku z przestojem mogę pracownicy powierzyć inną pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące w jednym roku, bez zmian w umowie o pracę? Zaznaczam, że wynagradzam ją tak samo jak przy pracy w zakładzie krawieckim.

Jak postąpić ze stażystą w trakcie przestoju w firmie?

W naszej firmie pracuje osoba, która jest na stażu z urzędu pracy do 30 września br. W lipcu br. planujemy przestój. Jak postąpić w takiej sytuacji ze stażystą? Czy musimy rozwiązać z nim umowę stażową, czy razem z innymi pracownikami możemy skierować go na przestój? Czy należy się mu w tym czasie stypendium stażowe?

REKLAMA

Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

W naszej firmie w lutym br. był przestój i wszyscy pracownicy nie wykonywali pracy przez 16 godzin. Na początku marca br. 2 pracowników przepracowało 16 godzin nadliczbowych w związku z pracą powyżej 8 godzin na dobę w swoje dni robocze, tj. przypadające od poniedziałku do piątku. Czy w takim przypadku musimy rekompensować im pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie rozliczeniowym przepracują liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy? W naszym zakładzie obowiązuje 3- miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 stycznia do 31 marca br.

Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

W naszej fabryce podczas strajku pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn technicznych. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord?

Przerwy w pracy

Płatne przerwy w pracy są jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę i przestój

Gdy praca zostanie wykonana wadliwie, to wynagrodzenie pracownika może zostać obniżone. Natomiast gdy pracownik nie pracował z uwagi na przestój, w niektórych przypadkach i tak otrzyma zapłatę.

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jednak w przypadkach określonych przepisami prawa pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia także, gdy pracy nie świadczy.

REKLAMA