reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia nie jest wyrazem dyskryminacji w stosunkach pracy, natomiast jest wyrazem dbałości ustawodawcy o zdrowie kobiety i jej potomstwa.

Zakaz wykonywania poszczególnych prac dotyczy wszystkich kobiet – pracownic bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę).

Kwestie związane z zatrudnianiem kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia – odnoszące się do wszystkich pracownic – są uregulowane w szczególności w art. 176 i nast. kodeksu pracy i przepisami aktów wykonawczych do tej ustawy.

W najszerszym zakresie wykaz takich prac został zawarty w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.).

W wykazie stanowiącym załącznik do powołanego rozporządzenia z 10 września 1996 r. wymienia się rodzaje prac uznanych za wzbronione wszystkim pracownicom oraz pracownicom w okresie pełnienia obowiązków macierzyńskich.

Oznacza to, że pracodawca nie może zatrudniać pracownic na stanowiskach ujętych w wykazach, nawet za ich zgodą wyrażoną w umowie o pracę lub aneksie do takiej umowy. Zawarcie umowy o pracę obligującej pracownicę do wykonywania pracy wymienionej w wykazach nie powoduje nieważności umowy, lecz skutkuje obowiązkiem pracodawcy przeniesienia pracownicy do innej pracy odpowiedniej ze względu na jej kwalifikacje.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy ma obowiązek ustalić w regulaminie pracy wykaz prac wzbronionych kobietom niezależnie od tego, czy w czasie ustalania regulaminu w zakładzie są zatrudniane pracownice (art. 1041 § 1 pkt 6 k.p.).

Realizacja tego obowiązku wymaga prowadzenia przez pracodawcę oceny warunków pracy na poszczególnych stanowiskach pracy, w szczególności ze względu na:

  • wartości obciążenia pracą fizyczną mierzonego wydatkiem energetycznym,
  • występowanie niebezpiecznych i szkodliwych czynników w procesie pracy:

– fizycznych (mikroklimat, hałas, drgania, ciśnienie, narażenie na działanie: pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego, promieniowania nadfioletowego),

– biologicznych obejmujących organizmy żywe (mikroorganizmy, np. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, oraz makroorganizmy, np. zwierzęta dotknięte chorobami zakaźnymi i inwazyjnymi),

– chemicznych (toksyczne, drażniące, uczulające, rakotwórcze, mutagenne).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama