reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie?

Pomieszczenia przeznaczone na szatnie powinny być odpowiednie do rodzaju prac wykonywanych przez pracownika, stopnia zabrudzenia ciała i zanieczyszczenia jego odzieży. W szatniach powinny znajdować się miejsca siedzące dla co najmniej połowy zatrudnionych na najliczniejszej zmianie oraz szafy na odzież. W przepisach nie jest określone, czy miejsca siedzące to ławki czy miejsca indywidualne, np. krzesła. Stwierdza się, że liczba miejsc do siedzenia nie może być mniejsza niż połowa liczby zatrudnionych osób na najliczniejszej zmianie. Jednak ze względów praktycznych najlepszym rozwiązaniem będzie przymocowanie ławek do podłoża. Trzeba tylko pamiętać, aby na każdego pracownika przypadało 30 cm wolnej powierzchni podłogi.

UZASADNIENIE

W każdym zakładzie pracy, a w szczególności w zakładach produkcyjnych powinny być urządzone szatnie w oddzielnych lub wydzielonych do tego celu pomieszczeniach. Pomieszczenia przeznaczone na szatnie powinny być suche i w miarę możliwości oświetlone światłem dziennym. Przepisy dopuszczają również zlokalizowanie szatni w piwnicach czy suterenach, ale pod warunkiem zastosowania odpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych i podłóg zabezpieczających przed wilgocią i stratami ciepła.

WSKAZÓWKA!

Decydując się na wyznaczenie szatni w piwnicy, suterenie bądź w innym oddalonym od wyjścia miejscu, konieczne jest zapewnienie i właściwe oznakowanie dróg ewakuacyjnych.

W szatniach w zależności od ich rodzaju powinny znaleźć się odpowiednie szafy lub wieszaki przeznaczone do przechowywania odzieży. Szczegółowe wymagania dotyczące rodzaju szaf określone zostały w polskiej normie PN-75M-78711 – szafy stalowe na ubrania.

Wymiary szafki powinny wynosić:

  • wysokość 1800 mm,
  • szerokość 400 mm,
  • głębokość 480 mm.

Dodatkowo powinny być one wyposażone w poprzeczny drążek, półki, przegrodę dzielącą szafkę na pół, wieszadła umieszczone na stałe na środku ściany.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, specjalista ds. prawa pracy i bhp

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama