Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przedawnienie roszczeń. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przedawnienie roszczeń.
Przedwstępna umowa o pracę - roszczenia
Aktualizacja: 21.10.2015
Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają regulacji stosowania przedwstępnej umowy o pracę. W tym zakresie prawo pracy odsyła bezpośrednio do kodeksu cywilnego. »
Odpowiedzialność pracodawcy za błędy pracownika
Aktualizacja: 13.08.2013
Odpowiedzialność sprawcy za wyrządzoną przez niego szkodę to jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego. Na gruncie prawa pracy ciężar odpowiedzialności za błędy zatrudnionego pracownika, będącego sprawcą szkody, ponosi wyłącznie pracodawca. »
Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy
Aktualizacja: 08.06.2011
Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych. »
Zbliża się termin udzielenia zaległych urlopów wypoczynkowych
Aktualizacja: 10.03.2011
Do 31 marca 2011 r. pracodawcy powinni udzielić pracownikom urlopów wypoczynkowych niewykorzystanych w 2010 roku. »
Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 02.01.2011
Kiedy rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia urlopu wypoczynkowego: czy z końcem roku, za który urlop przysługuje, czy z końcem pierwszego kwartału roku następnego? Tym samym, kiedy powinno nastąpić zaksięgowanie przedawnienia rezerwy na niewykorzystany urlop: czy na koniec grudnia po 3 latach, czy na koniec marca po 3 latach i 3 miesiącach od końca roku, za który przysługiwał urlop? »
Przerwanie biegu przedawnienia
Aktualizacja: 07.10.2010
W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty. »
Kiedy nie rozpoczyna się bieg przedawnienia? (art. 293)
Aktualizacja: 02.10.2011
Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas trwania przeszkody, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów. »
Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)
Aktualizacja: 02.10.2011
Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z przedawnienia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnienia jest nieważne. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad
KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna
Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »