Szkolenia z zakresu bhp są zwolnione z podatku VAT - informacja Ministerstwa Finansów
21 sty 2011
Szkolenia bhp są zwolnione od podatku od towarów i usług. Jednakże, jak informuje Ministerstwo Finansów, szkolenia te powinny być prowadzone zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców
13 sty 2011
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.
Choroby pracowników biurowych
12 sty 2011
Pozycja siedząca dominuje w pracy biurowej. Nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lecz praca wykonywana przez dłuższy czas w tej pozycji powoduje dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu, głównie w kręgosłupie. Warto pamiętać, że rodzaj i stopnień obciążenia pracowników zależy od wymiaru czasu pracy przy komputerze, stopnia trudności wykonywanych zadań, zaangażowania i znajomości obsługi programów. W czasie kontroli warunków pracy i szkoleń, zwłaszcza dla osób kierujących pracownikami, odpowiedzialnych za organizację pracy, warto rozmawiać o dolegliwościach, jakie może powodować praca w niewłaściwych warunkach, a także doradzać, jak można tym dolegliwościom zapobiegać.
Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy
11 sty 2011
Pracownica w okresie ciąży jest objęta szczególną ochroną. Ochrona ta
polega m.in. na tym, że zatrudnianie kobiet w ciąży jest zabronione lub
ograniczone przy niektórych pracach.
Czy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosujemy do pracownika, który wykonuje pracę kierowcy, ale w umowie o pracę ma inne stanowisko
03 sty 2011
Zatrudniamy magazyniera, który w zakresie czynności ma m.in. wskazane prowadzenie samochodów. Przez kilka miesięcy, ze względu na zmiany organizacyjne w firmie, osoba ta w rzeczywistości wykonywała tylko czynności kierowcy. Czy powinna być traktowana jak kierowca w kontekście przepisów o czasie pracy kierowców?
Jak można ukarać pracownika za złamanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy
29 gru 2010
Wprowadziliśmy całkowity zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy. Nie mamy również palarni. Jeden z naszych pracowników złamał obowiązujący zakaz. Ponadto palił w miejscu, gdzie jest to szczególnie zabronione. W jaki sposób możemy go ukarać?
W jaki sposób pracownik może odwołać się od treści protokołu powypadkowego?
27 gru 2010
Pracownik uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy. Wypadek został uznany za wypadek przy pracy, ale poszkodowany nie zgadza się z ustaleniami zespołu powypadkowego. W jaki sposób pracownik może odwołać się od zapisów zawartych w protokole?
Jakie są obowiązki pracodawcy, gdy pracownicy narażeni są na hałas?
24 gru 2010
W trakcie kontroli zakładu produkcyjnego inspektor pracy stwierdził, że pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z istniejącego na stanowiskach pracy zagrożenia hałasem. Jakie obowiązki obciążają pracodawcę w tym zakresie?
Ochrona pracowników w czasie zimy
23 gru 2010
Kodeks pracy nie określa wprost, jakie szczególne warunki pracy należy zapewnić pracownikom w okresie zimy. Z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy wynika jednak, że ochrona przed chłodem, opadami atmosferycznymi czy zawiejami należy do obowiązków pracodawcy, a zasady tej ochrony zależą od tego, gdzie i jakiego rodzaju pracę wykonują osoby przez niego zatrudnione. W niektórych przypadkach wystarczy tylko zapewnić odpowiednie ogrzewanie, w innych specjalną odzież, a niekiedy trzeba przerwać pracę.
Jakiej dokumentacji należy wymagać przy zakupie nowych maszyn?
22 gru 2010
Jako właściciel i pracodawca niewielkiego zakładu pracy zamierzam kupić kilka maszyn do swojej firmy. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie maszyn?
Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?
20 gru 2010
W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?
Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?
17 gru 2010
Prowadzę niewielką firmę i samodzielnie wykonuję zadania służby bhp. Chciałbym zlecić przeszkolenie moich pracowników w zakresie bhp firmie zewnętrznej. Jakiej dokumentacji powinienem wymagać od takiej firmy i na co muszę zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?
16 gru 2010
W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?
Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy
15 gru 2010
W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.
Obowiązek przestrzegania bhp przy odśnieżaniu dachów
15 gru 2010
Pracodawca organizujący prace przy odśnieżaniu dachów powinien przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ręczne prace transportowe – ryzyko zawodowe
14 gru 2010
Przeciwdziałanie niebezpiecznym dla zdrowia zjawiskom, polegające na eliminowaniu lub zmniejszaniu uciążliwości i czynników ryzyka związanych z ręcznym przemieszczaniem ładunków, jest jednym z najistotniejszych obowiązków pracodawców. Dlatego warto wiedzieć, jak w odpowiedni sposób zorganizować pracę, w jaki niezbędny sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej należy wyposażyć pracowników.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
13 gru 2010
ZUS zaprasza pracodawców oraz płatników składek na bezpłatne szkolenia. Szkolenia dotyczą tematyki błędów w dokumentach rozliczeniowych i płatniczych a także organizacji i metodyki szkolenia w zakresie bhp.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
08 gru 2010
ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.
Inspektor PIP w zakładzie pracy – prawa i obowiązki pracodawcy
08 gru 2010
Pracodawca w trakcie kontroli PIP ma obowiązek stosować się do wszystkich poleceń inspektora przeprowadzającego kontrolę w jego firmie. Wyjątkiem jest możliwość podważenia treści protokołu pokontrolnego.
Soczewki kontaktowe w całości sfinansowane przez pracodawcę na podstawie przepisów bhp są zwolnione z podatku – indywidualne stanowisko fiskusa
08 gru 2010
Wartość soczewek kontaktowych korygujących wzrok jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wyniki badań pracownika wykażą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego i będzie to świadczenie w całości sfinansowane przez pracodawcę – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. (nr IPPB2/415-599/10-4/MK1). Jednak zwolnieniem nie jest objęty zwrot kosztów zakupu soczewek na podstawie faktury wystawionej na pracownika.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
01 gru 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in.: obsługę programu Płatnik, bhp, zasiłek macierzyński, ulgi w spłacie należności z tytułu składek.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
29 lis 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.
Kontrole PIP - wynagrodzenia, bhp, legalność zatrudnienia
26 lis 2010
Spada liczba wypadków przy pracy. Od stycznia do października 2010 r. doszło do 424 śmiertelnych wypadków a ponad 600 osób doznało ciężkich obrażeń ciała. W tym samym okresie rok wcześniej zginęło 488 osób, a ponad 850 doznało ciężkich obrażeń - wynika z najnowszych danych PIP.
Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?
25 lis 2010
Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
24 lis 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.
Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?
23 lis 2010
Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?
Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?
19 lis 2010
W zaleceniach pokontrolnych pracodawca został zobowiązany do zainstalowania oświetlenia ewakuacyjnego. W jakich obiektach i pomieszczeniach należy stosować oświetlenie ewakuacyjne i jakie powinno ono spełniać wymagania?
Do jakiej grupy pracowników zakwalifikować operatora maszyny?
18 lis 2010
Pracownik jest zatrudniony w elektrociepłowni na stanowisku maszynisty turbiny. Turbina jest sterowana komputerowo, maszynista przebywa w pomieszczeniu biurowym usytuowanym w sąsiedztwie maszynowni. Pracuje na stanowisku wyposażonym w monitor z ekranem dotykowym, za którego pomocą steruje pracą urządzenia. Do jego zadań należy regulacja parametrów turbiny, kontrola pracy urządzenia zgodnie z instrukcją eksploatacji, komputerowe włączanie i wyłączanie maszyny oraz przygotowanie jej do remontów, przeglądów i doraźnych napraw. Do jakiej grupy pracowników uczestniczących w szkoleniu okresowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zakwalifikować maszynistę turbiny?
Czy zleceniobiorców trzeba kierować na badania lekarskie i szkolenia bhp
17 lis 2010
Prowadzę zakład produkcji mebli. W najbliższym czasie planuję zatrudnienie kilku osób na podstawie umowy zlecenia. Jedną z tych osób będzie księgowy, którego zadaniem będzie sporządzenie bilansu rocznego. Natomiast pozostałe osoby zostaną zatrudnione przy pracach związanych z remontem hal produkcyjnych. Czy muszę skierować tych zleceniobiorców na wstępne badania lekarskie, szkolenia bhp i zapoznać ich z oceną ryzyka zawodowego?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
17 lis 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik (8.01.001), ustalanie podstawy wymiaru składek oraz bhp.
Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni
16 lis 2010
Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem.
Jakim pracownikom przysługują napoje i posiłki profilaktyczne w okresie zimowym
16 lis 2010
W okresie zimowym, tzn. od 1 listopada do 31 marca, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni posiłki profilaktyczne. Dotyczy to pracowników, których praca powoduje w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny związany z wysiłkiem fizycznym powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.
Jak urządzić i wyposażyć szatnię?
12 lis 2010
W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie?
Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?
12 lis 2010
W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku?
Jak przygotować się do prac zimowych?
09 lis 2010
Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury. W celu maksymalnego zmniejszenia tego ryzyka należy podjąć odpowiednie kroki, z których podstawowym jest właściwie przeprowadzona ocena wszystkich możliwych zagrożeń.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
08 lis 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.
Okulary do pracy przy komputerze
04 lis 2010
Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który stwierdził, że należy mu się zwrot kosztu zakupu okularów do pracy przy komputerze. Czy rzeczywiście taki obowiązek wynika z przepisów prawa? Jeśli tak, to do jakiej kwoty? Czy pracodawca ma zwracać koszty całych okularów, czy np. tylko za oprawki? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę?
Czy prace konserwacyjne przy wózku widłowym może wykonywać operator?
03 lis 2010
Pracodawca, chcąc zaoszczędzić na kosztach, zlecił smarowanie układów oraz wymianę klocków hamulcowych wózka widłowego jednemu z pracowników, który wykonuje drobne naprawy samochodów w zakładzie pracy. Czy takie prace może wykonywać pracownik niemający uprawnień konserwatora wózków widłowych?
Na jakie normy dotyczące oświetlenia stanowisk pracy należy powoływać się podczas pomiarów oświetlenia?
29 paź 2010
Pracodawca zakupił miernik do pomiaru natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Zamierza we własnym zakresie przeprowadzić pomiary na stanowiskach pracy w biurze. Jakie powinien zastosować normy do oceny parametrów oświetlenia?
W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?
27 paź 2010
W zakładzie pracy wprowadzono nową technologię wytwarzania wiążącą się z dużym natężeniem hałasu. Przez kogo i w jaki sposób powinny być przeprowadzone pomiary natężenia hałasu na poszczególnych stanowiskach?
Jak informować pracowników o wynikach pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy?
25 paź 2010
Inspektor pracy w trakcie kontroli zakładu produkcyjnego zwrócił uwagę, że na stanowiskach pracy nie wywieszono wyników badań dotyczących czynników szkodliwych. Czy rzeczywiście przy każdym stanowisku należy wywiesić wyniki badań? Czy wystarczy, że pracownicy otrzymają informacje o występujących czynnikach szkodliwych oraz o ich poziomie podczas szkolenia i w ocenie ryzyka zawodowego?
Jakie szkolenie okresowe powinien odbyć pracodawca wykonujący zadania służby bhp w swoim zakładzie?
22 paź 2010
Pracodawca, który zatrudnia w agencji ubezpieczeniowej 15 osób, w 2005 r. odbył szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp. Od tego czasu sam sprawuje obowiązki służby bhp. Jakie szkolenie powinien odbyć pracodawca, aby dalej móc realizować zadania tej służby?
Czy w pomieszczeniu biurowym mogą być okna, które się nie otwierają?
21 paź 2010
Pracodawca zorganizował stanowiska pracy w pomieszczeniu, w którym są nieotwierane okna, ale jest zapewniona klimatyzacja. Pracownicy skarżą się na dyskomfort w związku z brakiem możliwości wywietrzenia pokoju. Czy w pomieszczeniach pracy mogą być okna, których nie można otworzyć?
Czy wypadek na balu zorganizowanym podczas szkolenia wyjazdowego jest wypadkiem związanym z pracą?
20 paź 2010
Pracodawca zorganizował szkolenie poza miejscem wykonywania pracy. Wszystkim pracownikom wystawił druki delegacji służbowej. Szkolenie trwało od 8.00 do 16.00. Od godziny 20.00 pracodawca zorganizował bal, podczas którego zamierzał wynagrodzić pracowników za ich dotychczasowe osiągnięcia w pracy zawodowej. Przewidział uroczyste przemówienia, polecił jednej z pracownic przygotowanie specjalnych upominków dla swoich pracowników. Podczas balu pracownica przekazująca upominki pracodawcy poślizgnęła się na schodach, w wyniku czego straciła równowagę, spadła ze schodów i złamała nogę. W dalszej części balu obecność pracowników nie była obowiązkowa. Podczas balu wydarzył się też drugi wypadek – jeden z pracowników poszedł na spacer, podczas którego potknął się, przewrócił i złamał rękę. Czy oba zdarzenia są wypadkami przy pracy? Czy pracownikom będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
20 paź 2010
ZUS zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. przepisy dotyczące zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz bezpieczeństwo i higienę pracy.
Ocena organizacji i warunków pracy w przedsiębiorstwach
19 paź 2010
Pracujący Polacy dobrze oceniają organizację i warunki pracy w przedsiębiorstwach. Ponad 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, a ponad 90 proc., że przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie "Lewiatana".
Przyjazne warunki pracy
19 paź 2010
Pomieszczenie pracy biurowej to miejsce, w którym wykonywana jest praca, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty konieczne do jej wykonywania.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
11 paź 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, dokumentacji wypadkowej niezbędnej przy ubieganiu się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy
08 paź 2010
O istocie ochrony przeciwpożarowej dowiadujemy się z reguły wówczas, gdy zetkniemy się już ze skutkami pożarów. Zniszczone dokumenty, zalane podłogi to tylko niektóre straty związane z pożarem w zakładzie pracy. Straty materialne, a zwłaszcza bezpośrednie zagrożenie życia ludzi, uświadamiają, jak ważne i istotne jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniającego normalną i bezpieczną pracę.
Wykonywanie przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej osób objętych tą opieką na swój wniosek
07 paź 2010
Pojęciem profilaktycznej opieki zdrowotnej określa się ogół działań
zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków
zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z
warunkami albo charakterem pracy.