| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy

W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia nie jest wyrazem dyskryminacji w stosunkach pracy, natomiast jest wyrazem dbałości ustawodawcy o zdrowie kobiety i jej potomstwa.

Zakaz wykonywania poszczególnych prac dotyczy wszystkich kobiet – pracownic bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę).

Kwestie związane z zatrudnianiem kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia – odnoszące się do wszystkich pracownic – są uregulowane w szczególności w art. 176 i nast. kodeksu pracy i przepisami aktów wykonawczych do tej ustawy.

W najszerszym zakresie wykaz takich prac został zawarty w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.).

W wykazie stanowiącym załącznik do powołanego rozporządzenia z 10 września 1996 r. wymienia się rodzaje prac uznanych za wzbronione wszystkim pracownicom oraz pracownicom w okresie pełnienia obowiązków macierzyńskich.

Oznacza to, że pracodawca nie może zatrudniać pracownic na stanowiskach ujętych w wykazach, nawet za ich zgodą wyrażoną w umowie o pracę lub aneksie do takiej umowy. Zawarcie umowy o pracę obligującej pracownicę do wykonywania pracy wymienionej w wykazach nie powoduje nieważności umowy, lecz skutkuje obowiązkiem pracodawcy przeniesienia pracownicy do innej pracy odpowiedniej ze względu na jej kwalifikacje.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy ma obowiązek ustalić w regulaminie pracy wykaz prac wzbronionych kobietom niezależnie od tego, czy w czasie ustalania regulaminu w zakładzie są zatrudniane pracownice (art. 1041 § 1 pkt 6 k.p.).

Realizacja tego obowiązku wymaga prowadzenia przez pracodawcę oceny warunków pracy na poszczególnych stanowiskach pracy, w szczególności ze względu na:

  • wartości obciążenia pracą fizyczną mierzonego wydatkiem energetycznym,
  • występowanie niebezpiecznych i szkodliwych czynników w procesie pracy:

– fizycznych (mikroklimat, hałas, drgania, ciśnienie, narażenie na działanie: pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego, promieniowania nadfioletowego),

– biologicznych obejmujących organizmy żywe (mikroorganizmy, np. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, oraz makroorganizmy, np. zwierzęta dotknięte chorobami zakaźnymi i inwazyjnymi),

– chemicznych (toksyczne, drażniące, uczulające, rakotwórcze, mutagenne).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »